Etiketler

Sökeli Berber Arıcı, saç kesim yarışmasında performans ödülü kazandı

29 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Güzellik Sanatları Festivali'nde Sökeli berber Engin Arıcı, saç kesim yarışmasında, performans ödülü kazandı. 2. Uluslararası Güzellik Sanatları Festivali, 600 zanaatkarın katılımıyla gerçekleşirken; Sökeli berber Engin Arıcı saç kesim yarışmasında 120 kişinin arasından, göstermiş olduğu ustalık ile birlikte performans ödülüne layık görüldü ve kupanın sahibi oldu.

Yenipazar MYO'da devir teslim töreni gerçekleşti

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Yenipazar Meslek Yüksekokuluna (MYO) müdür olarak atanan Dr. Öğr. Üyesi Elif Meryem Yurdakul, tarihinde müdürlük görevini devir teslim töreni ile Prof. Dr. Sezgin Demir'den devraldı.

Vali Aksoy'un Turizm Haftası mesajı

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Nazilli Polisi'den örnek uygulama: 'Herkes güven içinde alışverişini yaptı'

Aydın'ın en büyük ilçelerinden biri olan, yaklaşık 170 bin kişinin yaşadığı Nazilli ilçesinde polisin uygulaması ile herkes ramazan alışverişini güven içinde yaptı. İlçenin tarihi Uzunçarsı'nın giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutuna polis, girişlerde HES kodu uygulaması yaptı.

ADÜ Öğretim Üyesi, Belleten Dergisi Yayın Kuruluna hakem olarak davet edildi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Bilim Kurulu Üyesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü, Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Üreten, Belleten Dergisi Yayın Kurulu tarafından hakem olarak davet edildi.

Polis haftası Kuşadası'nda kutlanıyor

Türk Polis Teşkilatının 176'ncı kuruluş yılı kapsamında kutlanan Polis Haftası etkinlikleri Kuşadası'nda gerçekleştirildi. Türk Polis Teşkilatı, ülkenin her bir noktasında huzur ve düzeni korumak için gece gündüz fedakarca görev yaparak, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için mesai kavramı olmadan büyük bir özveri sergiliyor. Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş günü kapsamında her yıl 6-12 Nisan Polis Haftası ve 10 Nisan ise Polis Günü olarak kutlanıyor. Bu yıl 10 Nisan tarihi hafta sonuna denk geldiği için polis günü erken kutlandı.

Kuşadası'nın geçmişine ışık tutacak proje için ilk adım atıldı

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Adalızade Mezarlığı'nda bulunan Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının özel bir alanda sergilenmesi için ilk adımı attı. Kentin tarihine ışık tutacak olan proje kapsamında mezar taşları dikkatli ve titiz bir biçimde yerlerinden sökülerek envanter çalışması yapılması için taşınmaya başlandı.

Karacasu'da AK Parti ve CHP'li Meclis üyeleri ittifak yaptı

Aydın'da tarih ve yayla turizminin en yaygın olduğu ilçelerin başında yer alan Karacasu'da yayla turizminin gelişmesi için Belediye Başkanı Zeki İnal'ın uzun süredir yaptığı çalışmalar AK Partili meclis üyelerinin CHP'li Meclis üyeleri ile ittifakı sonucu suya düştü. İttifak içerisinde bulundukları AK partili meclis üyelerinin bu tutumu karşısında oldukça şaşıran MHP'li Belediye Başkanı Zeki İnal, tek amaç ve gayesinin Karacasu olduğunu belirterek ilçenin önünü tıkayan meclis üyelerinin bu tavrını önce Hakk'a sonra da Karacusu halkına havale ettiğini açıkladı.

Kuşadası'nda Anıtkabir 'in Şifresi anlatılacak

Araştırma, inceleme, tarih kategorilerinde eserleri olan yazar Seyit Ali Ergeç, Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği tarafından her hafta online olarak düzenlenen konferansta 'Anıtkabir'in Şifresi' kitabını anlatacak.

Kuşadası'nda Mezar Taşları Uzman Rehber Eğitimi başladı

Aydın Turist Rehberleri Odası (ATRO) ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği'nin birlikte hazırladıkları TUREB onaylı ' İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı ' adlı uzman rehber eğitimleri başladı.

Çerçioğlu 'Türkiye yeniden Atatürk kadınlarının omuzlarında yükselecek

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Türkiye'de belediye seçimlerinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınma tarihi olan 3 Nisan 1930'un 91. yıldönümünde bir mesaj yayımladı. Mesajında kadınların elde ettikleri haklardan bir geriye gidişin asla kabul edilmeyeceğinin altını çizen Başkan Çerçioğlu, Mücadelemiz herkesin eşit bireyler olmasına kadar, kadınla erkeğin eşit haklara sahip olacağı güne kadar sürecek dedi.

ADÜ Hastanesi'nde devir teslim töreni gerçekleşti

Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Başmüdür Vekili olarak atanan Genel Sekreter Yardımcısı Erdal Meşe, 1 Nisan 2021 tarihinde 'Başmüdürlük' görevini devir teslim töreni ile Numan Fikret Demirci'den devraldı.

Aydın Çam Fıstığı, Coğrafi İşaret Tescilini aldı

Türk Patent ve Marka Kurumu'na 19 Haziran 2019 tarih, C2019/071 numarası ile yapılan 'Aydın Çam Fıstığı' coğrafi işaret başvurusu 01 Nisan 2021 tarihli Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayımlandı.

Kasım Yaman Parkı'nda çalışmalar devam ediyor

Kuşadası Belediyesi tarafından yenileme çalışmaları sürdürülen Kasım Yaman Parkı, yeni sezonu çok daha yeşil bir görünümle karşılamaya hazırlanıyor. Çalışmalar tamamlandığında parkın 2180 metrekare olan yeşil alan miktarı 675 metrekare daha arttırılarak 2865 metrekareye çıkarılacak. Tarihi yapı ve taşların, belirlenen Arkeopark alanı içerisinde sergileneceği Kasım Yaman Parkı, dikilecek yeni ağaç ve bitkilerle mevcut durumundan çok daha yeşil bir dokuya kavuşturulacak.

Karacasu'da anlamlı imza töreni

Dört bir yanı tarihi ve doğal güzellikleri ile dolu Karacasu'da bulunan Çağlayan Tabiat Parkı'nın işletmesi imzalanan protokolle Karacasu Belediyesi'ne devredildi.

Ziraat Fakültesi öğrencilerine girişimcilik semineri verildi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından 'Sektörle Buluşma' etkinlikleri kapsamında düzenlenen girişimcilik semineri, 24 Mart 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Tırı'nın 6'ıncı durağı Aydın oldu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılacağı Dijital Tır projesini hayata geçirirken, tırın 6'ıncı durağı Aydın oldu.

Aydın Özel Kocatürk Lisesi Bursluluk sınavlarının tarihlerini açıkladı

Aydın Özel Kocatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul kayıt ve bursluluk sınavlarının tarihlerini açıkladı. 8. sınıfta eğitim-öğrenimini sürdüren tüm öğrencilerin katılabileceği sınavların 01-04 Nisan tarihleri arsında gerçekleştirileceği açıklandı. Sınavlarda başarılı olan öğrencilere burs verileceği de belirtildi.

Aydın'da vaka sayısı artmaya devam ediyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 13-19 Mart tarihleri arasında illerde her 100 bin kişide görülen vaka sayısı haritasını paylaştı. Haritada Aydın ilindeki vaka sayısında artış gözlenirken geçtiğimiz hafta 58,71 olan oran bu hafta 69,07'ye yükseldi.

Aydın'da 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri

Kacatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 106'ncı yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi. Törende konuşan Okul Müdürü Sadettin Yabaş, geleceğe yön verebilmek için geçmişin iyi bilinmesi ve tarihten ders alınması gerektiğini belirterek 'Şehitlerimizin hatıralarını ve tarihimizi sürekli canlı tutmalıyız' dedi.

Kabulünün 100. yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy paneli gerçekleşti

Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün düzenlediği 'Kabulünün 100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy' başlıklı panel, 12 Mart 2021 tarihinde Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Kendi işini kurmak isteyen engelliler için 'hibe desteği' başvuruları başladı

Kendi işinin patronu olmak isteyen engelliler için 'hibe desteği' başvuruları başladı. E-Devlet üzerinden yapılabilecek başvurular için son tarih 16 Nisan 2021 olarak belirlendi.

Aydın'ın mağaraları incelendi

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aydın'ın sınırları içerisinde bulunan mağaraların koruma statüsüne alınması için incelemeler yapıldı.

ADÜ'lü öğretim üyesi tarih kitabının ünite yazarı oldu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Hüseyin Üreten, 'Eskiçağ Mezopotamya-Mısır Tarihi' ders kitabının 7.Ünitesi olan Mezopotamya'da Hellen ve Roma Dönemlerinin yazarı oldu.

Efeler'de tarihi yapılarda çevre düzenlemesi yapılıyor

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, kentin tarihi değerlerine sahip çıkıyor.

Buharkent Kent Müzesi’nde sona yaklaşıldı

Aydın'ın Buharkent ilçesinde kent müzesine dönüştürülecek olan tarihi evde sona yaklaşıldı. Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr.Mehmet Umut Tuncer ile birlikte restorasyon çalışmaları tamamlanan Kent Müzesine dönüştürülecek olan tarihi evde incelemelerde bulundu.

'Kuşadası Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi' çalışmaları devam ediyor

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ile Kuşadası Belediyesi'nin ortaklaşa hayata geçirdiği 'Kuşadası Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi'nde sergilenecek olan tarihi mezar taşları için çalışmalar devam ediyor.

Sular çekildi, tarih ortaya çıktı

Kuşadası'nın en önemli tarihi eserlerinden biri olan ve Anaia olarak da bilinen Kadı Kalesi'nin yaklaşık 300 metre ilerisindeki kıyı şeridinde suların çekilmesiyle birlikte kumsalın üzerinde tarihi yapılar ortaya çıktı.

GEKA proje önerilerini bekliyor

Güney Ege Kalkınma Ajansı, Güney Ege'deki sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda yürüttüğü 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) için 15 Mart 2021 tarihine kadar proje önerileri bekliyor.

Pazar alışverişi Korona virüs tanımıyor

Aydın'ın Efeler ilçesindeki tarihi Salı Pazarı başta olmak üzere tüm semt pazarlarında vatandaş yoğunluğu yaşanırken zaman zaman sosyal mesafe kuralı ise unutuluyor.