'Başkan, bu ağaçlar tutar mı?'

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında kesilen zeytin ağaçlar için vatandaşlar tepki göstermeye devam ediyor. TOKİ yapılması planlanan alanda Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş'a tepki gösteren vatandaşlar, kesilen 200 ağaçtan bazılarının saksılara dikilerek adeta şov yapıldığını ifade ederek, 'Başkan, sen de ziraatçısın. Diktiğiniz bu yaralı kütükler sizce tutar mı?' diyerek tepki gösterdi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında ilçeye bağlı Yenice Mahallesi’nde bulunan alanda TOKİ konutları yapılacağı gerekçesi ile 200 civarında yaklaşık 20-45 yaş arası zeytin ağacı kesildi. Büyük bölümü iş makineleri ile sökülen zeytin ağaçları bir taraftan da yakılarak imha edildi. Vatandaşları tepkisi ile kesimlere ara verildiği öğrenilirken iş makineleri bazı ağaçların üzerlerinin toprakla örttüğü iddia edildi. Vatandaşların tepkisi üzerine Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş’tan bölgeye TOKİ yapılacağı konusunda açıklama yapıldığı belirtildi. Vatandaşlar ise zeytin koruma kanununa rağmen ağaçların konut yapmak için kesilmesine bir anlam vermediği öğrenildi.

“Bu ağaçları vatandaşlar dikmiş, belediye korumuş”

Zeytinlerin kesildiği alanda bir açıklama yapan İsmail Kanarya (55) dedesi Mehmet Toprakoğlu döneminde yaklaşık 40 yıl önce belediye desteğiyle halk tarafından dikilen zeytinlerin bugün kesilmesine çok üzüldüğünü ifade ederek, “Bu zeytin ağaçları koruma altında. Zamanında dedemiz ve diğer Bozdoğanlılar tarafından bu zeytinler dikilmiş. Bozdoğan Belediyesi de destek vermiş. Sulama ve bakımlarını birlikte yapmışlar. Biz de halen destek veriyoruz. Ama geçtiğimiz hafta sonu kısıtlamalar sırasında iş makineleri ve ağaç kesme makineleri ile gelerek 200 civarında zeytin ağacı kesilmiş. Bu ağaçlar bir kere kanunla korunuyor. İzin alınsa bile kanunen arazinin yüzde 10’u kadar kesim yapılabiliyor.”

“Başkan, bu ağaçlar sence tutar mı?”

Kesimden sonra vatandaşların tepki göstermesinin ardından bazı ağaçları göstermelik dikim yaptıklarını ifade eden İsmail Kanarya, “Burada kestikleri ağaçları iş makinaları ile ya gömdüler ya da yaktılar. Biz yüz yıldır buradayız. Ama iki önce seçilen yeni başkan ağaçları kesti. Diktik diyorlar ama bize diktikleri yeri de göstermiyorlar. Yazıktır, günahtır. Bu ağaçlar kolay yetişmiyor. Çocuk gibi bakılıyor. Tam verimli zamanında da başlarına bu geldi. Saksılara dikmişler ama bir kere bunlar tutmaz. Başkan, sende ziraatçısın. Bu ağaçlar sence tutar mı? Yazık, günah. Bu yaralar sizce geçer mi? Sizin bizim halimizden anlamanız lazım. Bu ağaçlar göstermelik olarak dikilmiş. Herkes bundan rahatsız. Bir açıklama bekliyoruz” dedi.

Öte yandan kesim yapılan alanın üst tarafında da zeytin ağaçlarının kesilmesi için hazırlık yapıldığı ancak tepkiler üzerine kesimlere ara verildiği ifade edildi.

Ali SOYDEMİR

Ali Soydemir

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN