DÜNÖZLEM - Etem ORUÇ

DÜNÖZLEM


          Karıncalı dağın doruklarına karlar yağardı. Çam torukları gelinliğini giymiş yörük kızları gibi dururken, üstü salkım salkım…  Başı bulutlu ulu çınarlar yavrularını koruyan bir nine gibi kol  kanat gererdi. Güneş çıktıkça karlar çam ağacı dallarından yerlere süzülür, için için erimeye başlardı. Eriyen kar suları çam pürüleri, pelit çalıları arasından gıdım gıdım süzülerek akarken, kırmızı, mor, pembe, beyaz lalaler el sallardı. Hele yaban orkideleri, sarı çiçekler, dağ menekşeleri alkışlarlardı süzülen suyu.                                                             

         Cemre ateşini iyice puflayınca toprağa, kar suları daha da  çoğalır, dereler şarıl şarıl harlamaya başlardı. Başını taştan taşa vuran ak köpüklü kar sularının çıkardığı müzik sesini,  hiç bir ezgiyle değişmem ben. İçime bir huzur yayılırdı dalga dalga… Karatavuklar, Çoban aldatan kuşları kuluçkadadır. Serçeler alay alay, cıvıl cıvıl uçarak kırları, köyleri şenlendirirler. Koyunların kuzusunun, keçilerin oğlağının meleyişleri kırlara can verirdi. Kırlardaki çiğdemler, papatyalar, gelincikler, renk renk çiçekler, aralarında dolaşan kaplumbağalar, kelebekler, arılar… Bülek tutup da koşturan inekler, danalar. Pembe, beyaz renkleriyle kırları süsleyen ayıngeçler (zakkum)… Ve onara inat boy atan, hayırlar, mor, beyaz hayıt çiçekleri….                      

         Artık doğa ana kızışmış, yepyeni doğumlara gebedir. Sabanlarla karnının yarılıp tohumlara yeni rahimler hazırlamak gerek. Öküz çifçileri Menderes ovasında gece gündüz. Öküz böğürmeleri, “do, yavaş!” sesleri, şabanın ardında sıraya girmiş, çıkan solucanları, böcekleri toplayan leylekler, tepeli kuşlar… Öğle sıcağında derlerden suyunu içip söğüt ağacı dibinde dinlenceye çekilen öküzler, atlar, eşekler. Menderes kenarındaki kocaman söğüt ağaçları altında, ellerini yüzlerini yıkayan, eli nasırlı çiftçiler. Ve dağlardan şarıl şarıl akarken başını taştan taşa vurarak coşan dere suları, tarlalardan geçerken yaramaz bir çocuk gibi uslanarak Aydın Ovasının şahmeranı Menderese karışırdı.                                    

        Tarlalar sürülmüş, tırmık, sürgü derken tam tavında ekime hazırlanmıştır. Pamuk ekim makinesiye sıra sıra dökenler, darı, yonca ekenler… Ana baba, çoluk çocuk tarlalardadır artık.  Pamuk fideleri çıkmış, birinci çapası gelmiştir. Ara sabanıyla çift sürenler, ellerindeki çapalarla pamuk fidesi çapalayanlar, başlarındaki eski şapkalarla su dağıtan çocuklar. Çapa yaparken yarışan, türkü söyleyen, yüzlerinden kan damlayan, bakımlı köylü kızları. “Güzel ne güzel olmuşsun, sarılmayı sarılmayı…”                                                                      

        Nostalji’nin Türkçe karşılığı dünözlem. Hep dünleri özler oldum ben. Hey gidi Mendersten su içtiğimiz günler hey!  Karamekelerin, sutavuklarının uçuştuğu, yayın balıklarının, sazanların oynaştığı, tilkinin, çakalın buluştuğu günler. Önce Menderesi zehirlediler. Dericiler, şehir artıkları, fabrika boyaları derken koskoca Menderes kan kusmaya başladı. Bilinçsiz gübreleme, ilaçlama, ithal tohumlar derken tarlalar çoraklaştı tarlalar. Bular yetmezmiş gibi bir de Jeotermal kuyularıyla tuz biber ektiler. Çiftçiyi görmeyen politacılar, onları sahiplenmeyen yöneticiler yüzünde üretim de durdu. Zaten sömürgeci ülkelerin ereği de buydu. Ekilmeyen tarlalara biraz para verdiler, üreticileri cezalandırdılar. Atatürk’ün, “Çiftçiler, köylüler, bu yurdun efendisidir” dediği insanlar köylüyüm demekten utanır oldular.

        Akıllı geçinip dünyayı sömüren, her şeyi ben bilirim diyen, doğal dengeleri bozan insanlar. Bir Korona virisü sizin ne denli bir zavallı olduğunuzu göstermedi mi? Aç gözlülüğünüzün cezasını, çocuklarınız, torunlarınız çekecek. Kızılderililerin dediği gibi, “Bir gün kendi çöplülüğüzde boğulacak, paranın da yenmeyen bir şey olduğunu anlayacaksınız.” Daha da geç olmadan uyanalım artık. Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi kin ve bencilliğimizi bir kenera bırakarak, “İri olalım, diri olalım, bir olalım” uyanalım.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

ZEYTİN VE IŞIK

09Kas

YÖRÜK NİNEM

28Ekm

ATATÜRK'Ü ANLAMAK

25Ekm

YARA

16Ekm
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş