Doğal Afet Haberleri

Doğal Afet Haberleri

AYDIN BŞB’DEN ANINDA MÜDAHALE

Aydın’ın doğu kesimlerinde akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonrası yaşanan olumsuzluklara Aydın Büyükşehir Belediyesi ekipleri anında müdahale etti.

AFAD gönüllüleri, orman gönüllüsü de Oluyor

Doğal afet ve yangınlarda bilinçli ve eğitimli gönüllülerin artması amacıyla AFAD Aydın Eğitim Şube Müdürlüğü, Aydın ve Nazilli Orman İşletme Müdürlükleri iş birliği ile düzenlenen ve Halk Eğitim Merkezi üzerinden sertifikalandırılan Orman Yangınları Müdahale Eğitimlerine 202 gönüllü katıldı.

Uzun süren kış ve Rusya-Ukrayna savaşı çilek üretimini vurdu

Türkiye'nin en fazla çilek üretimine sahip illerin başında gelen Aydın'da çilek bu yıl üreticisine tat vermedi. Uzun süren kış mevsimi, Rusya-Ukrayna savaşı ve pandemiden sonra yaşanan işçi sıkıntısı nedeniyle zor bir dönem yaşadıklarını belirten çilek üreticileri, 'Geçen yıllarda doğal afet nedeniyle sıkıntıya düştük, bu yıl adeta sosyal afet yaşadık' diye konuştular.

MAG-AME büyük yangın tatbikatına katıldı

IHAAW095714-GEN/27-05-2022 - MAG-AME büyük yangın tatbikatına katıldı (Fotoğraflı) Mehmet Ölmez MUĞLA (İHA) - Muğla Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale ekipleri (MAG-AM) Orman Yangınları Müdahale Tatbikatına katıldı. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde Muğla, Antalya, Mersin ve Adana'da eş zamanlı olarak Orman Yangınları Müdahale Tatbikatı yapıldı. Muğla'da Vali Orhan Tavlı' nın başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata İzmir, Manisa, Uşak, Kütahya, Denizli ve Aydın illerinden gelen destek kuvvetle birlikte 22 kamu kurum ve kuruluşundan 1388, Sivil Toplum kuruluşlarından 138, Diğer illerden 122 ve AFAD gönüllülerinden 80 kişi olmak üzere toplam 1720 personel katılım sağladı. Muğla MAG-AME Datça, Fethiye ve Bodrum ekipleri de bu tatbikatta aktif rol alarak başından sonuna verilen görevleri yerine getirdi. Tatbikata katılan 22 kişilik ekip doğal afet ve olaylara karşı hazır olduklarını gösterdi. (OD-Y) 27.05.2022 09:58:47 TSI NNNN

Amatör telsizcilere Bakan Soylu'dan jest

Aydın'ın Nazilli ilçesinde gönüllülük esasına göre hizmet veren amatör telsizcilere 2021 yılı içerisinde yaşanan doğal afetlerde gösterdikleri üstün başarı ve duyarlılık nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından teşekkür belgesi verildi.

Nazillili amatör telsizciler afetlere hazır

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bu yıl yaşanan doğal afet ve yangınlarda gösterdikleri üstün gayretlerle görünmez kahramanlar olarak dikkat çeken Amatör Telsizciler hem ekipmanları hem de bedenen yaptıkları desteklerle büyük takdir topladı. 7 gün 24 saat göreve hazır olmak için gündüz işlerinde olmalarına rağmen akşamları çalışmalarını yürüten TRAC ekibini ziyaret eden Başkan Özcan, başarılı çalışmalarından dolayı ekip üyelerine teşekkür etti.

Nazillili Amatör Telsizciler Afetlere 7/24 hazır

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bu yıl yaşanan doğal afet ve yangınlarda gösterdikleri üstün gayretlerle görünmez kahramanlar olarak dikkat çeken Amatör Telsizciler hem ekipmanları hem de bedenen yaptıkları desteklerle büyük takdir topladı. 7 gün 24 saat göreve hazır olmak için gündüz işlerinde olmalarına rağmen akşamları çalışmalarını yürüten TRAC ekibini ziyaret eden Başkan Özcan, başarılı çalışmalarından dolayı ekip üyelerine teşekkür etti.

Başkan Kaplan'dan yangın bölgeleri için örnek dayanışma

Koçarlı Belediyesi'nin Ağustos Ayı olağan meclis toplantısında, son dönemde çıkan yangınlardan ve doğal afetlerden zarar gören yerlere ayni yardım yapılması oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Kuşadası Belediyesi'nden Akut'a yer tahsisi

Kenti yaşanabilecek olası doğal afetlere karşı hazırlamak amacıyla çalışmalarını sürdüren Kuşadası Belediyesi, Türkiye'nin en etkin sivil toplum kuruluşlarından olan Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Kuşadası Şubesi'ne yer tahsisinde bulundu. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, 'Ege Denizi'nde yaşanan depremde de gördük ki AKUT, her zaman ve her duruma karşı dört dörtlük biçimde hazır olmalı' dedi.

Sahil güvenlik depremden etkilenenlerin yardımına koştu

Cuma günü Ege Denizi’nde meydana gelen depremin ardından yaşanan tsunami ile zor anlar yaşayan denizcilerin ve balıkçıların yardımına Kuşadası Sahil Güvenlik ekipleri koştu. Kuşadası Körfezi ile Seferihisar ve Sığacık bölgesinde depremden kaynaklanan doğal afet nedeniyle zor anlar yaşayan balıkçı tekneleri, yatlar, gezi tekneleri ve diğer deniz araçlarına Kuşadası Sahil Güvenlik Karakol Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından yardım eli uzatıldı.

Kuşadası AKUT doğal afetlerde İHA ile tarama yapabilecek

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, seçim sürecinde verdiği sözleri yerine getirmeye devam ediyor. AKUT Kuşadası Temsilciliği Üyeleriyle bir araya gelen Başkan Ömer Günel, derneğe arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılması için drone hediye etti.

Kuşadasında acil toplanma alanları incelendi

Kuşadası Belediyesi, merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra, kentte yaşanacak olası bir doğal afete karşı alınması gereken önlemleri artırdı.

Aydın Özel Harekat doğal afetlere hazır

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü, personeli arazi arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

AK Parti Efeler İlçe Başkanı Gülaştıdan 17 Ağustos açıklaması

AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağtay Gülaştı, 17 Ağustos Marmara depreminin 20. yılı dolayısıyla yaptığı açıklama yaptı. Gülaştı, “Yaşanan her acı olay kendimizi yeniden gözden geçirmemiz, aynı acıların tekrar etmemesi için ciddi bir muhasebe yapma imkanı sunmuştur. Bu nedenle kaçınılmaz bir doğal afet olan depremleri,en az zararla atlatabilmemiz için gerekli tüm adımlar atılmıştır” dedi.

Kuru; “Doğal afetler kaderimiz değildir”

AYDIN (İHA) – Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin geçmişten ders ve tecrübeler edinmenin gerekliliğinin belirtmesi açısından önemli bir vaka olduğunu belirtti.