Aydın Ovası Yanıyor - Etem ORUÇ

Aydın Ovası Yanıyor


Başaran’dan, Karapınar, Uzgur, Pirlibey, Dolar, Mescitli, Yazırlı, Alamut’tan imdat sesleri yükseliyor. “Tarlalarımız yanıyor, yoncalarımız kuruyor” diye.

Bu çığlığa duyacak sorumlu aranıyor…       

Yerel bir gazetede söyle bir yazı gördüm. Yazıda; “Nazilli Ovası kuraklıkla boğuşuyor. Çiftçimiz büyük su sorunu ile karşı karşıya. Sulama birlikleri ve yetkililer konuyu görmezden geliyor. Sezon boyu 2 kez sulama izni veriyor. Hükümetin tarım politikaları ve bakanlık çökmüş durumda. CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır  ve İlçe Başkanımız Serdar Alptekin öncülüğünde yaptığımız ziyaretlerde ata toprağımız olan Nazilli Ovası’nı ve çiftçi dostlarımızı asla yalnız bırakmayacağımızı ve sorunların takipçisi olacağımızı ilettik. Yıllardır çiftçinin sesini duymuyorlar. Çiftçi perişan bir durumda” deniyordu.

Yıllardır yazmamıza karşın, “Menderes Nehri zehir akıyor, Aydın Ovasının şahmeranı can çekiştiriyor” dememize karşın sesimizi sorumlulara ve yetkililere duyuramadık. Bu yıl havalar ısınınca tarlalar yanmaya, yoncalar kurumaya başladı. Köylümüz tarlasını sulayacak ama sulama kanallarında su yok. Yetkililer “barajda su az, bu yıl ancak iki kez su verilecek” gibi saçma sapan bilgilerle halkımızı çıldırtıyorlar.                                                      

Sanayi, sanayi derken, “Milletin efendisi köylüleri, bizleri besleyen üreticileri,” mahvettiniz. Sağır sultan gibi kulaklarınızı tıkamayınız. Köylünün, çiftçinin derdine çare bulunuz. Yetkili kişilerin duyarsızlığı yüzünden pamuk üretimi yok oldu. Pamuğu dışarıdan alıyoruz. Köylüler Hicaz Narı, portakal ağaçları diktiler, para etmedi söktüler. Yonca ekip besi hayvancılığına başladılar. Şimdi de Yonca tarlalarına sulayacak su yok. “Yağmur yağmadı” gibi sözde özürlerle kendinizi haklı göstermeye çalışmayın. Sizin göreviniz çözüm üretmek. Gübreye zam, mazota zam ne yapsın çiftçilerimiz?  Köylü vergisini veriyor. Sorumlulardan da laf değil çözüm istiyor.

Aydın Ovası yanıyor. Lütfen bu çığlığı duyunuz.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

ZEYTİN VE IŞIK

09Kas

YÖRÜK NİNEM

28Ekm

ATATÜRK'Ü ANLAMAK

25Ekm

YARA

16Ekm
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş