BİLİM VE DİN - Etem ORUÇ

BİLİM VE DİN


       Bilim ve din çelişkisi yüzyıllardır tartışılan bir konudur. Bilim, elle tutulan, gözle görülen, her ortamda aynı sonuçları veren, şaşmaz doğrudur. Din doğmatiktir. Tanrı tarafından gönderilen, tartışılamayan, eksiksiz kabul edilendir. Egemen çevreler dini kullanarak yoksul insanları kader söylemiyle susturmaya çalışmışlardır.                                            

        Bilim adamı olmak kolay değil ama din adamı olmak kolaydır. Din adamının bir kitabı, bilim adamının binlerce kitabı, deneyi ve araştırması vardır. Örneğin İbn-i Sina, büyük uğraş ve deneyler sonucu tıp alanında bir buluş bulduğunda önce seviniyor. Sonra da derin derin düşünmeye başlıyor. Buluşunu açıklarsa din çevrelerinden nasıl bir tepki alır. Sonra da buluşunu dini kitaplardaki bir sureye, hadise dayanarak açıklar ki bir tepki görmesin.                  

        Salgın hastalıkların insanları kırdığı bir ortamda hiçbir din adamı bir çözüm üretemezken, kendi dininden olmayan insanların ürettiği aşıları vururlarak hastalıktan kurtulmaktadırlar. Sömürgeci çevreler dini duyguları körükleyerek insanları susturmaya çalışsalar da hastalık gibi bir afet geldiğinde susmak zorunda kalırlar.                                   

        Ali Demirsoy’un “Bir Biyoloğun Anıları” adlı yapıtında, (sayfa-297) söyle diyor. 

        “Merak bilincinin oluşmasında, ilk beş yıl çok önemlidir. Çocuğa, “bu günahtır, bunu söyleme, bunu öğrenip de ne yapacaksın” demeye başladığınız zaman ona bilim insanı olma yollarını kapamışsınız demektir. Doğmatik düşünce dünyanın en güzel ülkesini, Türkiye’yi perişan etti. En önemli unsur Osmanlı unsuru. Osmanlı, yaklaşık 400 sene Mısır’da kalmış ama piramitlerle ilgili tek bir sayfa yazmamış, yazdırmamış.                                                       

         Piramitler dünyada Çin Seddi’nden sora  bilinen en büyük yapı olmasına karşın… Osmanlı, bakteriyi, böceği merak etmemiş olabilir ama insaf edin. Piramiitleri merak etmemek inanılır  gibi değil. Bu dev eserleri kimler yaptı, içinde neler var gibi karmaşık bir araştırmayı da kastetmiyorum. Sadece bir adam gönderip enini ve boyunu adımlarla ölçebilir, benim mülkümde bunlar var diye övünebilirdi.                                                     

        Osmanlı idaresine hâlâ özlem duyanların kulağı çınlasın. Osmanlı  hiç meraklı ve ilgili değil. Neden? Doğmatik düşünceyle idare edilen bir sistemdi. Doğmatik düşünce bize hem İslam ülkelerinden hem de Osmanlı’dan geldiği için, biz ne ağacımızı tanımışız, ne de dağımızı…                                                           

        Avrupa’da ne zaman ki Luther İncil’i Almancaya çeviriyor, o zaman halk, dini doğmatizmden kurtarmaya başlıyor. İncil içinde yazılanları birer birer okuma şansını yakalıyor. Avrupalı, kilisenin baskıcı, yasaklayıcı tavrından kurtulunca, bilimsel metod gelişmeye başlıyor. Türkiye ve  İslam ülkeleri Rönesans’ı hiç yaşamadı.”                                        

        İlhan Arsen, Aydın ve Aydın kitabında.” Halk yığınlarının köhne geleneklerden ve ilkel din anlayışından kurtulup özgürlüğe ve akılcı düşünceye ulaşmasında aydının rolü...

        Ulusları aydınlığa çıkaran ya da karanlıklarda tutan güç: "Aydın" ve "aydın acubesi"...
"Akılcı aydın" yetiştirme açısından Batı dünyası ve şeriat dünyası... Şeriat dünyasının Akıl Çağı'na çıkamayışında "Aydın"ın sorumluluğu... Halkın karşısındaki aydın ve aydının karşısındaki halk...”                    

        Atatürk’ümüzün kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nde bilimden, teknikten, çağdaş düşünceden, Atatürk ilke ve devrimlerinden uzaklaştıkça ne yazık ki, tutcu, gelişmemiş bir ülkeye dönüşüyoruz. “Hayatta en doğru yol gösterici bilişmdir,” sözünü de unutuyoruz.           

Kaynak:1- Doğaperest, Bir Biyoloğun Anıları-Ali Demirsoy- 2020-İSTANBUL-Asi Kitap                 

             2- Aydın ve Aydın- İlhan Arsel- Kaynak Yayınları 2016- İstanbul.                               Aydın ve Aydın                                                                                    Doğaperest , Ali Demirsoy - Fiyatı & Satın Al | idefix

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

ZEYTİN VE IŞIK

09Kas

YÖRÜK NİNEM

28Ekm

ATATÜRK'Ü ANLAMAK

25Ekm

YARA

16Ekm
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş