Nazilli'de Oda Başkanlarına KOSGEB Destekleri Anlatıldı

Aydın'ın Nazilli ilçesinde Nazilli Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi öncülüğünde oda başkanlarına KOSGEB destekleri anlatıldı. KOSGEB İl Müdürü Dülger, başkanlardan oda üyelerine çağrıda bulunmalarını ve desteklerden faydalanmalarını istedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Nazilli Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Öztunç ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde Hangar Kafe ve Restoranda düzenlenen etkinlikte bir araya gelen Nazilli ve çevre ilçelerin esnaf odaları başkanlarına KOSGEB destekleri ile ilgili bilgilendirme yapılarak çağrıda bulunuldu. AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un da katıldığı KOSGEB destekleri bilgilendirme toplantısına İŞKUR Nazilli Müdürü Yakup Ergenlik, AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkçü, çevre ilçelerin oda ve kooperatif başkanları, Nazilli’deki oda başkanları ile konuşmacı olarak KOSGEB Aydın İl Müdürü Sadullah Dülger katıldı.

Bilgilendirme toplantısında açılış konuşması yapan AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz: “Ben bu toplantıları çok önemsiyorum. KOSGEB İL Müdürümüz göreve başladığı günden bu yana mümkün olduğu kadar onun toplantılarında ben de kendi birikimlerimi KOSGEB’ten, İŞKUR’dan ne anladığımı anlatmaya çalışıyorum. Çünkü biz bunu hakikaten bilmiyoruz. Bu tabi siyasi bir toplantı değil. Zaman zaman çoğumuzun işletme kredisine ihtiyacı oluyor. Çoğumuza yeni bir iş imkanıyla sunulacak imkanların da ne olduğu konusunda bilgi ihtiyacımız oluyor. Ve biz bunlarda bilgi edinemediğimiz için dönüp kendimize de bakmamız gerekiyor. Biraz kusuruma bakmayın sivil toplum örgütlerinin bu konudaki ilgisizliği yani çok önemsemeyişi yani ekonomimize katkının hareketin minimum seviyede kalmasına sebebiyet veriyor” dedi.

AYESOB Başkanı Muhammet Ali Künkçü: “Buradaki toplantımızın amacı KOSGEB’in tanıtılmasıdır. KOSGEB bugünlerde girişimcilik kredisi, girişimcilik hibesi veriyor. Bu şu demek; esnaf daha da çoğalacak ve esnafın dükkanını açması için gerekli destek veriliyor. ‘Sen iş yeri açacak mısın? Sen bu krediyi al, şu hibeyi al yetmiyorsa ben sana üstüne biraz daha vereyim’ diyor. Özellikle Esnaf Odası Başkanlarımızın üyelerine bunları iyi anlatması lazım. Çünkü bunlar çok önemli, istihdam sağlamak, kalkınma, ekonomik katkı sağlamak, katma değer oluşturmak dolayısıyla ben KOSGEB’İN hepinize çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.  

İŞKUR Nazilli Müdürü Yakup Ergenlik: “Pandemi döneminde arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içerisine girdiler. Kısa çalışma destekleri, nakdi ücret destekleri oldu. İş arayanlar, işi bırakanlar oldu. Onlarla yoğun bir çalışma içerisindeydik. Tabi bu süreç şu anda sona erdi. Onlarla ilgili ufak tefek çalışmalarımız var ve devam ediyor. Biz yeni bir yapılanmanın içerisine girdik. İş ve Meslek Danışmanlığı sisteminin içerisine girdik. İşverenlerimizle ilgilenen danışmanlarımız ayrı, iş arayanlarla ilgilenen ayrı. Aynı zamanda engellilerle ilgilenecek danışmanlarımızı ayırdık. Böyle bir yapılanmanın içerisindeyiz. Bunlarla ilgili eğitimlerimiz devam ediyor” dedi.

Devlet hibe ve desteklerini anlatan ve soruları da cevaplayan KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger: “Bizler sizler için varız. Sizler de bizler için varsınız. Dolayısıyla karşılıklı bir faydacılık var. KOSGEB, işletmenin doğumundan ölümüne kadar destekleyen bir kurum, esnaf işletmeleri özellikle küçük olanı desteklemeye çalışıyoruz. Hani diyorlar ya ‘hep büyükleri destekliyorsun.’ Aslında iş öyle değil, biz aslında en küçük olanı destekliyoruz. Bir esnaf işletmesi açılacağı zaman, vergi mükellefi olacağı zaman bize gelip önce bir kuruluş desteği, yanında çalıştıracağı eleman desteği, alacağı materyal desteği üstüne de yetmezse kredi desteğini veriyoruz. Düşük faizli hatta kimi zaman sıfır faizli şekilde destekler veriyoruz. Bu destekleri kurumumuzu arayarak veya web sayfamızdan takip ederek öğrenebilirsiniz. Ben her esnafımızın desteklerden yararlanmasını istiyorum. Bu konuda tüm üyelerinize çağrıda bulunarak destek paketlerimizden haberdar etmenizi diliyorum” dedi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN