Tuğral 'Bu uygulamanın adı tam kapanma değil, esnafın tam kapanmasıdır'

Aydın'ın Nazilli ilçesinde esnafların dayanışması ve birbirine destek olması amacıyla kurulan Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Başkanı Meltem Tuğral, tam kapanma ile ilgili yazıı bir basın açıklaması yaptı. Başkan Tuğral, 'Bu uygulamanın adı tam kapanma değil, esnafın tam kapanmasıdır' dedi.

PAYLAŞ

Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Başkanı Meltem Tuğral, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Covid 19 tedbirlerine yönelik tam kapanma kararı alındığı açıklandı. İlgili genelgeye baktığımızda imalat, üretim, tedarik ve lojistik sektörleri ile tarım ve kamu kurumlarında faaliyetin devam ettiği görülüyor. Yarı kapasiteli çalışacak olan kamu kurumları ile toprak ve hayvancılık gibi bekleyemeyecek işler anlaşılabilir ama beyaz eşyadan çoraba kadar çeşitli üretim yerlerinin de açık olması, bu gibi yerlerde çalışan yüzlerce ve belki binlerce kişinin aynı ortama girmesi nasıl açıklanabilir. Tedbirler dahilinde tam kapanma olması gerektiği, biz de dahil birçok kesimin ortak düşüncesi idi. Fakat şimdiye kadar çoktan yapılması gereken kapanmanın bayrama ve bayram önüne denk getirilmesi, üretim ve imalat genellemesi yapılarak eldivenden merdivene hayati öneme sahip olmayan tüm sektörlerin muaf tutulması, açık olan zincir marketlere yine eldivenden merdivene satış muafiyetinin devam etmesi, sonuçta tam kapanmanın yine sadece küçük ve orta büyüklükte esnaf olması, kapanan esnafa ve çalışanlarına yönelik bir destek paketi açıklanmaması düşüncelerimiz arasında yoktu. Belirttiğim nedenlerle bu uygulamanın adı tam kapanma değil, esnafın tam kapanmasıdır.”

“Mevcut kapanma uygulamasının bir an önce gözden geçirilmelidir”

Tuğral açıklamasının devamında; “Bizim açımızdan kabul edilemez bir uygulama olan mevcut kapanma uygulamasının bir an önce gözden geçirilerek, kapanacak sektörler, uygulanacak denetimler ve verilecek destekler ile beraber beklentilere cevap verecek, önlemlere gerçek anlamda katkı sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda kapanan iş yerlerinde çalışan personelin kapanma süresi boyunca alacağı ücret ve sigorta primlerinin devlet olarak ödenmesi, işyeri sahipleri için kiralarının ve aylık ortalama kazancının kapanma süresi olan kısmının devletçe ödenmesi, kredi ve kredi kartları ile vergiler dahil her türlü ödemenin normalleşme sağlanana kadar faizsiz ötelenmesi kapanan esnafın beklentileridir. Mevcut haliyle tam kapanmanın nasıl uygulanacağını, bitmeyen mazeretlerle kendini dışarı atanların nasıl denetleneceğini, kısıtlama süresi sonunda vaka ve vefat sayılarının ne olacağını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Ali SOYDEMİR

Ali Soydemir

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN