Okul alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz?

Nazilli'de yaz tatilinin ardından başlayacak olan eğitim öğretim sezonu öncesi kırtasiyelerdeki hareketlilik başladı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Nazilli’de de 12 Eylül’de ilk ders zilinin çalmasıyla beraber okula dönüş başlıyor. Milyonlarca öğrencinin okul sıralarındaki yerini alacağı yeni dönemde ailelerin alışveriş telaşı da başladı. Okula dönüş alışveriş listesindeki tek kalem kırtasiye değil, buna okul servisi, okul ücretleri ve yemek giderleri de eklenince aileleri bu yıl zorlu bir süreç bekliyor. İlk kez okula başlayacak öğrencilerin giderleri daha önceden başlayanlara göre daha masraflı olacak.

Gider fazla olunca pek çok kişi de merdiven altı kırtasiye malzemelerine yöneliyor. Uzmanlar bu ürünlere karşı ebeveynleri ısrarla uyarıyor. Ticaret Bakanlığı hazırladığı raporda, merdiven altı, üreticisi ya da ithalatçısı belli olmayan ürünlerden uzak durulması konusunda da uyarılarda bulundu.

 

MERDİVEN ALTI ÜRÜNLERİ ALMAYIN!

CE ve TSE belgeleri kontrol edilmeli diyen Cüneyt Korkmaz; “Sepetiniz 491 lira 86 kuruş tuttu. Fiyat aralıkları çok geniş ürün yelpazesi var. O yüzden ürün kalitesine dikkat etmeleri gerekiyor. Piyasada ya da eğitim sektöründe güvenirliği olan markalar almalılar. Ürünlerin arkalarındaki CE ve TSE uyarılarını, sağlıkla ilgili uyarıları dikkate almalılar. Çünkü bunlar küçük çocuklarımızın eline verilen şeyler,  tabi en önemlisi bu ürünlerin kendi ihtiyaçlarının kullanımlarına uygun olanını tercih etmeliler. Kendilerinin daha ekonomik olabilmeleri için ürün fiyatlarını mutlaka araştırıp, bilinçli fiyatlarını bilerek alışveriş yapmalılar. Çünkü ürünleri karşılaştırıp en uygun olan yerden almalılar. Ürünlerin, markaların, alacakları ürünlerin eğer orijinal olduğu müddetçe güvenilir yerden aldıklarında da ürünlerin arasında fark yok, fiyatta da fark yok. Merdiven altı bir ürünü kutu ambalajında dahi bir kalite bozukluğu zaten belli oluyor. Sanki fotokopiyle çoğaltılmış bulanık bir görüntüsü vardır. Bunun yanında arkadaki baskılarda yani arkadaki uyarılarda eksiklikler olabilir. Bazılarında Avrupa Birliği’nin standartlarına uygun olmayan bazı uyarılar olmayabilir arkasında. Bir de piyasada güvenirliği olmayan ürün markaları var Bu markalara da dikkat etmeliler. Her sene yeni bir ürün çıkartıyorlar. Bu çıkarttıkları bir grup ürün bir dönem satıyorlar ürün tutmazsa bir daha ki dönem başka bir markayla yeni bir ürün üretiyorlar. O yüzden dikkat etmeleri gereken 5-10-20-50 yıl boyunca aynı markayla aynı ürünle çalışan bu hassasiyeti gösteren markalar var. Bu ürünlere dikkat etmelerini tavsiye ederim” dedi.

“ÇOCUĞUMUZUN SAĞLIĞI DAHA ÖNEMLİ”

Çocukları 1. Sınıfa başlayan bir ailenin ilk alışveriş heyecanı yüzlerinden okunurken; “Öğretmenimizin yazdığı her şeyi alacağız, listeler kalabalık hepsini sepete koyduk. Limitimiz yok, ne gerekiyorsa alacağız. Merdiven altı ürünleri almıyoruz. Marka olsun diye de çok takıntımız yok ama iyisi olsun diye uğraşıyoruz. Çocuğumuzun sağlığı için hangisi uygunsa onu alıyoruz” dediler.

Alışveriş kuyruğuna giren bir diğer ailemiz ise; “Okul alışverişlerimizi şu anda tamamlamış bulunmaktayız. Kaliteli ürün ve standartlara, sağlığa uygun ürünler için alışveriş yapabilmek için genelde markalı ve değerli ürünler satan yerlerden alışveriş yapıyoruz. Çocuğumuzun sağlığı daha önemli tabi ki bizim için o yüzden kaliteli ve en iyi olanı seçmeye çalıştık. Sağlıklı şeyleri almaya çalıştık. Bu sene 1.sınıfa başlayacak onunla beraber biz de çok heyecanlıyız” dediler.   

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN