Başkan Altıntaş: 'Sekaretteki Belediyeyi Yaşama Döndürdük'

Uzun ve sağlıklı yaşayanların merkezi olarak bilinen Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde geleceğe yönelik yatırımlar hız kesmeden sürüyor. Yaklaşık 3 buçuk yıldır görev yapan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, borç batağı altında devraldığı ilçede yapılanları Kentte Yaşam ekibine anlattı. Başkan Altıntaş: 'Sekaretteki belediyeyi yaşama döndürdük' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Göreve geldiği günden bu yana geçen 3 buçuk yıllık süreci değerlendiren Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, bu süre zarfında yapılan tüm çalışmaları ve yeni projeleri Kentte Yaşam ekibine değerlendirdi. Altıntaş: “Bozdoğan’ın sorunları biz geldiğimizde büyüktü; yani belediyenin sorunları büyüktü. Durumumuz pek iç açıcı değildi. Bu üç buçuk yıllık zaman zarfında bunlarla mücadele ettik. Belli bir olumlu seviyeye getirdik. Tabii biz ‘belediyenin durumu geçmişte şöyle kötüydü, böyle kötüydü’ durumundan artık çıktık. Bundan sonra neler yapıyoruz, neler yapmamız lazım, nelerle uğraşıyoruz, yapmaya çalışıyoruz? Bu konuda bilgi verecek olursak, biz tabi geldiğimizde öncelikle yarım işler vardı. Mahallelerimiz de 13 tane düğün, cemiyet yapılan yerler vardı onları tamamladık. Onun yanında pazar yerimizin sebze meyve tezgahlarının üstünü örttük. Gene de yapmakta olduğumuz devam eden işlerimiz var. Kemer Barajı'nın baraj setinin olduğu yerde bir sosyal tesis inşaatımız vardı, inşaat bitti. Elektrik problemi ile bir çevre düzenlemesi kaldı. Yakında onu da hizmete açacağız. Fatih Ortaokulu'nun altında Fatih Parkı bitti. Hatta çocukların parkını açtık. Akşamları 80 ile 100 arası çocuk aileleriyle orada oluyor. Güzel bir park oldu. Bunun yanında Spor Toto ile yaptığımız protokol gereği 10 tane farklı mahallemizde halı saha inşaatlarımız devam ediyor. Bazıları bitti, bazıları yarım süreç devam ediyor. Bunun yanında stadyumun kenarındaki gençlik merkezi inşaatımız devam ediyor ve o inşaatta yarıya geldi. Yarı olimpik kapalı yüzme havuzumuz var. Yüzme havuzumuz da hızlı bir şekilde ilerliyor. Sağ olsun müteahhidimiz hızlı çalışıyor. Bunun yanında GES projemiz var. O projenin bağlantı anlaşmasını yapalı bir buçuk yıl falan oldu. Şu günlerde de bir finans problemini çözmek üzereyiz çözersek hızlı bir şekilde GES projemizi gerçekleştireceğiz.

Bizim Akçay'da kilitli parke taşı hazır beton tesisi var. Orayı devraldık onun hemen yanında da çakıl kum eleme kırma tesisi kuruyoruz. Bugünlerde onun altyapısı ile ilgili çalışmalar hummalı şekilde devam ediyor. Küçük Madran’da elmalık tabir edilen bir yerimiz vardı. Orayı eko turizm imar alanı yaptık. Büyük şehrin onayını bekliyor. O da bitti bitiyor yani. Bizim büyükşehir meclisine götürdüğümüz, gündeme alınmasını istediğimiz her şey gündeme alınmıyor. Mesela şurada belediye hizmet alanı vardı. Bunu konut ticaret alanına çevirdik. Büyükşehir gündeme bile almadı. Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın mekansal planlama genel müdürlüğünden yaptırdık. Belediyemizin altında soğuk hava deposunun olduğu yerde onun alt tarafı Kültür Bakanlığı'nındı. Biz geri aldık uğraştık bayağı orayı da altları dükkan üstü konut 4 blok şeklinde imar planlaması yaptık. Mimarisi çizildi, şu anda statik ve görselleri çiziliyor. Belediye olarak da orayı 68 daire altlara dükkan yapacağız. Yine bunun yanında kalenin altında Tuzluk Ucu mevkii dediğimiz yerde bir imar alanı arazi oluşturduk. Nasip olursa bu oluşturduğumu, belediyenin mülkü olan araziyi imar yaptırdık. Bu arazinin 31 dekarını TOKİ'ye vereceğiz.

31 Ağustos'ta TOKİ ihaleye çıkıyor. Bozdoğan'da ev ihtiyacı olan dar gelirli insanların konut edilmesi için bunu başardık. Bir buçuk yıl falan uğraştık. Büyük tantanalar olmuştu ama mutluyum yani dar gelirli insanların konut edinmesi için bir mücadele büyük mücadeleli bir süreç geçti. Başarılı olduk. Nasip olursa 31 Ağustos'tan sonra TOKİ talepleri toplayacak. Bozdoğan halkı için güzel olacak. Tabii bunun yanında orada 15 dekar Millet Bahçesi alanı oluşturduk. Yine ticari alan, sosyal tesis alanı var. 9 dekar da belediyenin sosyal konut yapabileceği alan oluşturduk. Biraz da arsa oluşturduk. Bunlar Bozdoğan belediyesi için kazanımlar. Biz durmuyoruz yani. Ben yapmaya, taş taş üstüne koymayı seven bir insanım.

Belediyenin mali durumundan dolayı dört dörtlük ahım şahım bir kıvama getirdik dememiz mümkün değil. Çünkü biz çok kötü bir mali durumda olan belediye aldık. Hatta ben şöyle tarif edeyim bunu, sekarette bir belediye aldık. Şu anda yürütüyoruz ama koşturduğumuz söylenemez. Ayağa kaldırdık yürütüyoruz. İleride projelerimiz gerçekleştiğinde ve daha da var olan projelerimizi gerçekleştirdiğimizde Bozdoğan Belediyesi, ilk 20'ye ilk 30'a girebilen kendi kendine yetebilen bir belediye kıvamına gelecek. Tabii ki bu birkaç yıl içerisinde yani 3-5 yıl içerisinde olması mümkün değil. Ama bunun olması için devam ediyoruz.

Tabii bizim 1973 yılında kurulan Madran Su Fabrikamız var. O su fabrikamıza da bir tane pet makinesi aldık. O zaman için 2-2,5 sene falan oldu. 500 bin peşin 100 bin TL taksitle 1 milyon 800 Bin TL’ye almıştık. Şu anda olsa almaya kalksak 3-5 milyon ederdi. Onun borçlarını ödedik zaten. Bunun yanında belediyemize araç gereç yönünden olması gerekenlerin bir kısmını hallettik. Zaten malum biliyorsunuz seçimlerin ertesi günü bizim 7 tane araç gerecimizi büyükşehir alıp gitmişti. Belediyenin tahsis ettiği araçlardı bunlar. Greyderimiz yoktu. Eski greyderi götürdüler. Biz Allah'a şükür belediyeler birliğinden sıfırını hibe olarak aldık. Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Kurum'dan. Arasözümüz yoktu, pazar yerlerini, sokakları yıkayacağız ama araç yoktu. Onu da temin ettik. Bunun yanında bir tane büyük çöp aracı aldık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan. Yine bunun yanında kamu kurumlarından hibe, Tarım ve Orman Bakanlığından kamyonet, Sağlık Bakanlığından 2 tane minibüs alıp bir tanesini cenaze arabası yaptık. Çünkü cenaze arabamızın da bir tanesine götürmüşlerdi. Yine bir tanesini işçilerin nakliyeleri için kullanıyoruz. Yani biz Bozdoğan belediyesine her gün artı katıyoruz.

Hatta bunun yanında yine bizim bir yerde farklı projemiz var. Orada 4 kişinin tapusu vardı. Onların gönüllü kamulaştırmasını yaptık. Bozdoğan'ın girişinden başlayıp Madran'a doğru çıkan derenin ıslahı ile ilgili projelerini Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü hazırladı. Nasip olursa 2023 programına aldırıp, bu derenin ıslahını gerçekleştirdiğimizde  Yardibi Projesi’ni yapacağız. Dere kenarının ıslah edilmesi lazım ki biz projemizi gerçekleştirelim.

Yine bunun yanında şu anda projesini hazırladığımız finansmanı ile ilgili çalışmalarını yaptığımız büyük parkımız var. Bu da büyükşehre verilmiş. 5 yıl içinde yapıp hizmete açma şartı konmuş. 5 yıl doldu. Alt tarafı dükkan da olan sinema binası vardı. Onu büyükşehir yıktı. Büyükşehir burayı 5 yıl içerisinde yapmadığı için tapuya müracaat ettik ve tapuyu geri aldık. Bunun yanında yine belediye hizmet binamız var. Bunun da tapusunu vermiş geçmiş yönetim, büyükşehir binayı yapmış, biz çevre düzenlemesini yapmışız, binanın yapımında bizim araç gereçler kullanılmış, iç dekorasyonunu biz yapmışız ama büyükşehir ne yazık ki bize "zemin katı boşalt, 1. katı boşalt ya da işgaliye parası ver" gibi bahaneler sürdü ve bu yüzden mahkemeliğiz. Yerel mahkemeyi kazandık. Nasip olursa belediyenin tapusunu da Bozdoğan'a alacağız. Yine emniyetin yanında Madran Parkı var ve bu parkında tapusu verilmiş. Nasip olursa Eylül-Ekim aylarında onun da davası var, onu da geri alacağız. Çünkü sebepsiz zenginleşmeden dava açtık büyükşehire.

 

Bunun yanında daha belediyeye kazandırdıklarımız var sayamayacağımız kadar çünkü biz her gün yani benim, bizim inancımıza göre bugünle yarın eşit olursa zarardayız. Her gün ama bir adım ama bir santim ama 1 kilometre bizim ilerlememiz lazım pozitif yönde. Benim dünya görüşüm bu. Bozdoğan'ı da Bozdoğan Belediyesi'ni de bu şekilde yönetiyoruz. Bozdoğan halkının hizmetindeyiz "Biz halka hizmet hakka hizmet düşüncesindeyiz. Ben bu fikirden gelen bir başkanım ve daha çok şeyler var saymakla bitmez. Bozdoğanımızın doğal güzellikleri var.

 

Yine barajın orada bu restoranın, sosyal tesisi yaptığımız yerin karşısında 16 dekarlık yer var. Bunu Orman Bakanlığından aldık, 20 yıllığına kiraladık. Yine bir yer daha var bunun yanında. Onun da kiralama süreci devam ediyor. Kötü bir belediye aldık. Pandemidir, işte dünyadaki ekonomik ya da enerji krizleridir. Ama biz bunlara bakıp biz bu mazeretlerin arkasına sığınmıyoruz. Bozdoğan'a en kötü şartlarda da olsa nasıl hizmet ederiz, nasıl yatırımlar yaparız, Bozdoğan’ı nasıl ileri götürürüz bunun derdinde, bunun çalışmasında ve azmindeyiz. Allah'ın izniyle güzel oluyor, Bozdoğan ilerliyor. Benim gönlüm daha büyük yatırımlarda ya da bu yatırımların devam etmesini de isterim. Bunun için de devamlı altyapıyı hazırlıyor, planları projeleri hazırlayıp devam ettiriyoruz.

 

Tabi ki bazen duyuyoruz dostlarımız ve arkadaşlarımız, karşı muhalif taraf diyormuş ki "Ya bu kötü belediye ile bu yatırımlar nasıl oluyor?" Bu yatırımlar işte çalışmak ve inanmakla, mücadele etmekle oluyor.  Bazen tabiri yerindeyse Ankara'da şaka yollu espriyle de olsa takılıyorlar "Ağlayan başkan geldi" diye. Ya biz bunları kendimiz için istememiz mümkün değil, ben şu ağlayan, isteyen başkan pozisyonunda binde birine eyvallah etmem ama Bozdoğan için Bozdoğan'a hizmet için Bozdoğan halkına hizmet için gerekirse ağlıyoruz, istiyoruz, dileniyoruz, yapıyoruz. Ama Bozdoğan'a artı bir şeyler katmanın mücadelesindeyiz. Şöyle ben geri dönüp baktığımda nereden nereye geldik ve nereye doğru gidiyoruz diyorum. Güzel şeyler oluyor Bozdoğan’da. Allah'ın izniyle olacak. Hep beraber göreceğiz

 

Çünkü Bozdoğan'ımız gerçekten bakir keşfedilmemiş yani ben bazen ilk yıllarımda falan değişik bölgelerden belediye başkanları ile görüştüğümüzde üzülüyordum, kahroluyordum. Bir belediyeye ziyarete gittiğimizde bakıyorum yüzme havuzu var, bizde yok. Bakıyorum gençlik merkezi var işte gençler bir grup saz çalıyor bir grubu folklor yapıyor bir grubu ders çalışıyor bir grubu resim yapıyor. E bizim Bozdoğan'ımız da niye yok. Bozdoğan'ın bunlardan eksiği mi var? Fazlası var ama ne yazık ki işte geçmişteki popülist politikalar vurdumduymaz politikalar günü yaşayan politikalar planlama programlama yok sırf oy alma uğruna sırf işte insanların şahsi isteklerini karşılama politikaları yüzünden belediye bu hale gelmişti. Biz Allah’ın izniyle zamanla bunu çevirdik. Dediğim gibi sekaretten kaldırdık yürütüyoruz, koşmaya doğru gidiyor Bozdoğan. 

 

Ben kendim çiftçiyim, hayvancılık yapıyorum. Tarıma kayıtsız kalmamız mümkün değil. Şimdi Bozdoğan'da çam fıstığı yetişiyor yukarı köylerde. Hatta çok da dikim var bu konuda ve ileride daha da çok ürün çoğalacak. Kaymakamlıkla birlikte bir proje yaptık: Şimdi Altıntaş Mahallemizde çam ağacının başından kozalağı düşüp işleme girip paketli fıstık, çam fıstığı çıkartacağız. Bunun finansmanını da hazırladık ve önümüzdeki günlerde ihalesini yapıp yapım sürecine geçiyoruz. Hayvancılık var Bozdoğan'da. Modern bir mezbaha ve hayvan pazarı ile ilgili bütün izinlerimizi de aldım. Tabiri caizse 13.5 yıl yap işlet devret sistemiyle ihaleye çıkartıyorduk fakat yatırımcılar bu Covid ve dünyadaki bu enerji krizi, enflasyon ve faiz sebeplerinden ötürü biraz geri çekildiler. Şu anda beklemedeler. Yine bunun yanında Bozdoğan'da biz alabalık üretiminde söz sahibiyiz. Kemer Barajında ve havzasında üretilen alabalık konusunda biz söz sahibiyiz. Aynı zamanda lezzetli bir alabalık üretimi ve işleme tesisleri var.

 

Yine Bozdoğan'ın yetiştirdiği zeytinyağı, incir ile ilgili özel sektör tesisler oluşturuyor. Tabi ben Bozdoğan Belediyesinin bu bir takım mali problemleri, olmazsa olmaz problemleri çözülmüş olsaydı tarım ile ilgili daha çok aktif bir rol almak isterdim. Belediye’nin imkanlarını da ortaya koyaraktan. Bazı ürünlerde önümüzdeki yıllarda daha böyle Bozdoğan'ın ürettiği ürünleriyle, kendi havası malum biliyorsunuz Antalya Üniversitesindeki bir öğretim görevlimizin yaptığı araştırmaya göre Türkiye'deki oksijeni bol 2. ilçesi. Yani turizmde, sağlık sektöründe malum artık biliyorsunuz, deniz kenarlarından turizm böyle daha doğal ormanlık tabiata doğru kayıyor. Bozdoğan'da bu sektör içerisinde yer alacak. Ben hatta böyle birkaç yatırımcı ile görüştüm. Malum şu krizler, Rusya-Ukrayna savaşı, dünyadaki enerji krizi bir an önce geçer ve biz de bu yatırımcıları Bozdoğan'a getiririz. İleriye dönük, turizme dönük, üretime ve istihdama dönük yatırımlar olur.

 

Bozdoğan’ın şöyle bir şanssızlığı var: sanayi alanı yapılacak yer yok. Yani bizim zeytin, zeytinlik pencereden, kapıdan içeri girecek, her yerden içeri girecek şekilde her tarafımız zeytin. Zeytinimiz çok ama bu zeytini yeteri kadar değerlendirdiğimiz, değerlendirebildiğimiz söylenemez. Benim görüştüğüm konuştuğum özel sektör yavaş yavaş bu zeytine artık ton bazında değil de o sektörde dökek tabir edilen zeytinleri, zeytinyağını pazarlamayı değil de artık İspanya'nın İtalya'nın yaptığı gibi şişelerde 100 gram 200 gram gibi bunları yapacak sektördeki yatırımcıları yavaş yavaş Bozdoğan'a bu yatırımları yapmayı düşündüklerini başladıklarını ben görüyorum. Çünkü imar konusunda, yatırım yapma konusunda bize geliyorlar. Bozdoğan’ın bu konuda hakikaten kayda değer bir ürün potansiyeli var ve kayda değer bir damak tadı var. Hatta bizim burada arkadaşlarımızdan birisi uluslararası zeytinyağında ikincilik ödülü aldı İspanya'da. Bu konuda da biz yatırım yapmak isteyen özel sektöre elimizden gelen yardımı göstereceğiz.

Bu yüzden tarımda da önümüzdeki günlerde gelişmeler olacak. Bunun yanında da serada bizim iklim olarak Bozdoğan'ın iklimi seraya uygun. Bizde bu sera ile ilgili olarak arkadaşlarla, yatırımcılarla görüştük ve böyle bir sera yatırımcısı hamlesi de yapacağız Allah'ın izniyle. Görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah Bozdoğan’ı seracılık konusunda da ön plana çıkartacağız.

Bozdoğan halkına mesajım şudur; zaten bizlere güveniyorlar ki oy verdiler buraya getirdiler. Bize güvenmeye devam etsinler. Bizi izlemeye devam etsinler. Bize inanmaya devam etsinler. Biz zaten olumlu şeylerin sinyallerini alıyoruz. Biz hizmete devam, halkımız da bize güvenmeye devam etsin.”

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN