Karacasu'da Festival Coşkusu Başladı

Aydın'ın Karacasu ilçesinde, bu yıl 33.'sü düzenlenen Karacasu Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali başladı. Mehter eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü büyük ilgi gördü.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Karacasu Belediye Başkanı Mehmet Erikmen'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen festival açılışına, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy başta olmak üzere Karacasu Kaymakamı Hatice Gamze Kuran, AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Rıza Posacı, Aydın İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, MHP MKYK Üyesi Burak Pehlivan, Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Kuyucak Belediye Başkanı Metin Ertürk, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, Denizli Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. M.Umut Tuncer, Siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri,  il ve ilçe daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. 
.Karacasu Karşıyaka köprüsü üzerinden kortej eşliğinde başlayan festival yürüyüşü Mustafa Kemal Paşa Caddesi geçilerek ilçe meydanında son buldu. Mehter eşliğinde yapılan yürüyüşe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Mehter ve halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı Karacasu Belediye Başkanı Mehmet Erikmen yaptı. 

"DERİNİN, DEMİRİN, HAMURUN, ÇAMURUN VE MERMERİN HAYAT BULDUĞU İLÇE"
Turizm ve tanıtımın öneminden söz eden Başkan Erikmen konuşmasında; "Bu Yıl Yöremizin, UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda yer alan, Afrodisias’ın ve ilçemizin tanıtımı için, 33.sünü gerçekleştirdiğimiz, Karacasu Afrodisias Kültür, Sanat ve Tanıtım Festivali nedeniyle Ateşten Gül alanların memleketi Karacasu’ya hepiniz hoş geldiniz. Karacasu insanı çalışkandır. Toprağını işlemiş, demirini dövmüş, pidesini açmış, derisini işlemiş, mermerini kazmış ve ilçenin gelişmesine katkı sağlamıştır. Bununla da sınırlı kalmayan, sanatkârlarımız ve ustalarımız, ülkemizin dört bir yanına yayılarak, Karacasu ismini memleketimizin her köşesine taşımıştır. 7 bin yıllık tarihi olan ilçemizin, her sokağı kültür ile yoğrulmaktadır. Aynı zamanda Aydın’ımıza da ismini veren, Aydınoğulları beyi Aydın Bey’in türbesi Karacasu'dadır. Karacasu Aydın’ın kadim bir ilçesidir. Bizler bu kadim ilçe için, elimizi taşın altına koymaya, her daim devam ediyoruz. İlçemizin Kültürünü Festivaller ve tanıtım etkinlikleri ile duyurmaya çalışıyoruz. Turizm ve tarım noktasında da, projeler ile ilçemizi daha iyi noktalara taşıyoruz. Turizmde, 
oksijen deposu olan, yaylalarımızı dahil ederek, ekoturizm ve destinasyon çalışmalarımızı ‘’afrodisias kültür yolunda karacasu molası’’ projesi ile Bungalov evler, Kamp ve Karavan Parkı ve bisiklet yolları alanlarımızı oluşturduk. Turizm; ilçemizin önemli değerlerinden biridir. Bu güzel günde, festivalimize katılmak için dışarıdan gelen, Misafirlerimiz ve siz değerli hemşehrilerim;
Tarihin, turizmin, tarımın ve sanatın kadim ilçesi Karacasu’muza gelerek, etkinliklerimize katıldığınız için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı, yaptıkları konuşmalarda, ilçede ve Aydın'da yapılan projeleri anlattı.

"KARACASU ÖNEMLİ BİR İLÇEMİZ"
Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, açılış töreninde yaptığı konuşmada: “33 yıldır bu geleneği sürdüren, önceki dönemlerde bunu başlatan ve bugünkü etkinlikte yer alan katkısı olan bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Yörelerin ürünlerinin tanıtılması, bölgenin turizm hareketliliğinden daha fazla pay alınması adına bu tür etkinlikler oldukça önemli. Karacasu ilçemiz Aydın’ın önemli ilçelerinden birisi. Tarihiyle, doğal güzellikleriyle, tarımsal potansiyeliyle önemli değerlere sahip Aydın’ın önemli ilçelerinden birisi. Ama sadece Karacasu’nun bu değerleri Karacasu’yla sınırlı olamayacak kadar büyük. Bugün Dünya UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Afrodisias, sadece Karacasu’nun değil, Aydın’ın değil, Türkiye’nin değil, Dünyanın önemli değerlerinden, önemli merkezlerinden birisi. Böylesine önemli değerleri korumak, gelecek kuşaklara aktarmak adına geçmişte başlatılan çalışmaları da aynı heyecanla bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz. Bu tür etkinliklerle yöresel ürünlerin tanıtılması, turizm potansiyelinin daha farklı bir noktaya gelmesi oldukça önemli ve değerli. Karacasu’nun başka gelenekleri de var. Yıllardır devam eden Dedebağ Keşkek hayrı da bu yıl 740. gerçekleştirecek olan bir etkinlik olarak tarihsel süreçten günümüze kadar önemli bir faaliyetin de ortaya koyduğu bir sonuç. Pazar günü böyle bir etkinliği yine Karacasu gerçekleştirecek. Ben bu etkinlikte emeği geçen hayrı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Karacasu ilçemiz birçok alanda çalışmaları gerçekleştiren ve onları hayata geçirmek için gayret gösteren bir ilçemiz. Bizde belediyenin yaptığı çalışmalara Valilik olarak imkanlar ölçüsünde destek verip onun çalışmalarını daha iyi bir noktaya taşımak adına gayret içerisindeyiz. Buranın tarihi dokusunu daha öne çıkarabilmek adına eski tescilli binaların restorasyonu ve turizme kazandırılması adına yürütülen çalışmalara bizde valilik olarak destek veriyoruz. Kırsal altyapıdan birçok noktaya kadar, tarımsal potansiyelin geliştirilmesine kadar imkanlar ölçüsünde destek olmaya da devam edeceğiz. Ben bu etkinliğin ilçemize, ilimize, bölgemize katkılı olmasını diliyorum” dedi. 
Protokol konuşmalarının ardından ilçe genelinde açılan standlar gezildi. İlçe meydanına getirilen 5 buçuk metre uzunluğundaki tahinli pide ve Dünya'nın en büyük üzeri ay yıldız işlemeli kıymalı pidesi büyük ilgi gördü. Festivalin ilk günü Afrodisias Antik Kentinde İzmir Devlet Klasik Türk Müziği konseriyle son buldu. 

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN