Prof. Ercan Karacasu'nun bilinmeyenlerini anlattı

Türkiye'nin tanınmış deprem profesörlerinde Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve beraberindeki akademisyen grubu bu yıl 740.'sı gerçekleştirilen Karacasu Geleneksel Dedebağ Keşkek Hayrı'na katıldı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Ünlü Profesör Ercan, Dedebağ Yaylası girişinde verdiği röportajında Karacasu ve Dedebağ ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Karacasu’da gerçekleştirilen geleneksel Dedebağ Keşkek Hayrına binlerce kişinin yanı sıra ünlü deprem profesörü Nazillili Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da katıldı. Beraberindeki akademisyen grupla Dedebağ Yaylasına gelen Prof. Ercan, yürüyüş sırasında yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Karacasu’nun cennet gibi bir yer olduğunu ifade eden Prof. Ercan: “Karacasu bizim için özel bir yer, Oğuz boylarına Karaca başkanlığında gelmiş bir erin adı verilmiş Karacasu’ya, Karaca asker demek zaten. Şimdi burada özbe öz Oğuz boyları oturuyor. 740. Dedebağ keşkek hayrına biz de katılmak istedik. Kuşadası’ndan yaklaşık kırk dört kişiyle geldik. Çocukluğumuzda kahve deresine gelirdik, eskiden deniz denilen olay yoktu. Zamanımızı yaylalarda geçirirdik, oğlaklar çevrilir, keşkekler yenilirdi. Ben bu bölgeye yaklaşık 65 yıl sonra tekrar dönmüş oluyorum. Çok mutluyum. Bizimle gelen arkadaşlar da ilk kez Karacasu yaylalarını görüyorlar. Burası cennet, eskiden denize gideceklerine dağa giderlerdi” dedi.

Konuşmasının sonunda grup olarak yaptıkları kısa mutluluk sporundan da söz eden ve ardından hep birlikte mutluluk sporu yapan grup ilginç anlara neden oldu.

Prof.Ercan’ın “Bizim mutluluk simgemiz var” komutu ile birlikte düzen alan grup hep bir ağızdan: “Sağlık, Mutluluk, Gençlik, Cumhuriyet, Atatürk, Bağımsızlık, Yaşasın, Yaşasın, Başka ne istiyoruz gari” diyerek oldukça neşeli bir şekilde yürüyüşlerine devam ettiler.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Cengiz Alaşehir | 31 Ağustos 2022 18:21

    Her şey gönüllerince olsun. Başka ne diyelim gari.

BUNLARA DA BAKIN