Nazilli ADD'den tarihe ışık tutan fotoğraflar sergisi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Nazilli Şubesi tarafından Atatürk'ün Nazilli'ye gelişi ve Sümerbank'ın açılışının 84. yıldönümü nedeniyle tarihe ışık tutan fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi düzenlendi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

ADD Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayas ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde açılan sergiyi Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş gezdi. Sergi hakkında bilgi veren

ADD Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayas, “ADD Nazilli şubesi olarak Nazilli Belediyesi ile işbirliği halinde bugün Atatürk’ün ilçemize gelişinin yıldönümü ve Sümerbank Basma Fabrikasının açılışının 84. yıl dönümünden dolayı bir sergi düzenledik. Amacımız anılarla da olsa Sümerbank’ı fotoğraflarla gençlere tanıtmak. Yani biz demek istiyoruz ki Nazilli’de böyle bir fabrika vardı. Bu fabrika Nazilli için çok önemli bir fabrika idi. Nazilli’de yaşayan birçok kişinin de yolu buradan geçmişti. Onu yeni nesillere göstermek istedik. 55 fotoğrafımız sergileniyor. 15 tanesi kapatıldıktan sonraki, kırk tanesi de eski açık zamanından fotoğraf kareleri. Eski Sümerbank çalışanlarından İlhan Öden’in Sümerbank koleksiyonundan seçtik. Ayrıca NAFOD üyesi fotoğraf ustası Dr. Turan Keskin’in kapandıktan sonraki resimleri, Nazilli Belediyemizin katkılarıyla bu sergiyi gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan da konuşmasında, “9 Ekim 1937 tarihi Nazilli’miz için çok önemli bir tarihtir. Nazilli’nin kaderinin değiştirildiği bir tarihtir. İlçenin birçok ilin önüne geçtiği bir kalkınma modeli ile sadece ekonomik manada değil sosyal ve kültürel manada da ciddi bir kalkınmanın başladığı bir süreçtir. Bu kalkınmanın neticesinde Nazilli 1984 yılına kadar İktisadi ve içtimai ve kültürel olarak hem Aydın'ın hem de Denizli'nin ilerisindeydi. Bu hamlenin ölümsüzleştirildiği fotoğraf karelerini Nazilli Atatürkçü Düşünce Derneğinin güzel bir sergisi ile halkımızla paylaşıyoruz. Bu konuda emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN