Afet Haberleri

Afet Haberleri

Kuşadası'nda Hüseyin Turan'dan müzik ziyafeti

Kuşadası Belediyesi'nin İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı'nda düzenlediği ücretsiz halk konserleri devam ediyor.

AFAD: 'Olumsuz bir durum yok'

Ege Denizi Kuşadası Körfezi'nde art arda meydana gelen 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremlerin ardından Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı bildirildi.

Afetlerde Doğum ve Yenidoğan Bakımı Konulu UMKE Geliştirme Eğitimi düzenlendi

Sağlık Hizmetleri Başkanlığı'na bağlı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından '23-24 Ağustos 2022 tarihlerinde Afetlerde Doğum ve Yenidoğan Bakımı konulu geliştirme eğitimi gerçekleştirildi.

Nazilli'de ikinci el kıyafetlerle geri dönüşüme katkı sağlıyor

Aydın'ın Nazilli ilçesinde ikinci el kıyafetleri toplayıp, temizleyerek, yeniden halka satan Ömer Topçu geri dönüşüme katkı sağlamaya devam ediyor.

Beşir Arama Kurtarma ekibi Aydın'da bir ilki başardı

Aydın'da iyilik hizmetleri ile gündeme gelen Beşir Derneği tarafından oluşturulan Arama Kurtarma Ekibi 18 ay süren eğitim faaliyetlerini başarı ile tamamlayarak ilin ilk akredite arama kurtarma ekibi oldu. 29 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Afet ve Acil Durum Yönetimi çerçevesinde eğitimlerini başarı ile tamamladıklarını belirten Dernek Başkanı Fatih Günaydın, eğitimlerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Aydın'da AFAD gönüllüleri, afete hazırlanıyor

Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Gönüllüleri uzmanlık eğitimlerine aralıksız devam ederken, yılbaşından bu yana Aydın'da 200 gönüllü arama ve kurtarma eğitimlerini tamamladı.

Efeler Belediyesi çalışanlarına afet eğitimi

Efeler Belediyesi çalışanlarına hizmet içi eğitim çerçevesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından afet farkındalık eğitimi verildi.

İncirliova'da tarihi hangar yeni bir görünüme kavuştu

İncirliova Belediyesi, ilçe tren istasyonunda yer alan tarihi hangar bölümünü restore edip kafeterya olarak hizmete açtı.

AYDIN BŞB’DEN ANINDA MÜDAHALE

Aydın’ın doğu kesimlerinde akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan olumsuzluklara Aydın Büyükşehir Belediyesi ekipleri anında müdahale etti.

Kıyafet tezgahlarında yoğunluk yaşanıyor

Aydın'ın tarihi semt pazarlarından olan Salı Pazarı'na gelen kadınlar kıyafet tezgahlarına akın ediyor. Yoğunluktan duydukları memnuniyeti dile getiren pazarcı esnafı ise satışların iyi olduğunu söylüyor.

Yangından zarar gören zeytin ağaçları için çalışma başlatıldı

Aydın'ın Söke ilçesinde meydana gelen yangından zarar gören zeytin ağaçları için afet ihbarında bulunuldu.

Aydın'ın motorize kahramanlarına özel tasarım kıyafet

Trafiğin yoğun olduğu ve ambulansın giremediği bölgelerde kısa sürede yaralıya müdahale ederek Aydınlıların beğenisini kazanan motorize ambulans ekipleri için özel tasarlanan yeni kıyafetler Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz tarafından teslim edildi.

Aydın'dan çaldıkları araçla, Denizli'de hırsızlık yaptılar

Denizli'den Aydın'a gidip çaldıkları araçla geri dönen 3 hırsız, bir işletmeden 50 bin TL değerindeki elbiseleri çalarak kayıplara karıştı. Yakalanmamak için yüzlerini kıyafetle kapatarak bin bir türlü yöntem deneyen şüpheliler, her şeye rağmen JASAT'tan kaçamadı.

AFAD gönüllüleri, orman gönüllüsü de Oluyor

Doğal afet ve yangınlarda bilinçli ve eğitimli gönüllülerin artması amacıyla AFAD Aydın Eğitim Şube Müdürlüğü, Aydın ve Nazilli Orman İşletme Müdürlükleri iş birliği ile düzenlenen ve Halk Eğitim Merkezi üzerinden sertifikalandırılan Orman Yangınları Müdahale Eğitimlerine 202 gönüllü katıldı.

Nazilli Belediyesi afet bölgelerinde yaraları sarıyor

Nazilli Belediyesi ekipleri, ilçe genelinde selin neden olduğu hasarı gidermek için merkezden kırsala tüm afet noktalarında eş zamanlı çalışma başlattı.

Kaybolan 90 yaşındaki alzheimer hastası AFAD tarafından bulundu

Aydın'ın Karacasu ilçesinde kaybolan 90 yaşındaki alzheimer hastası Mehmet Emin Döner isimli şahıs, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Aydın İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan arama çalışmaları neticesinde sağ olarak bulunarak ailesine teslim edildi.

Sel mağdurlarının yaralarını sarmak için çalışma başlattılar

Aydın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde Köşk ve Koçarlı ilçelerinde afetten zarar gören ailelerin yaralarını sarmak için çalışma başlattı.

Köşk Vefa Grubu ekipleri mesaiye afet bölgesinde başladı

Aydın'ın Köşk ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık 20 dakika süren yağmur sonrası Kızılcaköy, Bitler ve Başçayır Mahallelerinde taşkınlar meydana geldi. Özellikle Kızılcaköy Mahallesi'nde etkili olan yağışlar sonrasında sabah saatlerinde taşkının verdiği zarar gün yüzüne çıktı.

Efeler Belediyesi'nden yağışla ilgili yapılan haber hakkında basın açıklaması

Efeler Belediyesi yerel bir gazetede çıkan 'Aydın Afeti Yaşadı, Efeler Belediyesi İzledi' başlıklı haber ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Aydın'da hastaneler afete hazır

Aydın'da kamu ve özel hastanelerin Hastane Afet ve Acil Durum Planı (HAP) hazırlıkları yapılırken, personellere HAP Uygulayıcı Eğitimi verildi.

ADÜ Arama Kurtarma Ekibi üyeleri akreditasyon eğitimlerini tamamladı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Afet ve Acil Durum Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir'in talimatları ile kurulan ve akademik ve idari personellerden oluşan Arama-Kurtarma Ekibi, gerçekleşen eğitimlerini tamamladı.

Aydın Devlet Hastanesi'nde KBRN tatbikatı gerçekleştirildi

Aydın Devlet Hastanesi'nde '2022 Yılı Hastane Afet ve Acil Durum Planı çerçevesinde, Kimyasal-Biyolojik-Radyolojik-Nükleer (KBRN) tatbikatı gerçekleştirildi.

Uzun süren kış ve Rusya-Ukrayna savaşı çilek üretimini vurdu

Türkiye'nin en fazla çilek üretimine sahip illerin başında gelen Aydın'da çilek bu yıl üreticisine tat vermedi. Uzun süren kış mevsimi, Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemiden sonra yaşanan işçi sıkıntısı nedeniyle zor bir dönem yaşadıklarını belirten çilek üreticileri, 'Geçen yıllarda doğal afet nedeniyle sıkıntıya düştük, bu yıl adeta sosyal afet yaşadık' diye konuştular.

Germencik'te çevre günü etkinliği coşku ile gerçekleştirildi

Germencik Belediyesi ve TEMA Vakfı Germencik Şubesi iş birliğiyle Dünya Çevre Günü etkinliği düzenledi. Germencik Belediyesi Konferans Salonu ve ardından kent meydanında süren etkinlik programı çerçevesinde anaokulu ve ilkokul öğrencileri Çevre Gününü sunumlarıyla oldukça renkli anlar yaşattı. Anaokulu öğrencileri geri dönüşüm atıklardan yaptıkları kıyafetleri sergiledikleri defile büyük beğeni topladı.

Nazilli'de HEM kursiyerlerinden yıl sonu defilesi ve sergisi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 'Hayat Boyu Öğrenme Haftası' etkinlikleri çerçevesinde, Nazilli Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından yıl sonu sergisi ve defilesi düzenlendi. İlçe protokolünün katılımıyla açılan serginin ilk gününde kursiyerler tarafından hazırlanan birbirinden özel kıyafetler defileyle tanıtıldı.

Didim'de şüpheli çanta paniği

Aydın'ın Didim ilçesinde bir bankın üzerinden bırakılan şüpheli çanta bomba imha ekipleri tarafından patlatılırken, çantanın içinden kıyafetler çıktı.

Aydın'da AFAD Gönüllülük Projesi aralıksız olarak sürüyor

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Aydın'da da AFAD Gönüllülük Projesi çerçevesinde afet yönetiminin herhangi bir evresinde gönüllü olarak rol almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin eğitimleri sürerken, AFAD Aydın İl Müdürü Ramazan Harman vatandaşları AFAD gönüllüsü olmaya davet etti.

UMKE personeli olmaya hak kazanan personele sertifikaları takdim edildi

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından düzenlenen Temel UMKE Eğitimi'ni tamamlayarak UMKE personeli olmaya hak kazanan 24 katılımcıya sertifikaları düzenlenen tören ile takdim edildi.

Aydın'da şüpheli paket paniği

Aydın'ın Efeler ilçesinde bir üst geçidin asansörünün içerisinde bulunan bavul ekipleri harekete geçirirken, bomba imha uzmanı tarafından kontrol edilen bavuldan kıyafet çıktı.

MAG-AME büyük yangın tatbikatına katıldı

IHAAW095714-GEN/27-05-2022 - MAG-AME büyük yangın tatbikatına katıldı (Fotoğraflı) Mehmet Ölmez MUĞLA (İHA) - Muğla Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale ekipleri (MAG-AM) Orman Yangınları Müdahale Tatbikatına katıldı. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde Muğla, Antalya, Mersin ve Adana'da eş zamanlı olarak Orman Yangınları Müdahale Tatbikatı yapıldı. Muğla'da Vali Orhan Tavlı' nın başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata İzmir, Manisa, Uşak, Kütahya, Denizli ve Aydın illerinden gelen destek kuvvetle birlikte 22 kamu kurum ve kuruluşundan 1388, Sivil Toplum kuruluşlarından 138, Diğer illerden 122 ve AFAD gönüllülerinden 80 kişi olmak üzere toplam 1720 personel katılım sağladı. Muğla MAG-AME Datça, Fethiye ve Bodrum ekipleri de bu tatbikatta aktif rol alarak başından sonuna verilen görevleri yerine getirdi. Tatbikata katılan 22 kişilik ekip doğal afet ve olaylara karşı hazır olduklarını gösterdi. (OD-Y) 27.05.2022 09:58:47 TSI NNNN