Mastaura Antik Kentinde Kazılar Başladı

Aydın'ın Nazilli ilçesindeki Mastaura Antik Kentinde Kültür Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi tarafından yürütülen kazılarda Anadolu'daki en iyi korunmuş olan amphitiyatro ortaya çıkmaya başladı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Roma Dönemi’nin önemli kentlerinden olan Mastaura Antik Kenti, her geçen gün bilim dünyasını heyecanlandırmaya devam ediyor. Kültür Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi arasında imzalanan protokolün ardından bu yıl yürütülen kazılarda Anadolu’daki en iyi korunmuş olan amphitiyatro ortaya çıkmaya başladı. 2020 ve 2021 yıllarında yapılan araştırmaların ardından geçtiğimiz temmuz ayı başında başlatılan kazı çalışmaları Aydın Müze Müdürlüğü Başkanlığında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz bilimsel sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Bu yıl yapılan kazılar için Kültür Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi ortak protokol imzalamasının ardından Nazilli Belediyesi ekipman ve 23 personel desteği vererek kazılarda görevlendirdi.

Yürütülen çalışmalar hakkında Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer’e bilgi veren Mastaura Antik Kenti Kazı Başkanı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz, kazıların geçtiğimiz temmuz ayı başında başladığını ve 31 Aralık tarihine kadar devam edeceğini ifade etti. Akkurnaz, kazıların arenanın temizliği ile başladığını, sonrasında yapının korunmasına yönelik kazılarla sürdüğünü, kazılar ilerledikçe arenanın tahmin edilenden daha sağlam olduğu, toprak altındaki kısımlarının çok iyi korunduğunun anlaşıldığını ifade etti. Akkurnaz, dış destek duvarları, galeriler, tonozlu koridorlar ve tribünlerin açığa çıkarıldığını, Arenanın açığa çıkan yeni bölümlerini korumak için restoratörlerin çalışma yaptığını, duvarlardaki çatlakların ve bozulmaların tamir edildiğini ve duvarların göçen kısımlarının sağlamlaştırıldığını da belirtti.

Aydın İl Kültür ve Turizm Doç. Dr. M.Umut Tuncer: “Böyle özel bir yapıyı aslında Aydın Turizm Tarihinin de en önemli gelecek vaat eden majör projelerinden biri olarak değerlendiriyoruz. Yapıyı kazdıkça tabi orijinal yapı taşları ortaya çıkıyor. Ve bir miktar kazıp, tamir edip kazıya devam edip yeniden tamir sistemiyle bir zincir oluşturduğumuz modelle yapının tamamını süratle ortaya çıkartmak için vargücümüzle çalışıyoruz. Bu anlamda Adnan Menderes Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sedat Akkurnaz hocamızın da yürüttüğü çalışmaların genel performansından çok memnunuz” dedi.

Kazı Başkanı, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz: “Mastaura Antik Kentinde 2020 yılından itibaren çalışmalar yapıyoruz. İlk 2 yıl araştırmalar yaptık. Bu arena dediğimiz amfi tiyatro yapısını keşfettik. Temizledik. 2022 yılından itibaren bu yıldan itibaren de kazılara başladık. Daha önce tespit ettiğimiz yapının sağlamlığı konusunda kazılar yaptıkça daha da emin olmaya başladık. İlk kazılara başladığımız zamandan önceki yıllarda yığılan toprakları molozları taşları çekmeye başladık. Yavaş yavaş yapı görünür hale gelmeye başladı. Orijinal malzemelerle restorasyon kısmi tamamlamalar yapmaya başlıyoruz. Duvarlardaki boşlukları doldurmaya başlıyoruz. Yapıyı kazdıkça etrafındaki destek duvarlarını keşfetmeye başladık. Restorasyon ekip uzmanlarınca, arkeolog ve sanat tarihçileri ile beraber çalışıyoruz. Nazilli Belediyesi ve Kültür Bakanlığı arasında protokol yaptık. O kapsamda yıl sonuna kadar 31 aralığa kadar Mastaura Antik Kentindeki temizlik koruma restitüsyon kazı çalışmalarına devam edeceğiz.”

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN