Ağaç 'Dünya nüfusunun beşte biri işitme sorunlu'

-Ağaç 'Dünya nüfusunun beşe biri işitme sorunlu' -'İşsizlik ve Sosyal izolasyonun nedeni işitme kaybıdır' İşitme Cihazlarında dünya devleri arasında yer alan Si-Ser İşitme Cihazları Ağaç Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, Nazilli'de katıldığı yeni şube açılışında konuştu 'İşsizlik ve Sosyal izolasyonun nedeni işitme kaybıdır.'

PAYLAŞ

Türkiye genelinde 70 şube ve 300’den fazla bayiye ulaşan, 20 yıldır ürettiği işitme cihazları ile Türk markasını tüm dünyaya tanıtan Si-Ser Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, Nazilli Yeşil Mahalle'deki Nazilli Devlet Hastanesi karşısında yeni hizmete giren ilçedeki 3. şubenin açılış töreninde işitme kaybına neden olan faktörleri anlatarak dünya genelinde bir buçuk milyar insanın etkilendiğini söyledi. Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Bozdoğan Kantar başta olmak üzere çok sayıda protokol üyesi, STK temsilcisi ve vatandaşların katılımı ile açılan 3. Şubenin ilçeye hayırlı olmasını dileyen Si-Ser İşitme Cihazları Ağaç Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, “Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre şu anda insanların beşte biri işitme sorunlu. İleriki aşamada bu sayı daha da artacak. Şu anda 1.5 milyar insan işitme kayıplı iken 2050 yılında yani 29 yıl sonra bu miktar 2.5 milyarlara çıkacak. Ve bu hem insanların psikolojik açıdan ciddi bir şekilde toplumdan kopmasına neden olabiliyor. Diğer taraftan da ekonomik açıdan ciddi bir yük getiriyor. Bu toplumun yüzde 20'sinin, yüzde 30’unun duymadığını düşünün. Diğerinden kopuk ve geri kalan da bunların duyması için ekonomi üretmek zorunda kalıyor. Bunun önüne geçebilmek için şu anda işitme sağlığımızı düzenlememiz gerekiyor. Ülke çapında, kulağımızı koruyabilen yeni kanunların çıkması gerekiyor. Örnek olarak 1. etapta gürültüye maruz kalmamamız lazım. İş ortamında, sokakta, inşaatta, iş merkezlerinde, fabrikalarda kulaklarımızı korumamız gerekiyor. İşitme sağlığımızı ciddi bir şekilde önemsememiz gerekiyor. İkincisi gıda; gıda şu an ciddi bir şekilde sağlığınızı etkiliyor ve algılamamızı zorlaştırıyor. Şunu bilmemiz lazım; kulağımız ne işitiyor ne anlıyor. Sistem tamamen beyinde bitiyor. Beyine sesi gönderen sinir hücrelerimiz içtiğimiz, yediğimiz gıdadan etkileniyor. Ve onun içinde ciddi şekilde konuya eğilmemiz lazım. Eğitim vermemiz lazım. Çocuklarımızı eğitmemiz lazım. Ve kendimizi korumamız gerekiyor” dedi.     

“İşitme kaybını tetikleyen ilaçlar kullanılmamalı”

Kullanılan ilaçların da dolaylı yoldan işitme kaybına neden olduğunu ifade eden Ağaç, “Diğer bir konu da ilaçlar. İşitme kaybına meyilli olan vatandaşlarımız doktora gittiğinde, hasta olduğunda işitme kaybını tetikleyen ilaçlar kullanmamalı. Doktora sormalı ‘Benim işitme kaybım var.’ ya da ‘İşitme kaybına meyilim var. Lütfen işitme kaybını tetikleyen ilaçları vermeyin bana.’ Yani toplum olarak duyarlı olmamız gerekiyor. Şu anda Si-Ser’in Türkiye genelindeki 70 şubesinde işitme testleri ücretsizdir. İstediğiniz zaman gelip işitme testinizi yaptırabilir, işitme duyunuz hakkında, algılamanız hakkında bilgi alabilirsiniz. Ve bunu topluma yaklaşık 20 yıldır ücretsiz bir hizmet olarak veriyoruz. Ve şu ana kadar da kimseden bir kuruş dahi para almadık. Raporlu olanlar hariç herkes şubelerimize gelip testlerini yaptırabilirler” dedi.

Son olarak Dünya sağlık Örgütüne göre 1,1 milyar gencin işitme sağlığı eğlence kaynaklı gürültüler sebebiyle risk altında olduğunu belirten Ağaç, işitme kaybının genç nüfustaki en büyük etkisinin; işsizlik, sosyal izolasyon ve erken emeklilik olduğunu ve rapora göre bunların yıllık maliyetinin de 105 trilyon dolar olduğunu” söyledi.

“Firma 1996 yılında kuruldu”

Yüksek sesle müzik dinleme alışkanlığı, orta kulakta sıvı birikmesi, genetik ve doğumsal anomali, ilerleyen yaş ve viral enfeksiyonların işitme kaybına yol açan 5 önemli neden olduğunu ifade eden Si-Ser İşitme Cihazları Aydın, Denizli ve Muğla Bölge Müdürü Kerim Kangöz; “1996 yılında kurulan Si-Ser İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezleri, duyma ve anlama sorunu yaşayan bireylerin sosyal yaşamda en iyi şekilde iletişim kurabilmeleri için, teknolojiyi, bilimi ve insani anlayış olanaklarını kullanarak en iyi hizmeti vermeyi prensip edinen bir şirkettir. Dış dünya ile iletişim kurmamızın en önemli yolu sağlıklı işitmeden geçiyor. İçinde bulunduğumuz çevreyi algılayıp iletişime geçmemiz için beynimizin dış çevreden gelen sesleri algılaması ve ona göre cevap üretmesi şart.”

“70. şube Nazilli’de açıldı”

Si-Ser olarak 3 tanesi Nazilli’de, 3 tanesi de Aydın’da olmak üzere toplamda 70 şubeyle Türkiye genelinde 20 yıldır hizmet verdiklerini ifade eden Kangöz, “Nazilli’ye üçüncü şubeyi açarak daha geniş kitleye hitap etmek istiyoruz. Si-Ser işitme cihazları olarak işitme bilincini artırmak için ücretsiz işitme testleri yapıyoruz. İşitme cihazı kullanacak bireylerin çok dikkatli olması cihazların kalitesine teknolojik donanıma sahip olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle işitme cihazı alımları işitme testi yapılmadan ve uzman olmadan cihaz fiyatı araştırmadan cihaz almak sağlıklı sonuçlar vermeyecektir. İşitme cihazlarının uzun yıllar performanslı çalışması için firmamız, bünyesindeki teknik servis kadrosuyla arızalanan cihazları en kısa sürede tamir edip teslim etmektedir. Si-Ser, bireylerin cihazlarını doğru kullanabilmeleri için ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.”

“Muhtaç olmayalım ama eksikliğini de görmeyelim”

Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Bozdoğan Kantar; “Öncelikle esnafımıza açmış oldukları bu güzel işyeri için hayırlı olmasını diliyorum. Burası inşallah vatandaşlarımıza da sağlık alanında faydalı olacak. Markanın kalitesi belli. İşyerimizde çok güzel. Allah muhtaç etmesin ama yokluğunu da göstermesin diyorum” dedi.

Açılışa katılan konuklara lokma ve çeşitli ikramlarda bulunulmasının ardından isteyen konuklara da işitme testi yapıldı.

Ali SOYDEMİR

Ali Soydemir

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN