Bu kaplıca yüzyıllardır şifa dağıtıyor

Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı Tekke Mahallesinde bulunan ve geçmişi M.S. bin 300'lü yıllara dayanan şifalı kaplıcaları günümüzde de şifa dağıtmaya devam ediyor.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Kokar hamam olarak da bilinen ve yüzeye yakın çıkan termal su ile gelen sağlık turizmine büyük katkı sağlayan Tekke Mahallesindeki İnaltı Termal Otel, manuel terapi ile de şifa arayanları kendisine çekiyor.

1983 yılında Mustafa Şen tarafından kurulan ve bugün 60 oda ve 120 yatak kapasitesi ile sağlık arayanların uğrak yeri haline gelen İnaltı Termal Otel, sağlık bakanlığından onaylı olarak Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelenlere şifa dağıtıyor. Aynı zamanda otelin manuel terapi uzmanı olan İnaltı Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şen, “Gerek termal suyumuzla gerek termal çamurumuzla insanlığa şifa için uğraşıyoruz. Termal çamurun içine koyduğumuz şifalı yağlar ile etkisini de arttırıyoruz. Bu şifalı çamur; kireçlenme, romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir. Kükürtlü Mineralli Çamur ve Turba Gurubu Çamur şeklindeki iki ayrı çamuru ile Ayrıca uyuz, sedef gibi cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir” dedi.

Yöreye; ‘Kokar Hamam’ veya ‘Uyuz Hamamı’ ismi verilmiş

Denizli’nin Sarayköy ilçesine 20, Aydın’ın Buharkent ilçesine de yaklaşık 10 Km mesafede bulunan İnaltı Termal Otel’in dört mevsim sağlık turizmine hizmet verdiğini ifade eden Şen: “Otelimiz 120 yataklı bir konaklama yeri. 1983'ten beri hizmet veriyoruz. Küçük bir tesis. Şu anda sağlık turizmine hizmet eden ayrıca bel fıtığı, boyun fıtığı, romatizmal rahatsızlıkların tedavisini yaptığımız bölümlerimiz var. Biz burada vatandaşımıza tedavisi konusunda yardımcı oluyoruz. Kaplıcada iki tür çamur çıkmaktadır; Kükürtlü Mineralli Çamur: yöreye ‘Kokar Hamam’ ismini veren, halk arasında ‘Uyuz Hamamı’ diye de bilinen çamurdur. Özellikle cilt hastalıklarında, sedef hastalığında ve günlük cilt bakımı uygulamalarında hızlı ve etkin sonuçlar verir. Tarihi rivayetlere göre, ünlü Moğol İmparatoru Timurleng’in Anadolu’yu işgal ettiği dönemde uyuz hastalığına yakalanan binlerce askerinin bu kaplıcada tedavi oldukları söylenmektedir. Diğer çamur ise Turba Gurubu Çamurdur. Yüksek miktarda bitkisel kökenli organik madde (bitumin, pektin, sellüloz, hemisellüloz, humik asit ve lignin) içeriğine sahip birinci sınıf bir çamurdur. Isı ve su tutma kapasitesi yüksek terapötik kullanım için öncelikle tercih edilen peloiddir. Bitki ve köklerinin, toprak altında oksijensiz ortamda, termal su ile etkileşerek en az yüz yıllık bir süreçte çürümesiyle oluşur” dedi.

“Uyuz olan askerlere şifa olmuş”

Şifalı çamurların 14. yüzyılın başlarında uyuz hastalığına yakalanan Timurleng’in ordusuna da şifa olduğuna dikkat çeken Şen: “Çamurun hikayesi de uzun yıllara dayanır. Emir Sultan'ın oğlu Anadolu Valisi Timurtaş tarafından Büyük Menderes üstüne taş köprüler yaptırılmış ve uyuz olan askerlerini burada tedavi ettirmişlerdir. Yıllarca bu yöre kokar hamam, tekke hamamı, ayrıca uyuz hamamı olarak geçer. Uyuz Hamamı ismi de önceden uyuz hayvanları buralarda yıkadıkları için verilmiş. Geçtiğimiz yıllarda da uyuz olan pehlivan develer burada tedavi edilmişti. Uyuz hastalığına yakalanmış develeri buradaki çamurla tedavi ettik. Özellikle cilt hastalıklarında, egzama, akne, sedef hastalığında ve günlük cilt bakımı uygulamalarında hızlı ve etkin sonuçlar verir. Yani ciltteki rahatsızlığı romatizma rahatsızlığını banyo lokal uygulama şeklinde tedavi etmekteyiz. Buraya gelemeyenler için de kargo ile rahatsızlıkları doğrultusunda gerekenleri adreslerine kadar göndermekteyiz. Yani şifa bulmak isteyen olursa biz buradaki çamuru evine kadar, ayağına kadar gönderiyoruz. Buraya dünyanın dört bir yanından şifa arayanlar geliyor.”

“Sağlıklı yaşam, düzenli beslenmekle olur”

Sağlıklı yaşamın en önemli sırrının sağlıklı beslenme olduğuna dikkat çeken Şen: “Tabi insanlar yemekle hasta oluyor. Yani yemeğe çok dikkat etmemiz lazım. Karışık yememek lazım. Kan grubuna göre beslenmek çok önemli. Bazıları bunu kabul etmiyor ama çok çok önemli. Bir de insanlarımızın kola, gazoz gibi gazlı içeceklerden, tatlıdan uzak durması lazım. Su kullanıyoruz. Mesela soğuk su ne yapar? Kalbe zarar verir. Su aslında 3 şekilde zararlıdır. Bir-ayakta içilen su, iki- yemek yerken içilen su, üç-soğuk su. Yemek ve tatlı ile içilen su reflü yapıyor. Ayrıca soğuk su da zamanla kalp rahatsızlıklarına sebep oluyor. Onun için yemeye içmeye çok dikkat etmek lazım. Karışık yememek lazım. Mümkün olduğunca yemeği iki öğüne düşürmek lazım.”

Ankara’dan şifa aramak için geldi

Boyun fıtığı tedavisi için Ankara’dan manuel terapi hizmeti almaya geldiğini ifade eden Uğur Pilavcı: “Buraya bir arkadaşımın tavsiyesiyle Ankara'dan geldim. Boyun fıtığım var. Tedavi için ne yapabilirim? diye sorduğumda İnaltı Termali önerdi. O’nun tavsiyesi ile burada Mustafa Bey'in yapmış olduğu manuel terapi sistemi ile tanıştım. Başlangıçta biraz rahatladım ve ilerleyen günlerde daha fazla rahatlama olacağını söylediler. İnaltı Termal, termal bir otel konseptinin dışında tedavi amaçlı kurulmuş bir otel sistemi. İçerisinde birçok tedavi sisteminin olduğu bir tesis. İçerisinde çamur banyosundan, termal havuzuna termal banyolardan hemoroid tedavisine kadar birçok hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı insanlar buraya gelip kendilerine tedavi uygulatabiliyorlar. Ayriyeten fıtık ve ağrı tedavisi ile ilgili masaj ve manuel terapi sistemleri de yapıyorlar. Kesinlikle bu tarz rahatsızlığı olan insanları tavsiye edebileceğimiz bir yer. Ama şunu da söyleyeyim; insanlarımızın buranın tatil konsepti dışında tedavi amaçlı bir yer olduğunun bilincinde olarak gelmesini özellikle tavsiye ederim. Çünkü buradaki amaç rahatsızlıkların giderilmesi. Termal ve diğer manuel terapilerle tedavilerin yapılabilmesi için tedavi amaçlı kurulmuş güzel bir tesis. Herkese tavsiye ederim” dedi.

Çamur uygulaması yapan Nazillili vatandaşlar ise yaptıkları açıklamalarda düzenli olarak geldiklerini ifade ettiler. Nazilli’den gelen Ayhan Günana: “Romatizma şikayetim vardı. Buranın çok iyi geldiğini söylediler. Biz de onun için geldik. Gerçekten de şifa buldum. Şifa bulmak isteyenler için burayı tavsiye ederim” dedi.

İlhan Günana da: “Nazilli'den geliyorum. Her sene ayda bir iki sefer buraya geliyorum. Bu çamur romatizma ve varislerim için çok iyi geliyor. Sıcak suları, soğuk suları, yüzme havuzu herşey var burada. Her sene muhakkak buraya gelirim. Herkese tavsiye ederim. Gelsinler, görsünler bu güzellikleri” dedi.

Bir başka romatizma rahatsızlığı olan İsmet Sağlık isimli vatandaşta yaptığı konuşmada: “Romatizma tedavisi için geldik buraya. 4-5 seferdir geliyorum. Çok faydasını gördüm. Romatizma gibi rahatsızlıkları olan herkesin buraya gelmesini tavsiye ederim” dedi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN