HAYIR DEME(ME)K - Berceste İLTER

HAYIR DEME(ME)K


          Çok sevdiğiniz biri sizden borç istedi. İş yerinden bir arkadaşınız vakti olmadığı için yetiştiremediği dosyaları sizin tamamlamanızı rica etti. Amiriniz hafta sonu iş ortaklarınıza güzel bir şehir turu yaptırmanızı istedi... Benzer durumları farklı sıklıklarla hepimizin yaşadığını söylemek hiç de yanlış olmaz. Peki böylesi durumlarda yanıtınız ‘evet’ mi ‘hayır’ mı oluyor?

           Cevabınızı verirken önceliğiniz kendi sınırlarınız mı, karşı tarafın hakkınızda ne düşüneceği mi? Evet cevabını vermek genellikle çoğumuza kolay gelir. Bu sayede karşı tarafın işini kolaylaştırdığımız ve uyumlu, makul bir insan olduğumuzu düşünecekleri için çevremiz bizi çok sever(!). Peki ya biz? Biz kendimiz için ne düşünürüz? Evet demeyi alışkanlık haline getiren bireylerin, -benlik sınırları kendileri tarafından aşırı derecede zorlandığı için- içsel çatışma yaşamaları kaçınılmazdır.

           Genellikle çocukluğumuzda şekillenen ‘herkes tarafından onaylanma’ düşüncesinin altında yatan neden tartışmalardan, çatışmalardan ve sorunlardan kaçınarak gerilim ortamı oluşturmadan kendimizi koruyacağımız yanılgısıdır. Bu geçici bir çözümdür ve sorunları halının altına süpürmekten hiçbir farkı yoktur. Zamanla büyüyen içsel çatışmalar, psikolojik rahatsızlıkların kapısını açar. Halbuki hayır demek ilk başlarda zor gelse de zaman içerisinde hem siz bu duruma alışacak hem çevreniz sizin sınırlarınızı net bir şekilde göreceği için 'sizin hayır deme ihtimalinizin olduğu' isteklerini dile getirmeyecek ve siz de eskisi kadar ‘hayır’ demek zorunda kalmayacaksınız.

          “Peki herkese ‘hayır’ dersem; uyumsuz, sevilmeyen, kaba bir insan olmaz mıyım?” Öncelikle şuna kesin olarak karar vermeniz gerekir. ‘Hayır’ demenizin nedeni gerçekten o işi yapmak istememeniz mi (vaktiniz yok, kendinizi iyi hissetmiyorsunuz, başka bir planınız var vb.) yoksa inatçılık veya karşı tarafa kabalık yapmak mı?                    

          Gerçekten geçerli bir nedeniniz varsa bunu açıklayarak ‘hayır’ dediğinizde karşı tarafa kabalık etmiş olmazsınız, aksine insanlar sizin sınırlarınız olduğunu göreceği için (duymasalar da olur) size saygı duyacaklardır. Daha da önemlisi, sizin kendinize duyduğunuz saygı ve sevgi artacaktır ve bu paha biçilemez... Bunun için kendinize haksızlık etmeden küçük adımlarla başlayabilirsiniz. Örneğin telefonunuz çalıyor ve sizin o an işiniz var ya da gerçekten kimseyle konuşmak istemiyorsanız lütfen o telefonu açmayın. Kafede istediğiniz çay istediğiniz kadar sıcak değil, lütfen garsona bunu içemeyeceğinizi ve sıcak bir çayla değiştirilmesini istediğinizi söyleyin.

          Bir arkadaşınız -bu çok samimi biri de olabilir- sizden borç istediğinde eğer vermek istemiyorsanız lütfen veremeyeceğini söyleyin. Grup içinde dokunarak konuşan bir arkadaşınız var ve siz bundan hoşlanmıyorsanız lütfen bu durumdan hoşlanmadığınızı söyleyin. Ancak tüm bunları net bir şekilde ve açık kapı bırakmadan ifade etmeniz çok önemlidir. Aksi taktirde sınırlarımız zorlanmaya hatta aşılmaya devam edecektir. “Ya şu ara elim sıkışık, bollaşınca verebilirim” demek yerine “durumuna üzüldüm ancak gerçekleştirmek istediğim X için sana borç veremem” demeniz kararlılığınızı gösterecektir.

          Arkadaşınız konuşurken size dokunduğunda “keşke yapmasan” demek yerine “senin arkadaşlığını seviyorum ama ben dokunulmaktan hoşlanmıyorum ve bunu yapmanı istemiyorum” demeniz net ifade olacaktır. Net ve kararlı olun. Unutmayın bunu yapmak bencil olmak değil, benliğinizi sevmek ve korumaktır.

        Bol şans...

 

alisoydemir09@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 4

 • Ayşe Erdoğan | 22 Mart 2022 19:08

  Gerçekten "Bol Şans" dilenmesi gereken bir konu ve bu konuda çok mesafe almamız gerekiyor. Kalemine sağlık...

 • Elif | 05 Şubat 2022 18:52

  Çok başarılı bir yazı olmuş.Herkesi ilgilendiren fakat uygulamada zorlayıcı olan bu konu hakkında "açıklamasıyla birlikte" HAYIR kısmı en doğrusu gerçekten de.

 • S.B. | 26 Ocak 2022 01:16

  Çok yol kat etmek gerek

 • Gönül | 25 Ocak 2022 22:16

  Harikasın bebeğim eline diline sağlık başarıların daim olsun❤️❤️

YAZARIN SON 5 YAZISI
27Mar

2. Bölüm MEDENİ DOĞA:

25Şub
14Şub

YUTAN ANNE

25Oca

HAYIR DEME(ME)K

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş