Etiketler

Dev Pithos heyecanlandırdı

Aydın’ın Kuyucak ilçesine bağlı kırsal Kayran Mahallesi yakınlarındaki bir zeytin bahçesinde bulunan yaklaşık 500 yıl ile 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen ‘Pithos’ heyecanlandırdı. Titiz bir çalışmayla Karacasu-Afrodisias Müzesine taşınan dev Pithos’un yaşı ise yapılacak çalışmanın ardından açıklanacak.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Sybiha, Aydın Arkeoloji Müzesini ziyaret etti

Bir dizi ziyaretler kapsamında Aydın’a gelen Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Aydın Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti.

Kurşunlu Manastırı restore edilecek

Samson Dağları’nın Kuşadası Körfezi’ne bakan yamacında kurulmuş Kuşadası’ndaki en önemli tarihi eserlerin arasında yer alan Kurşunlu Manastırı restore edilecek. Manastırda inceleme yapan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Aydın Müze Müdürlüğü, arkeoloji uzmanları ve turizmcilerden oluşan heyet yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Arkeoloji dünyasını heyecanlandıran keşif

Eşi ve benzeri bulunmayan bin 800 yıllık antik dövüş alanı Aydın’ın Nazilli ilçesinde Mastaura Antik Kenti’nde ortaya çıktı. Benzeri Mısır, Anadolu ve Yunanistan’da bile bulunmadığı iddia edilen Roma’da bulunan Kolezyumun en yakın benzerinin keşfi, arkeoloji dünyasını heyecanlandırdı.

Mastaura 2020 yılının en önemli ikinci keşfi oldu

Türkiye’de arkeoloji bilimi ile kültür varlıkları için farkındalık oluşturmak üzere kurulan Arkeofili tarafından açıklanan 2020 yılında Türkiye’deki en önemli 10 arkeolojik keşif listesinde Nazilli sınırları içerisinde yer alan Mastaura Antik Kenti Amfitiyatrosu ikinci oldu.

ADÜ Öğretim Üyesi Erdanın kurucusu olduğu hakemli e-dergi yayın hayatına başladı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Erdan’ın öncülüğünde Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinin katkılarıyla oluşturulan Archaeologia Maeandrica (Menderes Arkeolojisi) adlı hakemli dergi, elektronik ortamda yayın hayatına başladı.

Nazillinin tarihi gün yüzüne çıkıyor

Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ı makamında ziyaret ederek ilçede yapılacak olan arkeolojik kazılar hakkında bilgi verdi.

Roma Kolezyumunun benzeri Nazillide ortaya çıktı

Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum’un bir benzeri Aydın’ın Nazilli ilçesindeki 2 bin 700 yıllık Mastaura antik kentinde ortaya çıktı. Zeytin ve incir bahçelerinin arasında toprak altında günümüze kadar korunarak geldiği öğrenilen Kolezyum’un keşfi arkeoloji dünyasında heyecan oluşturdu.

Egenin en büyük müzesinde ziyaret edenler kendi sikkelerini basıyorlar

Ege’nin en büyük müzesi olan Aydın Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret eden vatandaşlar Helenistik ve Roma dönemine ait sikke basım tekniğini öğrenirken, kendi hatıra sikkelerini de basıyorlar.

250 Seyahat Acentası Arkeoloji Müzesini Gezdi

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını dolayısıyla etkilenen turizm sektörünün tekrar canlandırılması amacıyla Aydın’da çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Aydın Arkeoloji Müzesini gezen 250 seyahat acentesi Aydın’daki tarihi yerler hakkında detaylı bilgi aldı.

ADÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Aydındaki antik kentlerle ilgili araştırma

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kubilay Metin’in destekleriyle Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanan Aydın’daki antik kentlerle ilgili üç yeni proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden 2020 yılından itibaren çalışmalara başlanmak üzere izin alındı.

ADÜ Öğretim Elemanı Erdanın kitabı yayınlandı

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emre Erdan’ın “Tisna, İlk Araştırmalar ve Gözlemler” adlı kitabı yayınlandı.

Adnan Menderesin anısına resim sergisi düzenlendi

1. Uluslararası Demokrasi ve Milli Egemenlik Resim, Hat Sanatı ve Tekstil Sergisi açılış töreni Aydın Arkeoloji Müzesi Sergi Salonu’nda gerçekleşti.

Madran Dağındaki 8 bin yıllık kaya resimleri koruma altına alındı

Aydın’ın Çine ilçesindeki Madran Dağları’nda bulunan 6 bin yıllık kaya resimleri, 1. Derece Arkeolojik Sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

Buharkent MYOda ‘Aydında Arkeoloji ve Kültürel Miras anlatıldı

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Buharkent Meslek Yüksekokulu’nda (MYO) ‘Haydi Buharkent Üniversiteye’ projesi kapsamında Aydın’da Arkeoloji ve Kültürel Miras konulu seminer gerçekleşti.

Pedasa çalışmaları arkeoloji öğrencileriyle buluştu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen ‘Pedasa ve Leleg Yarımadasında Ölü İnançları’ isimli konferans, Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Madran Dağı kaya resimlerinde inceleme yapıldı

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü uzmanları, Madran Dağı’nın Çine ilçesi sınırlarında yer alan bölgede tespit edilen kaya resimlerini yerinde inceledi.

Afrodisyas kazı alanında ve antik kentte inceleme

Afrodisias antik kentinin kazılarına destek vermek için 1987 yılında kurulan Geyre Vakfı’nın Yönetim Kurulu üyeleri, kazıların gerçekleşmesine destek veren ana sponsorları, bağışçıları ve arkeoloji severlerden oluşan heyet, kazılardaki gelişmeleri yakından görmek üzere Aphrodisias’ı ziyaret etti.