İnsan TÜRK olurda nasıl MUSTAFA KEMAL PAŞA'dan yana olmaz. - Firdevs ESMER

İnsan TÜRK olurda nasıl MUSTAFA KEMAL PAŞA'dan yana olmaz.


Kurtuluş Savaşı nın en çileli günleri Yunan'ın tecavüz, işkence ve zulümleriyle inim inim inleyen Batı Anadolu da İzmir, Aydın olmuştur şüphesiz.

Yunan maşaydı. Yunan acımasızdı. Yunan kurgulanıp yollamıştı. Belli ki Türk soyunu yok etmeye kararlıydı.
Girdiği her evde erkekler dipçikle, satırla, işkencelerle öldürülüyor. Kadınlara tecavüz ediliyor, götürülüyor, çocuklar öldürülüyor, binbir türlü eziyetlere maruz kalıyorlardı.

"Yüzbaşı Niko, Yunan askerleri ortasında titreyen Fadime'ye baktı. Eliyle boş evi göstererek: "Biz gittikten sonra Türk kızını şuraya götürün! Hepiniz gerekeni yapın!!" dedi.

Yunan askerleri kızı alıp götürdüler. Fadime'nin elleri, ayakları bağlı çırpınıyor, ağlıyor, kendini yırtıyordu. Eve bilmem kaç asker girdikten sonra Fadime'nin yalvaran, ağlayan sesi duyulmaz oldu. Eve en son giren onbaşı Nikola idi. Çıkarken belinden kasaturasını çıkardı. Fadime'nin meme uçlarını kesti. Evden çıktı. Kestiği organ parçalarını göstererek arsız bir kahkaha attı.

"Bu Türk kızlarından aldığım parçalarla tespih yapacağım. Helen devleti kurulduktan sonra tesbihlerin tanelerini her çekişimde Türk soyunu nasıl kırdığım aklıma gelecek. Zevkten dört köşe olacağım."

"Demirci Mehmet Efe"( İbrahim Kiraz)

İşkence, zulüm, kan, gözyaşı...
Acılar... acılar...
Büyük Taarruz'un başladığı 26 ağustos bütün bu çaresizliğin içinde kıvranan Anadolu'nun üstünde karanlıkları aydınlatan bir güneş gibi doğdu. 30 Ağustos'ta yankılanan "ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri "emriyle Yunan İzmir'e doğru arkasına bile bakmadan kaçmaya başladı. Üç yıldır kutsal vatan toprağını inim inim inleten yunan artık tabanlarını yağlamış canını kurtarmak için kaçıyordu. "Küçük Asya felaketi" dedilkeri 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi onların mezarı oldu.

"Atatürk olmasaydı, Türk belki Özbekistan’da olurdu, ama Trakya ve Anadolu’da kalmazdı. 100 yılda tüm civar büyük coğrafyadan sürülmüş ve katledilmiş Türklerin, Konya Ovası’ndan sürülmeleri ve atılmaları ne kadar sürerdi sanıyorsunuz?” Zannederim ki Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türkleri ve Türkiye'yi değil, Türk soyunu da yok olmaktan kurtardı. ( Justin Mccarth)

“Neyimiz varsa, eğer bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batının pençesinden, vicdanımızı ve düşüncemizi Doğunun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcaklığını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos zaferine borçluyuz.

(Falih Rıfkı Atay)

“Yunan ordusunu yok etmişiz ve İzmir'e iniyormuşuz… Ne olmuştuk biliyor musunuz? Kurtulmuştuk… Ah Mustafa Kemal, Mustafa Kemal, sana ölünceye kadar o günün sevincini ödeyebilmekten başka bir şey düşünmeyeceğim.”

(Falih Rıfkı Atay)

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN
Daha nice yüzyıllar bizimle olsun.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ve canını vatan uğruna feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz.

gazeteci_ali09@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Eyl
13Nis

ZEYTİNİME DOKUNMA!

09Kas

SEN HEP İÇİMDESİN

11Eyl

EFELERİN EFESİ

05Haz

HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAMAK GÜZEL

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş