Hayvan nakil aracında sığınmacı dramı

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde 70 sığınmacı yakalandı. Hayvan taşımakta kullanılan bir kamyon dorsesine balık istifi şeklinde doldurulan Afgan sığınmacılar polisleri bile hayrete düşürdü. Çok sayıda minibüs ve otomobille Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen sığınmacılardan arda kalan manzara ortadaki dramı açıkça gösterdi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde 70 sığınmacı yakalandı. Hayvan taşımakta kullanılan bir kamyon dorsesine balık istifi şeklinde doldurulan Afgan sığınmacılar polisleri bile hayrete düşürdü. Çok sayıda minibüs ve otomobille Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen sığınmacılardan arda kalan manzara ortadaki dramı açıkça gösterdi.

Edinilen bilgiye göre bir ihbarı değerlendiren KOM ekipleri Nazilli-Aydın Karayolu üzeri Sultanhisar ilçesine bağlı Atça Mahallesi çıkışında bulunan Yükseokul Kavşağında bir kovaladıkları 35 AFJ 066 plakalı kamyonu durdurdu. Üzeri brandayla örtülü kamyonda inceleme yapan ekipler aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu Afgan uyruklu 70 kişiyi yakaladı. Nazilli ve Sultanhisar’dan gelen çok sayıda polis ekibi ve 112 sağlık ekibiyle birlikte sığınmacı oldukları belirlenen şahıslar İzmir’den Marmaris’e götürmek üzere anlaştıkları 3 organizatör ile birlikte yakalanarak önce Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğüne ardından da Aydın İl Göç İdaresine götürülerek teslim edildi. 3 organizatörün ise sorgularının devam ettiği belirlendi.

KOM ekiplerinin istihbari çalışmasının ardından Aydın istikametinden Nazilli istikametine seyir halinde kamyon durmayınca kovalamaca başladığı ve Atça Mahallesi Yüksekokul durağında ters istikamete giren kamyonun durdurulduğu öğrenildi. Uzun çalışmanım ardından kamyondan indirilen sığınmacılardan arda kalanlar ise basın mensupları başta olmak üzere olayı gören vatandaşları şaşkına çevirdi. Uzun süre balık istifi şeklinde seyahat ettikleri belirlenen sığınmacıların yakalanmamak için tuvalet ihtiyaçlarını bile hayvan taşımakta kullanılan kamyon kasasında giderdikleri görüldü. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havadan dolayı bazı sığınmacıların ise uzun süre ağladıkları ve sinir krizi geçirdikleri görüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN