ATÇALI KEL, KELOĞLAN MI? - Etem ORUÇ

ATÇALI KEL, KELOĞLAN MI?


ATÇALI KEL, KELOĞLAN MI?

“Keloğlan, keleş oğlan, hayatı beleş oğlan”

     Baskıcı yönetimlerin hüküm sürdüğü dönemlerde halkımız, aydınlarımız bu belaya bulaşmadan düşüncelerini dillendirmek için kendilerine özgü yöntemler geliştirirler. Bazıları hayvanları konuşturarak fabıl türüyle dillendirirler, bazıları çocukları konuşturarak bu beladan kaçarlar. Anadolu halkı da Padişaha, ezenlere karşı gelemeyince bir Keloğlan yaratmış, padişaha kafa tutturmuştur.                                                                                                           

     Halkın Keloğlanı, keleş oğlanı Atçalı Kel’dir de hayatı pek beleş değildir. Halkımız “evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellal iken, öküz berber iken” derken bilinmeyen bir zamanda ve bilinmeyen bir yerde yaşayan Keloğlan’ı, korkudan bir şey diyemediği Padişah’a, elindeki avcundakini alıp giden ayanlara karşı Keloğlan’ı kalkan gibi kullanmıştır. Keloğlan, onların yerine padişaha kafa tutmuş, kendilerinin söylemekten korktuğu sözleri Keloğlan’a söyletmişlerdir. O Atçalı Kel ki halkı uğruna kendi kellesini vermiştir ama masallar da söylenmeye devam etmiştir. 

     Padişahlar ölür güder, unutulur da Keloğlanlar yaşar halk arasında. Atça’da doğar, yoksul olduğu için anasıyla Arpaz’a gider, anası hizmetçilik yaparken, keloğlan da keçi, koyun güder. Biresse’de bir bilgeden Bedreddin’in varidatını öğrenir. Böylesi bir düzen kurmak için yola çıkar.

     Padişaha meydan okur. Aydın’ı ele geçirip adına para bastırır. Halkın umudu olur. Çatışmada sonsuzluğa uçar ama halkımızın gönlünde yıllardır yaşar. Beypazarı’nda Keloğlan müzesi vardır. Kurmaca bir Keloğlan gelenlere yol gösterir, para kırkar. Neden Aydın’da, Atça’da böylesi bir müze yoktur. Aydınlılar kendi kültürünü sahip çıkmaktan aciz midir? 

      Aydın’ın duyarlı, etkili ve yetkili kişilerine sesleniyorum. Aydın ya da Atça’ya bir Keloğlan müzesi kuralım. Baskıya, zulme meydan okuyup halkın gönlüne taht kuran KELOĞLAN’ı yaşatalım.

     Aydın’ın Topuklu efesi, umut sizde… Bir el atar mısınız Keloğlan müzesine…                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Eyl

YALNIZIM

09Eyl

ATATÜRK’Ü ANLAMAK

04Eyl

ATÇALI KEL, KELOĞLAN MI?

19Ağs

ANABELEN ya da BÜYÜK MENDERES

05Ağs

BİR BEN VAR

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş