TURNUSOL KAĞIDI - Ahmet KARAKAŞLI

TURNUSOL KAĞIDI


 Turnusol kâğıdı, kimyada kullanılan ayıraçlardan bir tanesidir. Turnusol, asitle temas ettiğinde kırmızı, bazla temas ettiğinde mavi renk verir. Sadece asit ve bazlar değil, bazı çözünen tuzlar da turnusol kâğıdını mavi veya kırmızıya dönüştürür.

             Turnusol kâğıdının dilimizde sıkça kullanılan mecazi anlamları vardır. “Bu olay kimin ne olduğunu turnusol kâğıdı gibi ortaya çıkardı” örneğindeki gibi, kullanmayı sevdiğimiz bir referans ve metafordur.

 Mecazi anlamıyla turnusol kâğıdı; bir kişi veya bir örgütün değerini anlamaya yarayan ölçüttür. Mesela;  iki arkadaşınla bir araya geldin,  hangisinin senin tarafında olduğunu anlamak istiyorsun, ortaya bir olay ya da konu atıyorsun ve onları seçim yapmaya zorluyorsun. Ortaya attığın konu ya da olay turnusol kâğıdı işlevi görüyor.

 Birine” turnusol kâğıdı” gibisin dediğimizde; karşılaştığın kişilerin iyisini ve kötüsünü ayırt edebiliyorsun, demek istemişizdir. Birine de “sen de turnusol gibisin, hep asitik seçiyorsun” dediğimizde sürekli kötü kişilerle karşılaşıyorsun, demek istemişizdir.

 Günlük hayatımızdaki konuşmalarımızda bunlara benzer çokça turnusol kâğıdı benzetmeleri yapılır. Hayatta karşılaştığımız kimi tavırları, değer yargılarını ya da kişileri "mecazi" anlamda turnusol kâğıdı yerine koyarız ya da turnusol kağıdı işlevi gören olay ya da konularla kişileri ve örgütleri ölçer ve değerlendiririz.

Mecazi anlamıyla turnusol kâğıdına en yakın anlamda kullandığımız deyimlerden biri; mihenk taşıdır (denektaşı). Mihenktaşı; altın gümüş gibi değerli madenlerin ayarını anlamak için kullanılan bir tür taştır. Mecazi anlamda da bir kimse ya da nesnenin değerini anlamaya yarayan şey anlamında kullanılır. Bugüne değin pek çoğumuz, hayatımızda hiç "mihenktaşı"  görmediğimiz halde, elde ettiğimiz kimi değerleri "başka" değerlerle karşılaştırmak için sözlerimizde "mihenktaşı"nı kullanmışızdır.

                Dünyada ve ülkemizde yaşanan birçok olay, birçok gelişme ve tartışılan konu herkes için bir turnusol görevi yerine getirir. Kim, kimdir ortaya çıkar. Hem Dünya’da hem Türkiye’de kuzu postuna bürünmüş kurtlar belli olur. Saflar netleşir. Vatanseverler ve vatansever olmayanlar anlaşılır. Halk dostları ve halk düşmanları iyot gibi açığa çıkar.

                 Bosna’da soykırımlar, katliamlar, tecavüzler yaşanırken kim ne yaptı?

Filistin’de, Gazze’de yaşanan zulmü görmeyenler kimlerdir?

Afganistan’daki, Irak’taki, Suriye’deki işgale ve katliamlara; seyirci ya da katılımcı olanlar kimlerdir?

Karabağ’ın ve Azerbaycan topraklarının beşte biri 30 yıl boyunca Ermeni işgali ve zulmünü yaşarken, milyonlarca Azeri mülteci olarak kan ağlarken gıkını çıkarmayanlar; Karabağ’ın ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarının kurtulmasına var güçleriyle nasıl engel olmaya çalıştılar?

Yemen, Doğu Türkistan, Keşmir, Libya, Kırım, Çeçenistan kimin umurunda? 

Tüm Güneydoğumuz terör örgütlerince hendekler kazılarak vatanımızdan koparılmak istendiğinde kimler neler söylemişti?

Evlatları terör örgütü PKK tarafından küçük yaşta ve zorla dağa götürülen Diyarbakır Annelerini destekleyenler ve desteklemeyenler kimlerdir?

Ülkemizi hava savunmasız bırakmak isteyenler ve S-400 benzeri hava savunma sistemleri edinmemizi ve geliştirmemizi istemeyenler kimlerdir?

Terör örgütlerinin belini kıran ve milli savunmamızda avantaj sağlayan İHA’larımıza ve SİHA’larımıza kimler niçin karşı çıkıyor?

Karadaki vatan topraklarımızla, bu topraklarımızın 200 kilometrelik kıta sahanlığını, bu kıta sahanlığındaki denizleri, bu denizlerin altındaki ve üstündeki canlı ve cansız kaynaklarda ve üstündeki gökyüzünde olan egemenlik hakkımızı ifade eden “MAVİ VATAN” ilanımıza kimler “yayılmacılık” diyerek karşı çıkıyor?

15 Temmuz’da yaşanan hain FETÖ darbe girişimine karşı kim hangi tavrı ortaya koydu? 

Kobani bahanesiyle kışkırttıkları olayların ve bu olaylarda çok sayıda şehit edilenlerin acısı dinmeden kim hala “pişman değiliz” diyebiliyor?

Küresel emperyalizmin ekonomik saldırıları halkımızın belini bükerken kimler seviniyor?

Kendi ülkelerinin hepsinde yasalarda suç olan ve cezalandırılan bazı suçların, Türkiye’de suç olmaktan çıkarılmasını isteyen ve bu yönde karar veren AHİS (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi)’ne bu eksantrik tutumu nedeniyle kimler tavır koydu ya da destekledi?

Okyanus ötesinden gelerek, toplantılarda ülkemizin demokrasisine, içişlerine ve egemenliğine müdahale çağrıları yapanları kimler getirtiyor ve konuşturuyor?Örnekleri çoğaltmak mümkün ve saymakla bitmiyor. Bunların hepsi birer turnusol kâğıdı değil midir?

             Yaşananlar, yaşananlara karşı ortaya koyduğumuz tavırlar birer turnusol kâğıdıdır. Zalimlerden yana değil, zalimlerin karşında tavır almalıyız. Zalimlerin en büyük başarısının, zulmettiklerini kendisine benzetmek olduğunu aklımızdan hiç çıkarmamalıyız.

       Unutmayalım tarih de bir turnusol kâğıdıdır. Hepimize düşen; her olayda ve her konuda vatanseverliğimizin gereği olan doğru tavrı net olarak ortaya koyarak tarihe not düşmektir.

 

 

 

 

 

 

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
09Kas

AZINLIKLAR MESELESİ

25Ekm

TURNUSOL KAĞIDI

18Ekm

HADDİNİ BİLMEK

29Eyl

MAVİ VATAN

07Eyl
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş