HADDİNİ BİLMEK - Ahmet KARAKAŞLI

HADDİNİ BİLMEK


HADDİNİ HUDUDUNU BİLMEK YA DA ÇİZMEYİ AŞMAMAK

        Bilindiği gibi; genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

        Dilimizde;” haddini hududunu bilmek” diye bir deyim vardır. “Yerini ve çizgisini bilmek” anlamında kullanılır. Çizmeyi aşmak ya da aşmamak; haddini hududunu bilmekle aynı manayı taşır. Bunun bir de hikâyesi vardır. Ünlü bir ressamın bir sergisini gezen ziyaretçilerden biri, bir tabloya dikkat kesilir ve dakikalarca tabloyu inceler. Sağdan, soldan ve alttan eğilerek tabloya bakan adamı, ressam fark ederek yanına gelir. “Dikkatimi çekti; dakikalardır bu süvari tablomun önünde duruyor ve inceliyorsunuz, acaba dikkatinizi çeken bir şey mi var,” diye sorar. Adam; “evet, bu tabloda büyük bir hata var” diye cevap verir. Ressam adama; “nasıl bir hata var,” diye sorar. Adam ressama; “ben 40 yıllık çizme ustasıyım, süvari çizmelerinde 16 boğum olur, siz burada 14 boğum yapmışsınız” diyerek cevap verir. Ressam şaşırarak; “bunu en kısa zamanda düzelteceğim,” der. Ancak adam, biraz daha ileri giderek resmin ışığını ve renklerini eleştirmeye başlar. Bunun üzerine ressam; “durun beyefendi, siz çizme ustasısınız, lütfen çizmeyi aşmayın” der. Bu şekilde, çizmeyi aşmamak deyiminin ortaya çıktığı söylenir.

             Kişi nerede duracağını biliyorsa, doğru istikamet ve basiret üzerinedir demektir. İnsanoğlunun bildikleri içinde en anlamlı ve en önemli olanı haddini bilmesidir ve çizmeyi aşmamasıdır. Mevlana’ya sormuşlar: “En iyi neyi bilirsiniz?”  Mevlana; “haddimi bilirim” diye cevap vermiş. Bir de büyüklerimizden: “İslam’ın şartı beştir, altıncısı ise haddini bilmektir.” sözünü çok duymuşuzdur. “Had” kelimesi durmamız gereken sınırlara işaret eder. Haddini biliş, kendini idrak ediştir. Çizmeyi aşmamak, kendinin farkına varıştır.

             Ne yazık ki günlük hayatımızda; başta dini konularda, günlük siyasi konuşmalarda, bilimsel tartışmalarda, insan sağlığı üzerinde ve hatta futbol üzerine her zaman çizmeyi aşanlar, haddini bilmeyenler çokça karşımıza çıkıyor. Artık, bunlar neredeyse günlük hayatımızın bir parçası haline geldi.

           “Tavuktan da kurban olur”, “namazı Müslümanların üzerine bela ettiler” gibi sözlerle din konusunda haddini aşanları duymadık mı? “Virüs diye bir şey yok”, “aşılar zararlı”, “maske gereksiz” diyenleri ve hatta gösteriler yapanları görmüyor ve duymuyor muyuz? Gerçi virüs yok, aşı ve maske zararlı diye ciyyak ciyyak ötenler, ilk başlarda “virüs yayılıyor, önlemler yok, maske nerede, aşı nerede” diye ciyyak ciyyak ötmüşlerdi. O da ayrı bir konu.

Futbol sahalarında kendi tuttuğu takım oyuncularına ya da rakip takım oyuncularına en galiz küfürler çoluk çocuk yanında yapılmıyor mu?  Bunları yapanlar haddini hududunu biliyorlar mı? Çizmeyi aşmış olmuyorlar mı?

“Onur Yürüyüşleri” adı altında, meşru gösterilen ve yaygınlaştırılmak istenenler hangi davranışlardır? 

Görüldüğü gibi; sınırlar nerede başlıyor, nerede bitiyor, dikkat eden yok. Düzensizlik, disiplinsizlik, milli ve manevi değerlerden ayrı olmak ve yaşamak; özgürlük kabul ediliyor. Şımarık, şaşkın, taşkın ve azgın bir ruh hali var.

Elbette; modern çağ, insanı kışkırtıyor. Elbette; liberalizm, insanı ayartıyor. Elbette; sekülerizm, insanları şımartıyor. Hele hele hedonizm (hazcılık);  kişileri baştan çıkarıyor.

Bütün bunlara haddimizi hududumuzu bilerek ve çizmeyi aşmayarak “dur” deme zamanımız çoktan gelmedi mi? Unutmayalım ki çoğunluğun haddini aşıyor olması, bizim de haddi aşmamızı gerektirmez ve asla bizi haklı kılmaz. Haddini aşmak, helak ve hüsran sebebidir.

             Ancak tüm bunlardan da öte, tüm bunlardan da vahim olanı vatanımızın milli birliğine, ülkemizin milli çıkarlarına karşı düşmanlarımızla işbirliği ve ağız birliği yapmak; çizmeyi aşmanın da üstünde bir durum olsa gerektir.

“Terör örgütlerine karşı yapılan operasyonlar dursun”, “İHA ve SİHA’ların kullanımı katilliktir”, “Azerbaycan’a BM müdahale etsin”, “Irak’ta ne işimiz var”, “Suriye’de ne işimiz var”, “Mavi Vatan kavramı yayılmacılıktır”, “bulduğumuz petrol ve doğalgaz yataklarından çıkaracağımız petrol ve doğal gazın maliyeti satın aldığımızdan daha pahalı olur”, “Türkiye’ye müdahale edilmelidir” söylemleri; çizmeyi aşmaktan da öte vatan hainliğiyle eş değer değil midir?

             Haddini bilmek; acziyet değil, amaca uygun davranmaktır, Analiz etmektir, ölçülü hareket etmektir. Haddini bilmek, hesabını veremeyeceği işlere yeltenmemektir. Haddini bilmek; kendi konumunu, kapasitesini, sınırlarını bilip ona göre tavır koymak, ona göre hareket etmek ve görüş beyan etmektir.  Haddini bilmek; sesini yükseltmeden Hakk’ı yüceltmek,  öfkelenmeden ve önyargılara girmeden derdini anlatabilmek ve davayı sürdürebilmektir. En nihayet haddini bilmek, olması gereken yerde durmaktır.

Düşünelim bir kere; ABD önderliğindeki koalisyon güçleri; BM kararlarını da arkasına alarak IRAK’ı yalanlarla işgal ettikten sonra, Irak ne hale geldi? Petrol denizi üzerindeki Irak, kardeş kavgalarından, iç çatışmalardan kurtulup belini doğrultabilecek mi?  Petrol denizi üzerindeki Libya, iç çatışmalardan kurtulup belini doğrultabilecek mi? Hangi vatansever, ülkesinin bu hallere düştüğünü ister?

              Siyasi mücadeleler çok sert, çok acımasız yapılabilir. Siyasi eleştiriler çok ağır ve şok edici yapılabilir. Bunlar demokrasinin gereğidir. Düşünce ve düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünden sonuna kadar yararlanalım. Demokrasinin tadını sonuna kadar çıkaralım.

            Ama vatanımızın bölünmezliğine, milli birlik ve beraberliğimize, ülke ve millet çıkarlarımıza, nesillerimizin geleceğine zarar vermeyelim. Çizmeyi aşmayalım. Haddimizi hududumuz bilelim. Vatan haini durumuna düşmeyelim.

Fani olan bu hayatta; kendini bilmek gibi güzel bir davranışa sahip olanlara ne mutlu!

             Haddimizi, hududumuzu aşmadan gök kubbede hoş bir seda bırakmak dileğiyle…

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
09Kas

AZINLIKLAR MESELESİ

25Ekm

TURNUSOL KAĞIDI

18Ekm

HADDİNİ BİLMEK

29Eyl

MAVİ VATAN

07Eyl
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş