BUHARKENT'TE TAZE İNCİRLİ TATLILAR YARIŞTI

Aydın'ın Buharkent ilçesinde 'Buharkent Belediyesi 16. Kültür Sanat Şenliği ve Taze İncir Festivali' kapsamında düzenlenen 'İncir Tatlısı Yarışması' renkli anlara sahne oldu. Yaklaşık 5 yıl önce ürettiği Kozalak Reçeli ile gündem olan Nilgün Özkurt isimli girişimci kadın bu kez 'Atomtart' ismini verdiği incir tatlısı ile yarışmaya damga vurdu.

PAYLAŞ
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Taze incirin başkenti olarak bilinen Aydın’ın Buharkent ilçesinde bu yıl 16.’sı düzenlenen taze incir festivalinde bayanlar tarafından hazırlanan incir tatlıları bir kez daha festivale damga vurdu. Taze incirin ana malzeme olarak kullanıldığı birbirinden ilginç tatlılar jürinin beğenisine sunuldu. Buharkent Kaymakamı Alper Açıkgöz’ün jüri başkanlığını, Belediye Başkanı Mehmet Erol, İlçe Emniyet Amiri Vekili Fatih Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yaşar Solak, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Cavit Baştürk, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Selli, Buharkent Belediye Yazı İşleri Müdürü Nesrin Eser’in de Jüri Üyeliklerini yaptığı yarışmada birbirinden ilginç 13 incir tatlısı yarıştı. Tek tek jüri üyelerine tattırılan incir tatlılarını puanlamada oldukça zorlandıkları görülen jüri üyeleri, hayatlarında ilk kez bu kadar tatlıyı kısa sürede tatmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Yarışmayla ilgili puanlama kriterlerinin açıklanmasının ardından tatlılar tek tek jüri üyelerine sunuldu. Yaklaşık bir saat süren heyecanlı bekleyişin ardından sonuçlar açıklandığında yarışmaya ‘Atomtart’ ismini verdiği incir tatlısıyla Nazilli’den katılan Nilgün Özkurt, en yüksek puanı alarak birinci seçildi. Yarışmada ikinciliği Duygu Uluçay elde ederken Hülya Aykan da üçüncü oldu. Özkurt, hiçbir tarife bağlı kalmadan tamamen kendi tarifi olan Atomtart’ın, özellikle incir gibi önemli bir meyvenin farkındalık oluşturması için gayret gösterdiğini, bu tatlının, kafe, pastahane ve tatlıcılarda da yer almasının en büyük dileği olduğunu ifade etti.

“Hepsi de birbirinden kıymetli tatlılar”

İncirin sadece taze olarak değil farklı şekillerde de tüketilmesinin incirin değerine daha da değer katacağını ifade eden Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol: “Buna katkı sağlayan tüm yarışmacılarımıza çok teşekkür ediyorum. Ortaya çıkan tatlılar on numara diyebilirim. Hepsi de birbirinden kıymetli tatlılar olmuş. Tatlılarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“İncirin başkentindeyiz”

Taze incirden daha lezzetli bir tatlı elde edilip edilemeyeceğini değerlendirdiklerini ifade eden Buharkent Kaymakamı Alper Açıkgöz: “İncirin kendisi zaten çok lezzetli. Hem rekolte bakımından hem hasat dönemi bakımından hem de lezzet ve kalite bakımından hakikaten de İncirin başkentindeyiz diye çok rahatlıkla dile getirebiliyoruz. Güzel ve heyecanlı bir festivalin içerisinde böyle bir yarışmanın olması çok güzel. İnşallah Allahın bize bahşettiği kıymetli meyveyi güzel tatlılarla da taçlandırırız diye düşünüyorum. Tüm tatlılar adeta bir görsel şölen olmuş. Buharkent’imizin de tanıtımı için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Yarışmada ilk üç dereceye giren yarışmacılara ödüllerinin verilmesinin ardından taze incirlerin tek tek özenle çeşitli malzemelerle birleştirildiği birbirinden leziz tatlılar, yarışmayı izleyenlere ikram edildi. Uzun süre jüri üyelerinin tatlılarla imtihanını izleyen yarışmacı yakınları, özellikle şeker hastalığı olduğu bilinen jüri üyesi Belediye Başkanı Mehmet Erol’un sağlığı için korktuklarını ifade ettiler. 


 

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN