YANGINLARDA HANGİ YANGIN SÖNDÜRÜCÜLERİ KULLANILIR - Ali SOYDEMİR

YANGINLARDA HANGİ YANGIN SÖNDÜRÜCÜLERİ KULLANILIR


Değerli okurlarımız...

Bilindiği üzere doğal afetler yaşamımızın adeta bir parçası haline geldi. Deprem, sel, yangın ve çeşitli kazalarla hemen hemen hergün karşılaşır hale geldik. Bizler de bireyler olarak bunlara hazırlıklı olmak durumundayız.

Herhangi bir olumsuz durum karşısında elbette 110 Acil Yardım ekiplerine bilgi vereceğiz. Ama tabi ki ekipler gelene kadar doğru ve hızlı şekilde, başkaları ve kendi can güvenliğimizi riske atmadan ilk müdahaleyi de yapmamız gerekiyor.

Peki bunun için neler yapılmalıdır? Neleri bilmeliyiz? Bunun için öncelikle en azından AFAD gibi kurumlarımızın hazırlamış olduğu acil durum eylem planları gibi çok sayıda bilgilendirme eğitimlerini incelememiz gerekiyor.

Ben bu yazıyı neden mi yazıyorum? 

Basında da yer aldığı gibi AFAD Gönüllülük Eğitimlerine katılmış ve depremden sel baskınına, ilk yardımdan orman yangınlarına, hafif arama kurtarmadan amatör telsizcilik eğitimlerine kadar tüm temel eğitimleri alarak sertifikalı ve bilinçli bir şekilde hayatta karşılaşabileceğim afet ve diğer olumsuz durumlara karşı kendimi hazır hissediyorum. Ve bunu da sürekli test etme şansı yakalayanlardan biriyim.

Dün başıma gelen son olayda ise bir otomobilde yaşanan elektrik arızasından kaynaklı yangına arabamda bulunan yangın söndürücü tüpüyle bilinçli bir müdahale ile yangını büyümeden söndürdüm ve otomobili yanmaktan kurtardım. Bunu açıklıkla iddia ediyorum ki eğitimlerin büyük önemi var.

Eğitim almamışsak ne olacak peki!

Eğitim almamış isek yapacağımız tek şey fırsat buldukça internet aracılığı ile başta söz etmiş olduğum AFAD’ın sayfasından öğrenmek istediğimiz her türlü bilgiye ulaşabilmekteyiz.

Ben bu yazımda sizlere yangın ile ilgili naçizane yapmış olduğum araştırma ve yetkililerden aldığım bilgiler doğrultusunda konutlarımızda, işyerlerimizde ve araçlarımızda bulunması gereken DOĞRU YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Karşılaşabileceğimiz yangın türleri ve özellikleri:

A SINIFI: Normal olarak kor şeklinde yanan genellikle organik yapıdaki katı madde yangınlarını kapsar

B SINIFI: Sıvı veya sıvılaşabilen katı madde yangınlarını kapsar

C SINIFI: Gaz yangınlarını kapsar

D SINIFI: Metal yangınlarını kapsar

E SINIFI: Elektrikten meydana gelen yangınlardır. (TSE standartlarında yoktur.)

F SINIFI: Pişirme aletleri içindeki bitkisel ve hayvansal pişirme yağlarının yangınlarını kapsar.

Bu yangınlara karşı da en pratik acil müdahale yöntemi Portatif Yangın Söndürücüler. Peki Hangi Yangınlarda hangi yangın söndürme tüpleri kullanılır? Burada tüp basıncı, içerisinde kullanılan kimyasal madde ve daha birçok etken dikkate alınmalıdır. Portatif yangın söndürücüler farklı türde yangınlarda kullanılmaktadır. Her yangın tüpünün içeriği her yangın tipine uymaz ve başarı da sağlamaz. Bu yüzden kullanılacak alanda hangi tip yangın oluşma ihtimali varsa tüp kimyasalı da o şekilde doldurulmalıdır. Yangın tüplerinin bulunması ciddi avantaj sağladığı için yangınların genelde başlamadan önlendiği görülür. Binalarda ve açık mekanlarda portatif yangın söndürücüler kullanılabilmektedir. Bulunduğu yerden biraz uzak bir yere kolaylıkla taşınabildiği için yangınlar daha başlangıç aşamasında kontrol altına alınır.

Yangın söndürme cihazları; kuru kimyevi tozlu, FAOM Köpüklü, Halokaronlu-HCFC, Karbondioksitli-CO2 ve Projel-eko-Biyolojik şeklindedir.

Yangın tüpünün doğru biçimde kullanılması için şu adımların izlenilmesi gerekmektedir:

Yangın söndürme tüpü yangın yerine getirilerek rüzgar arkaya alınır. Ateşe mümkün olduğunca yaklaşılması gerek. Tetik mekanizmasını kilitleyen pim çıkarılır ya da karbondioksit tüpünün valfi sola doğru çevrilir. Tetiğe sonuna kadar basılır. Çıkan toz ya da gazı yangının olduğu yere doğru püskürtme işlemi yapılır. Yangın ön taraftan arkaya doğru söndürülür. Yangının söndüğünden emin olunmadan yangın yerinin terk edilmemesi gerekir. Tozlu cihazlar toz bitene kadar boşaltılır.

Bu adımlar izlenerek yangınlar çok daha kolay ve etkili biçimde söndürülür. Ancak yangının büyüklüğüne bağlı olarak her durumda mutlaka İTFAİYE’nin aranması ve çağrılması da gerekmektedir.

Doğru Tip Yangın Söndürücüyü nasıl seçeriz?

Bu seçimleri yapabilmek için öncelikle uzmanlarından görüş almamız gerekmektedir. Bu yangın türlerine göre doğru tip yangın söndürücüyü seçmek güvenlik için gerekli olacaktır. Örneğin sulu söndürücüler daha çok kağıt, ahşap veya tekstil gibi katı malzemelerle başlayan A sınıfı yangınları söndürmenin en uygun maliyetli yollarından biridir.

Köpüklü yangın söndürme sistemleri A ve B sınıfı yangınlarda kullanılır. Benzin veya yağ gibi sıvı yangınları söndürmek için en iyi tercihtir. Sıvının yüzeyini kaplayarak, yanıcı buharın havaya temas etmesini ve yakıtın ateşini kesmesini önleyerek köpük ile söndürülür. Bu tip söndürücüler 6-9-12-25 ve 50 Kg arasındadır.

Tozlu yangın söndürme sistemleri, A, B ve C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılabilen çok yönlü söndürücülerdir. Elektrikli cihazlardan kaynaklanan yangınlar için de kullanılabilir ancak soğutma yapma da zayıf kalabilirler. Araçlarımızda ise genellikle bu tip ekonomik ve etkili yangın söndürme tüplerini tercih etmeliyiz. Bu tüpler 1-2-6-12-25 ve 50 Kg arasında değişmektedir. Taşıma, yer darlığı ve ağırlık açısından genelde 2 veya 6 Kg’lık olanlar tercih edilmektedir. Bu yangın söndürücüler kullanıldığında görüşü azalttıkları için solunum güçlüğüne neden olabilirler.

Karbondioksitli yangın söndürme sistemleri elektrik yangınlarında işlevseldir. Ofisler ve sunucu odaları gibi çok sayıda elektrikli ekipmanın olduğu alanlar için uygundur. Islak kimyasal söndürme sistemleri ise zeytinyağı, ayçiçeği yağı, mısır yağı veya tereyağı gibi yangın sınıfı için idealdir. Bu tüpler ise bina içerisinde sabit olarak belirlenen yerlerde duracağı için 5-10-30 Kg arasındadır.

Bunların dışında tehlike sınıfına göre özel tip ve kimyasal özelikte yangın söndürme tüpleri de bulunmaktadır.

Herkese yangınsız günler diliyorum.

alisoydemir09@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş