Nazilli'nin İl Olması İçin Kurulan Platform İlk Toplantısını Yaptı

Aydın'ın Nazilli ilçesi il olmak için çabalarını sürdürüyor. Atatürk'ün 1937 yılında Nazilli'ye geldiğinde 'Nazilli atide il olacaktır' sözleri üzerine tam 85 yıldır özlemle il olmayı bekleyen Nazillililer, son dönemde MHP Lideri Bahçeli'nin de sözleri ile heyecanlandı.

PAYLAŞ
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

1937 yılından bu yana il olmayı bekleyen Nazilli halkı kenetlenerek lobi oluşturmaya devam ediyor. Kısa süre önce kurulan Nazilli İl Olsun Platformu, geniş kapsamlı bir toplantı düzenledi. Nazilli Ticaret Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Kuyucak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çömden, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, oda başkanları, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı toplantıda katılımcılar Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’ın öncülüğünde bilgi alışverişinde bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan: “Aydın’ın doğusu olarak tanımlanan Buharkent, Karacasu, Kuyucak, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar ve Nazilli ilçeleri, 1990’lı yılların ikinci yarısından itibaren özellikle ekonomik anlamda zayıflamaya, sermaye ve gelir kaybına uğramaya başlamıştır. Sümerbank, Köytaş, polis okulu gibi bölgenin önemli üretim ve istihdam değerlerinin kapanması ve yaşanan küresel ekonomik krizlerin de etkisiyle Nazilli ve çevre ilçelerimizin refah düzeyi düşmüştür. Ayrıca aydın ilinin büyükşehir yasası kapsamına alınmasının ardından kamu gelirlerinin paylaşımı ve dağıtımıyla ilgili şikayetler artmıştır. İl merkezine mesafesi bulunan birçok ilçe ve mahalle mağdur olmuş, ilçe belediyeleri almaları gerektiğini düşündükleri pay ve gelirlerden mahrum olmuşlardır. İlçe belediyeleri ve kurumları adeta büyük şehirim bir mahallesi veya köyü durumuna gelmiştir. Genel anlamda büyükşehir yasasıyla böyle bir ortamın amaçlanmadığı tahmin edilmekle beraber, Aydın gibi gelişmiş ilçelere ve ilçelerdeki yoğun nüfusa sahip olan iller için büyük şehir yasasının uygun olmadığı, olumlu sonuçlar vermediği, yeni durumun eskiyi aratır hale geldiği tecrübeyle sabittir. Yukarıda açıklamaya çalıştığım nedenlerden dolayı Nazilli İl Olsun Platformu olarak; Buharkent, Karacasu, Kuyucak, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar ve Nazilli ilçelerinin, kendi yol haritasını, kendi kaderini belirleme zamanının geldiğini düşünüyoruz. Önümüzde bu konuda bir fırsat bulunmaktadır. Ancak Nazilli il olacaksa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da komşu ilçeleri ve köyleri ile birlikte var olacaktır. Bu iradeyi ve mücadeleyi komşu ilçelerimiz ile birlikte vereceğiz.  Bölgemizdeki her ilçenin, her mahallenin ve her köyün kendine özgü değerleri, kendine has coğrafi özellikleri bulunmaktadır. Değerlerimizi koruyacak, gelecek nesillere bozulmadan aktarılmasını sağlayacağız. Nazilli’nin vilayet olması konusunda birlikte hareket edeceğiz. Zorlukları nasıl birlikte omuzladıysak sefayı da birlikte süreceğiz” dedi.

"Nazilli İl Olursa Bozdoğan'da En Büyük İlçesi Olur"

Nazilli il olduğunda Bozdoğan’ında en büyük ilçe olacağını ifade eden Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş: “Bu konuyu Dr.Devlet Bahçeli’nin dillendirmesiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip  Erdoğan’ın vereceği onay sonrasında Nazilli’miz il olacaktır. Nazilli il olursa bizim Bozdoğan’da Nazilli’nin en büyük ilçesi olur. Biz de buradan söz vermiş olalım. Nazilli il olduğunda çiftliğimdeki en büyük hayvanımı belediyenin önünde keseceğiz. Nazilli il olunca çevre ilçelere getireceği güzellikler saymakla bitmez. Bu yüzden hedefimize ulaşmak için hepimiz elimizden geleni yapacağız” dedi.

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Buharkent’in gelişen OSB’si ile Türkiye’nin en büyük firmalarına ev sahipliği yaptığını, Nazilli’ye de büyük katkı sağlayacağını ifade ederek: “Her ilçenin bütçesi kendisine kalsın. Başka ilçelere kaydırılmasın. Nazilli’nin il olması bölgenin daha hızlı kalkınmasına yol açacaktır. Türkiye’nin en büyük fabrikasını Buharkent’e kuruyoruz. Hepimize büyük katkısı olacak. Biz de Nazilli’nin il olmasını destekliyoruz” dedi.

Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya konuşmasında: “Nazilli il olduğunda 7 ilçeyi içinde barındıracak. Nazilli uzun yıllardan beri il olmaya çalışıyor. Bunu hak ediyor. Hepimiz hizmet verme sevdasındayız. Gücümüze güç katacağına inanıyoruz” dedi.

Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden de konuşmasında: “16 bin köy bir gecede mahalle oldu. Ben uzun yıllardan beri dışarıda yaşadım ve Yenipazar’a gideceğim zaman ‘nereye?’ diye soranlara, ‘köyüme gidiyorum’ diye cevap verdim. Nazilli’nin il olmasıyla beraber biz büyükşehir statüsünden kurtulacağız ve mahallelerimiz tekrardan köy olacak. Köy ve köylülük kavramlarının tasfiye edilmesine karşı direnmeliyiz. Şehir mevzuatıyla köy yönetilmez. Eğer yönetmeye kalkarsanız üretimi kesmiş olursunuz. Nazilli il olursa biz de köylerimize tekrardan kavuşacağız” dedi.

“85 Yıllık Hasretin Son Bulmasını İstiyoruz”

Toplantıdaki son konuşmacı belediye başkanı olan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’da, Nazilli İl Olsun Platformu’na teşekkür ederek: “Nazilli, 1984 yılına kadar ekonomik ve iktisadi nüfus verileri dikkate alındığında hem Aydın’dan hem Denizli’den büyük bir ilçedir. Nazilli’nin il olması hikayesi 1937 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle başlayan bir hedeftir. 85 yıllık hasrettir. Devlet ve Kamu idarecilerimiz Nazilli’nin il olma konusunda ciddi bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmanın hep beraber neticesini alacağız. Nazilli’nin il olması ve Sümer Üniversitesi olması için biz elimizden geleni yapacağız. Hepimizin kurtuluşu Nazilli’nin il olmasına bağlıdır” dedi.

Belediye başkanlarının konuşmalarının ardından söz alan STK temsilcileri ve vatandaşlar görüşlerini ve dileklerini ifade etti. Toplantı son olarak hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN