Nazilli'nin kanayan yarası sel baskınlarına çözüm aranıyor

Aydın'ın Nazilli ilçesinde mevsim dışı yağan yağmurlarda yaşanan sel baskınlarında büyük zarar gören 3 mahalle için çözüm çalışmaları başlatıldı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın çağrısı üzerine harekete geçen AK Parti Aydın Milletvekili Metin yavuz, soruna neşter vurmak için çalışma başlattı. 

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, uzun yıllardır sel baskınları ile büyük zarar gören Dallıca, Yıldıztepe, Pınarbaşı, Yıldıztepe ve Yeşil Mahallelerde yaşanan sorunları yerinde tespit etmek ve çözüm bulmak amacıyla AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile birlikte DSİ 21. Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu, AK Parti Nazilli İlçe başkanı Mustafa Abak, Yeşil Mahalle Muhtarı Şenol Öztürk, Yıldıztepe Mahalle Muhtarı Ahmet Sak, Dallıca Mahalle Muhtarı Mustafa Ali Uçar, Eğrek Alevi ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Akyüz ve Nazilli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri sorunlu olan bölgeleri tek tek gezerek çalışma başlattılar.

Uzun yıllardır oldukça geniş bir alanda yaşanan sel baskınları nedeniyle ilçenin kanayan yarasına neşter vurmak için çaba sarf ettiklerini ifade eden AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak: “Özellikle yaz aylarındaki şiddetli sağanak ve yağışlarla oluşan su baskını ve oluşan erozyon nedeniyle bize talep gelince biz de sayın vekilimizin önderliğinde bugün gördüğünüz gibi gerek Devlet Su İşleri Bölge Müdürümüz, teknik ekiplerle gerek Belediye Başkanımız da burada yerinde sahada bir incelemeler yaptık. Bölge Müdürümüz ve ilgili arkadaşlarımız gerekli notları aldılar. İnşallah önümüzdeki sezondan itibaren bu yaz yağışlarında özellikle sağanak su baskınlarında bu her iki mahalle halkının bu sorunları yaşamaması adına biz siyasi iktidar olarak elimizden ne geliyorsa taşın altına elimizi sokmaya hazırız. İnşallah Nazilli İlçe Belediyesiyle koordineli bir şekilde Devlet Su İşleri çalışmalar yaparak bu sorunu çözeceğimize inanıyorum” dedi.

Nazilli’nin kanayan yarası olan altyapı sorunlarından bahseden Nazilli Belediyesi Kürşat Engin Özcan: “Ben öncelikle Sayın Vekilimize, Sayın Bölge Müdürümüze daire müdürlerimize çok çok teşekkür ediyorum. Nazilli’nin yıllardır kanayan yarası ve her yağmurda evlerde ve caddelerde ciddi sıkıntılar oluşturan ciddi hasarların önüne geçilmesi için Sayın Vekilimiz sağ olsun öncülük yaptılar. Ciddi bir proje var. Hem Hasköy Mahallesi bölgesinin üzerinden Kurudere’nin üzerinden ve Çakıcı Sokağının üzerinden geçecek Dereköy Çayına gelen su plase yapacak. O suları şehrimizin içerisine sokmayacak ciddi bir çalışma var. Hem de Köyder deresinden direk aşağı Dereköy çayına yine bir plase kanalla bütün yağmur sularının inşallah şehrimize zarar vermeden Dereköy çayı vasıtasıyla şehrimizden tahliyesine yönelik önerilerimiz vardı. Biz bunları daha öncesinden de dile getirdik. Sayın Vekilimiz Kurudere’deki yüksek gerilim hattı çalışmalarıyla ilgili yaptığı çalışmada da vatandaşımızın dile getirdiği bir konuydu. Müdürlerimizde tekrar geldiler ve sorunu yerinde tespit ettiler. Ben kendilerine çok çok teşekkür ederim. İnşallah bu konularla ilgili Devletimiz de, Milletimiz de, Büyükşehir Belediyesi, Nazilli Belediyesi, DSİ’miz, Bakanlıklarımız, Sayın Vekillerimiz bir araya geldiğinde bu sorunları çözebilecek büyüklükte bir sorundu bu. Hepimiz bir araya gelip inşallah bu sorunları çözeceğiz. Bir daha da vatandaşlarımızı böyle sıkıntılar yaşatmamak için biz Nazilli Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Nazilli’nin kanayan yarasına neşter vuracağız

Kendilerinden destek isteyen başkan Özcan’ın yanında olduklarını ifade eden AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Nazilli’nin kanayan yarasına neşter vuracaklarını ifade ederek: “Bir süre önce Nazilli’deki muhtarlarımızla birlikte DSİ Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret etmiştik. Muhtarlarımızla yaptığımız toplantılarda genel itibari ile DSİ ile ilgili AYDEM ile ilgili sorunlar sürekli önümüze çıkıyordu. O gün Muhtarlarımızla birlikte DSİ’de, bölge müdürümüz çok güzel bir sunum gerçekleştirdi. O güzel sunumun içinde biz tabi çok iyi algılayamadık. Çünkü plansız şehirleşmenin aslında bir tanımını yapıyordu bölge müdürümüz. Yani bu su akarlarının kapanması özellikle tamir edilmesi tabi ki şu an ki belediye başkanımızla ilgili bir şey değil ama sonuç itibari ile genel bir sıkıntı. İlçe başkanımızla da o gün beraberdik genel bir sıkıntı bu. Bu gün buraya geldiğimiz de aynı şekilde akarların, dere yataklarının yol olduğunu belediyelerde yol yapıldığını gördük. Bu tabi üzücü bir şey. Bu sene ne oluyor yerleşke de su baskınları sıkıntılı noktalara geliyor. Onları yerinde inceledik. Bölge müdürümüz ve bölge müdürümüzün yardımcıları sağ olsunlar burada sahada bunun nasıl bir çözüm sağlanabilir, ona bakıyoruz. Genel itibari ile aslında sorumluluk alanları dışında alanlar burası ama yine de sonuçta millet temalı bir hizmet güttüğümüz için ‘biz ne yapabiliriz’ onun çalışmalarını yapıyoruz. Bölge müdürümüz de sağ olsun ekip arkadaşları ile birlikte geldi yerinde inceliyoruz. İnşallah bir çözüm noktasına bir şekilde varacağız. Bu teknik bir olay. Tabi bize dışarıdan ahkam kesmek çok kolay ama teknik olarak ne kadar mümkün ne kadar değil, onların çalışmalarını bölge müdürümüz yapacak. İnşallah belediyemizle de iş birliği ile sonuçta milletimize burada bir fayda sağlamak. O artık DSİ bölge müdürümüzün bize sunacağı rapora bağlı” dedi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN