Halk Eğitim Kursiyerleri 'Komşu Köyün Delisi'ni Sahneledi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde ünlü akademisyen Prof.Dr.Üstün Dökmen tarafından kaleme alınan 'Komşu köyün delisi' isimli tiyatro oyunu Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri tarafından sahnelendi. Yoğun ilgi gören oyunda görev alan kursiyerler ayakta alkışlandı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Nazilli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO kursiyerlerinin oynadığı ve yönetmenliğini kurs eğitmeni Kemalettin Bal’ın yaptığı ünlü akademisyen Prof.Dr.Üstün Dökmen tarafından kaleme alınan ‘Komşu köyün delisi’ isimli tiyatro oyunu Nazilli belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi Tiyatro salonunda izleyicisi ile buluştu. Nazilli İlçe Milli eğitim Müdürü İsmail Şimşek, Şube Müdürü Latif Akgün, İŞKUR Müdürü Yakup Ergenlik, Nazilli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürü Mustafa Savaş ve çok sayıda davetlinin doldurduğu salonda oyunlarını sergileyen kursiyerler gösterdikleri performansla izleyiciye doyumsuz bir gece yaşattı. Zaman zaman izleyicisini kahkahaya boğan oyunda, kısa süre sonra yapılacak olan muhtarlık seçimlerinde karşısına rakip çıkmaması için icraat amacıyla köyüne deli getiren bir muhtarın hikayesi ve köylünün de bilinçaltındakilerin günyüzüne çıkması mizahi olarak canlandırıldı.

Ünlü Psikolog, Akademisyen, Yazar Prof.Dr.Üstün Dökmen’in kaleme aldığı ‘Komşu Köyün Delisi’ isimli kitapta anlatılanların sahneye uyarlanması ile daha geniş kitlelere ulaşması ve ulaştığı kitlelerde sadece deli aramak için ilan verilmesi değil aslında onun altında yatan çok farklı mesajlarla içimizdeki delinin nasıl açığa çıktığı, aslında yapmak isteyip de yapamadıklarımızı anlatan bir oyun olarak izleyicide büyük etki bıraktı. Yaklaşık bir saat süren oyun sonunda ayakta alkışlanan kursiyerlere belge ve çiçek takdim edildi. Nazilli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürü Mustafa Savaş ve Nazilli İlçe Milli eğitim Müdürü İsmail Şimşek oyunculara teşekkür ederek verilen emeği büyük takdirle karşıladıklarını ifade ettiler.

Oyunun konusu

Çavuldur Köyünde muhtar seçimleri yaklaşmaktadır. Yıllardır aynı olan Muhtar Halis Ağa, Bu seçimde bir icraat yapıp oyları toplamak ister. Ve tüm köylerin bir delisi olduğunu düşünür. Köyünde eksik olan şeyin bir deli olduğuna karar verir. Gazeteye, ‘köyümüze deli aranıyor’ diye bir ilan bastırır. Psikoloji bölümünde okuyan Tolga ise bu ilanı görür ve üniversite bitirme tezine mükemmel bir konu olacağını düşünüp başvurur. Ve böylece Deli Hamdi karakterini oluşturur. Kahramanımızın köye gelişiyle birlikte hem Tolga için hem köylüler için eğlenceli ancak bir o kadar da alışılmışın dışında ders veren eğlenceli bir dönem başlar.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN