Nysa'da bin 800 yıllık yazıt bulundu

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde yer alan Nysa Antik Kentinde yürütülen kazılarda bin 800 yıl öncesine ait onurlandırma yazıtı bulundu.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde bulunan ve Roma Dönemi’nin önemli kentlerinden olan Nysa Antik Kenti, her geçen gün bilim dünyasını heyecanlandırmaya devam ediyor. Sütunlu cadde kazılarında her yıl ortalama 2 yazıt ve onlarca mimari elemanın gün yüzüne çıkartıldığı alanda kazı çalışmaları bu yıl da titizlikle devam ediyor. Son yıllardaki sütunlu cadde kazılarında bulunan onurlandırma yazıtları Nysa tarihine ışık tutuyor, bu yıl bulunan iki onurlandırma yazıtı da heyecan yarattı.

23 antik kent ve ören yeri ile ülkenin en zengin arkeolojik değerine sahip Aydın tarihinin gün yüzüne çıkarılması için yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında arkeologlar da titiz çalışmaları ile her geçen gün önemli keşiflere imza atmaya devam ediyor. Nysa Antik Kenti’nin ana caddesi olan sütunlu caddenin M.S. 2.yy’da inşa edildiği geçirdiği deprem sonrası yıkıldığı, M.S. 4. Yüzyılda onarıldığı ve 7. yüzyıldaki depremle toprak altında kaldığı belirtildi. NYSA sütunlu caddenin, eski görünümüne kavuşturulması için rölöve restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlandı. 10 yıldır sürdürülen ve her yıl ortalama 2 onursal yazıtın ortaya çıkartıldığı kazılarda o dönemin meclis kararı ile onurlandırılan kentin hayırseverlerine ve seçkin kişilerine ait 10’un üzerinde onurlandırma yazıtı açığa çıkarıldığı ifade edildi.

Kazılar ve bulunan onurlandırma yazıtları ile ilgili Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. Mehmet Umut Tuncer ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi adına Nysa kazılarını yürüten Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Serdar Hakan Öztaner basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu.

“Önemli bulgulara ulaştık”

Dönemin seçkin kişileri adına yapılan yazıt ve heykellerin Nysa kent meclisi tarafından onaylandığını ifade eden Kazı Başkanı Serdar Hakan Öztaner; “2012 yılından bugüne kazı çalışmalarımız devam ediyor. Nysa’nın ana caddesi olan sütunlu caddede de çalışmalarımıza devam ediyoruz. 9 buçuk metre genişliğinde mermer kaplamalı oldukça süslü sütunlu cadde, Roma döneminde milattan sonra 2. yüzyılda kentin ana aksı olmuş. Bu caddede yürüttüğümüz kazılarda çok sayıda yazıtların da bulunduğu mekan. Bu yazıtların çoğunluğu onurlandırma yazıtları ve dönemin kent meclisi tarafından onurlandırılan, seçkin kişiler adına hazırlanmış eserler. Bu yıl 2 onurlandırma yazıtı daha ele geçti ve böylece Nysa tarihi açısından önemli bulgulara ulaşmış olduk” dedi.

“Turizm sektöründe önemli aktör olacak”

Sütunlu caddenin bilim dünyasına önemli katkı sağladığını ifade eden Aydın İl Kültür ve Turizm Doç. Dr. Umut Tuncer; “Yaklaşık 12 yıldır Hakan hocamız tarafından Nysa’da kazı çalışmalarımız yürütülüyor. Son 2 yılda sütunlu caddede yapılan çalışmalar aslında bize Nysa’nın tam kalbine yaptığımız dokunuşu ispat etti. Çünkü burada ortaya çıkan yazıtlar, kent tarihini aydınlattığımızı gösterdi. Bu bilimsel açıdan çok önemli. Bilim ve arkeoloji dünyasına ciddi katkıları var. Aynı zamanda büyük bir turizm potansiyelini de oluşturmaya başladı. Sütunlu caddenin o eşsiz butik havası, başka antik kentte bulabileceğiniz ve o turistik hazzı yaşayabileceğiniz güçlü bir atmosferi yansıtıyor. Bu anlamda önümüzdeki yıllarda Nysa’nın özellikle sütunlu cadde hikayesi ve mitiyle turizm sektöründe önemli bir aktör olacağını düşünüyorum” dedi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN