Türk Milliyetçiliğinin Babası Namık Kemal - Firdevs ESMER

Türk Milliyetçiliğinin Babası Namık Kemal


     Namık Kemal, büyük vatan ve hürriyet şairi.

     Onun vatan yolunda yazdığı şiirler vatan evlatlarını derinden etkilemiştir.

“Vatanın bağrına düşman saplanmış hançerini.

Yok mu kurtaracak bahtı kara maderini?”

mısraları o dönem gençliğini derinden sarsmış, kendine getirmiştir.

Namık Kemal’in fikir rüzgarları Mustafa Kemal Atatürk’ü de etkilemiş “Vatanın kurtuluşu ve istiklali için ölmeyi biz Namık Kemal’den öğrendik” demiştir.

        Can çekişen Osmanlı’nın kıvranan aydınları, fikirleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerine ilham kaynağı olmuşlardır.

“Türklük hem mefkurem, hem kanımdır” diyerek “Türk milleti” fikrini ortaya atan Ziya Gökalp, Fransız ihtilalinin etkisiyle gelişen milliyetçilik rüzgarıyla “Türkçülük, kavimcilik değildir ve ırka dayanmaz” derken Türk Milleti’nin tanımının yapılmasını sağlayacaktır. Ve Atatürk ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken yaptığı “Türk Milleti” tanımına ilham olacaktır. “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti” denir.

      Ziya Gökalp, Türk Milliyetçiliği fikrinin siyasi, fikri ve ideolojik babasıdır. “Türkleşmek, İslamlaşmak ve Muasırlaşmak” adlı eserinde kendini “Türk Milleti’ndenim, İslam Ümmeti’ndenim ve garp medeniyetindenim” diyerek asıl önemli olanın Türk kültürüne sahip çıkmak olduğunu ve Türk Ulusu’nun yani Türklüğün yükselmesi için çalışmanın, tek gaye olması gerektiğini söyler.

     Ona göre ülke, “Ülkü Birliği” ile kurulacaktır. Çünkü çeşitli etnik köken, din ve mezhepten halkı birleştirecek tek mefkure ‘Ülkü’dür.

“Vatan, ne Türkiye’dir ne Türkistan.

Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir Turan"

diyerek bütün Türklerin belki coğrafyada değil ama dil, edebiyat, felsefe gibi kültürel duyuş ve düşüncede bir gün mutlaka bir arada birleşeceklerini söyler.

     Ve öyle de olacak mutlaka bir gün.

     Benim canım yandığında Uygur kardeşim anında gelip benim yaralarımı saracak. Bana koşacak. Hiçbir engel ve mesafe Türk’ün buluşmasına engel olamayacak. “Türk Birliği” bir gün mutlaka gerçek olacaktır.

    O dönemdeki bütün bu siyasi fikir düşünüş ve duyuşlarla Mustafa Kemal Atatürk, “Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin babası Namık Kemal, fikirlerimin babası Ziya Gökalp’tir” diyecektir…

gazeteci_ali09@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
09Kas

SEN HEP İÇİMDESİN

11Eyl

EFELERİN EFESİ

05Haz

HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAMAK GÜZEL

18May

İÇİMİZDEKİ BAYRAK

11May

BU MAYIS HEP BAYRAM

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş