SEN HEP İÇİMDESİN - Firdevs ESMER

SEN HEP İÇİMDESİN


Yine 10 Kasım geldi.

Yıllarca Mustafa Kemal Atatürk'ü okudum, okuttum. Öğrendim. Öğrettim. O'nu benim gibi çok iyi anlamış bir öğretmen için O'nu anmak, O'ndan sürekli bahsetmek duyduğum minnettarlığı anlatamaz bile...

Oturdum yine düşünüyorum.

Eskiden şiirler okuturduk. "Kasım yelleri eser, ben ağlarım " cümleleriyle başlayan.

Şimdi ağlamak zamanı değil, şimdi Mustafa Kemal 'e daha çok bağlanmak, ilke ve devrimlerine daha çok sahip çıkma zamanı.

Atatürk, benim içimde, benliğimde, kalbimde. Küçük bir kız çocuğu olarak okula başladığımda, eve gelip giderken elimi kolumu sallayarak özgürce yürüyebilmemde, yıllar sonra yüksek öğrenimimi yaptığım şehirde benim için yapılmış kız yurdunda. Öğretmen olduğumda tek başıma korkusuzca görevimi yapabildiğim küçük bir köyde, maaşımı çekerken bankada, cebimde hür bir vatandaş olarak insanca yaşayacak ihtiyaçlarımı karşılayabildiğimde. O hep benimle.

Canım ATAM, insan yerine konulmazken elimden tuttun. Hani diyor ya Nazım Hikmet "Sofrada yeri, öküzümüzden sonra gelen kadınlarımız. " Ahırdaki öküzden bile değersiz Türk kadınını çektin, çıkardın. Okuttun. Toplum hayatına soktun. Tevfik Fikret'in dediği gibi: "Kızlarını okumayan milletler, oğlan çocuklarının felaketine ağlar." Tıpkı gözümüzün önünde Afganistan'ın yaşadığı gibi.

Kadınların eğitilmediği milletler ölüyor. Çocukları ölüyor. Ve O çocuklar, hiçbir işe yaramayan, eğitimsiz, eline satırla, bıçağı verip insan kesen yarı vahşi birer yaratığa dönüşüyorlar. Kız çocuklarının hali zaten içler acısı. Küçücük kız çocukları, babası, dedesi yaştaki adamlarla evliliğe zorlanıyor. Eğitim yok. Aile yok. Gelecek yok.

Özellikle kız çocuğu sahibi anne ve babalar, Atatürk 'e ve cumhuriyete sıkı sıkı sarılın!

Mustafa Kemal Atatürk yaşadıkça biz hür vatanımızda hür bireyler olarak yaşayacağız hem de ebediyen. O'nun dediği gibi:

"İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur.

O, hepimizin içinde ❤️Atatürk ölmedi. Yüreğimizde yaşıyor❤️

 

gazeteci_ali09@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
09Kas

SEN HEP İÇİMDESİN

11Eyl

EFELERİN EFESİ

05Haz

HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAMAK GÜZEL

18May

İÇİMİZDEKİ BAYRAK

11May

BU MAYIS HEP BAYRAM

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş