Başkan Yıldırımkaya'dan Çilek Festivaline Davet

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde bu yıl 51.'si düzenlenen Sultanhisar-Atça Nysa Çilek, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali başladı. 5 gün sürecek olan festivale herkesi davet eden Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya: '2 senedir Pandemi nedeniyle yapılamayan ve herkesin özlemle beklediği Çilek festivaline tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Sultanhisar'da ilk kez 1940 yılında ‘Portakal Panayırı’ adı altında yapılmaya başlanan festival son yıllarda uluslararası boyuta taşınarak "Uluslararası Sultanhisar-Atça, Nysa, Çilek Tarım Kültür ve Sanat Festivali" ismiyle her yıl Mayıs ayında yapılmaya devam ediyor. Geleneksel hale gelen ve Pandemi nedeniyle 2 senedir yapılamayan Festivalin bu sene 51’ncisi gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı halk oyunları ekiplerinin renk katacağı festivalde Nysa Zarafet Güzeli ve Çilek güzeli de seçilecek. Aynı zamanda da Perşembe ve Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri de düzenlenecek halk konserleri ile coşku doruğa ulaşacak.  

“Birlikte olmayı özledik” 

Atça Belediye Oteli'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, festival programı hakkında bilgi paylaştı. Bu tür etkinlikleri Pandemi nedeniyle herkesin hasretle beklediğini dile getiren Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya: “Sultanhisar'da Portakal Panayırı adı altında ilk kez 1940 yılında yapılmaya başlanan festival son yıllarda "Uluslararası Sultanhisar-Atça, Nysa, Çilek Tarım Kültür ve Sanat Festivali" ismiyle her yıl Mayıs ayında yapılmaya devam etmektedir. Festivalimizin 2 ayağı var. Birincisi Nysa Harabeleri ile ilgili tanıtım, 2’nci ayağı poli kültür tarım yapan Sultanhisar ilçemizin bu çalışmalarının tanıtılması. O anlamda iyi bir hazırlık yaptık. Bu sene biliyorsunuz, Acaristan’dan, Gürcistan’dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Makedonya ve Hindistan’dan olmak üzere toplam 5 ülkeden misafirleri ağırlayacağız. Ülkemizden de 7-8 tane yerli halk oyunları ekibimiz var. Ücretsiz Halk konserlerimiz olacak. Perşembe Cuma Koliva Grubu sahne alacak, Cumartesi günü Cem Belevi Sultanhisar’da, Pazar günü de Tuğçe Kandemir Atça’da sahne alacak. 2 senedir Pandemiden dolayı bu tür etkinlikler yapamamıştık. Hem halkımız hem de insanlarımız birlikte olmayı özledik. Festival aynı zamanda bölgemizin tanıtılması noktasında da çok önemli. İnşallah hiçbir problem yaşanmadan festivalimizi gerçekleştirebiliriz. Bu festivalin organizasyonu ve misafirlerimizin konaklama ihtiyaçlarını yardımlarını esirgemeyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a çok teşekkür ederim. Festivalimize ulaşabildiğimiz herkesi festivalimize bekliyoruz. Biz 10-12 bin civarından misafir bekliyoruz” dedi.    

 

FESTİVAL PROGRAMI

19 Mayıs Perşembe

21.00 Yerli yabancı Halk Oyunları gösterisi (Sultanhisar)

21.30 Aydın Büyükşehir Bld. Sanatçıları Halk Konseri (Sultanhisar)

21.30 Koliva Halk Konseri (Atça)

20 Mayıs Cuma

Festival açılış programı (Sultanhisar)

16.30 Sanayi camii önünden kortej yürüyüşü

17.00 Festival açılışı

18.15 Çilek tanıtım programı ve yarışma ödül töreni

19.00 Nysa tanıtım gezisi

21.30 Koliva Grubu halk konseri (Sultanhisar)

21.30 Selcan Temel halk konseri (Atça)

21 Mayıs Cumartesi (Sultanhisar)

20.00 Nysa Zerafet Güzeli yarışması

21.30 Cem Belevi konseri

22 Mayıs Pazar (Atça)

10.00 Geleneksel boğa güreşi

20.00 Çilek Güzeli yarışması

21.30 Tuğçe Kandemir Halk Konseri

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN