Başkan Yanmaz Sezonun ilk domates fidesini dikti

Aydın'ın jeotermal seracılıkta öncüsü olan Köşk ilçesi Yavuzköy Mahallesindeki Sultan Sera'da sezonun ilk domates fidesi dikildi.

PAYLAŞ
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

2007 yılında kurulan ve Türkiye’deki tüm sera üreticilerini bir çatı altında toplayan Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Sera-Bir Başkanı Müslüm Yanmaz yeni sezon ilk ziyaretini Yönetim Kurulu Üyelerinden Sultan Sera İşletmesi’ne gerçekleştirdi. İşletmenin 40 dekarlık yeni yatırımlarını inceleyip, fide dikiminde de yer alan Başkan Müslüm Yanmaz, yeni sezonda tüm üreticilere, bereketli bir sezon dileklerinde bulundu.

Üreticimizin yanındayız

2007 yılında kurulduklarından bu yana çalışmalarını artırarak sürdürdüklerini ifade eden Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Müslüm Yanmaz: “Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği, dernek çatısı altında topraksız kültür üretim yapan işletmelerin sorunlarını, üretim yöntemlerini ve ihracat olanaklarını ortak paydada toplayan; sera yatırımı yapmak isteyen girişimcilere, sera kurulumundan, ürün yetiştirmeye, ürünlerin iç ve dış pazarlara ulaşımına kadar, tüm aşamalarda yol gösterici olan bir mesleki sivil toplum kuruluşu olarak 2007’den beri faaliyetlerine devam etmektedir. Dernek olarak, üreticimizi korumak, birim alandan daha yüksek ve kaliteli ürün almak, üretim maliyetlerini düşürmek ve aynı zamanda tüketicinin taleplerine karşılık vermek en önemli görevimizdir.”

İlk fide toprakla buluştu

Türkiye’de jeotermal seracılığın öncüsü Sultan Sera’yı ziyaretinde Sultan Sera Genel Müdürü ve SERA-BİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Gaye Neslihan Budaklı ile ilk domates fidesinin dikimini gerçekleştiren Başkan Müslüm Yanmaz: “Yeni sezonun ilk ziyaretini Yönetim Kurulu Üyelerimizden Sultan Sera İşletmesi’ne gerçekleştirdik. İşletmenin 40 dekarlık yeni yatırımlarını inceleyip, fide dikiminde de yer aldık. Bu işletmemiz Türkiye’nin ilk teknolojik seralarından bir tanesi. Yeni sezondan beklentimiz oldukça yüksek. Tüm üreticilerimize bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Bataklıktan jeotermal seraya

2011 yılında 300 milyon dolarlık yatırımla bataklık alanda Avrupa’nın en teknolojik, Türkiye’nin de jeotermal atık enerjiyle ısıtılan ilk ve en yüksek biyolojik serasını kurduklarını ifade eden Dr.Neslihan Gaye Budaklı da: “Türkiye'nin doğal kaynaklarını en etkin şekilde kullanma konusunda örnek bir proje ortaya koyma, tarıma elverişsiz arazileri topraksız tarım ile ekonomiye kazandırma, istihdama ve Türkiye'de seracılık sektörünün gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan projemiz kapsamında bataklık bir alanın kurutulması ile kurulan 41 bin 400 metrekarelik ilk biyolojik seramızdan sonra 40 dönümlük yeni seramızı faaliyete geçirdik. Toplamda 80 dönüme çıkan seralarımızda ihracata yönelik salkım domates yetiştiriyoruz. Bu sezonun ilk domates fidesinin dikimini ise Dernek başkanımızla birlikte yapmak ayrı bir mutluluk oldu. Tüm üreticilerimize bereketli bir sezon diliyoruz” dedi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN