GLUTENSİZ DİYET BİR ZAYIFLAMA YÖNTEMİ OLABİLİR Mİ? - Hafize Özge GÖRÜNMEZOĞLU

GLUTENSİZ DİYET BİR ZAYIFLAMA YÖNTEMİ OLABİLİR Mİ?


     Bu haftaki konumuz gluten ve glutensiz diyet hakkında doğru bilinen yanlışlar.

     Konu beslenme ve özellikle de zayıflama olduğunda, herkesin ilk başvurduğu çözümlerin hızlı sonuç verenleri de oluyor. Günümüzde bilgi kaynaklarına erişim kolaylaştıkça buna paralel olarak bilgi kirliliği de artıyor. Hadi biraz gluteni tanıyalım.

     Gluten doğal yapıda olan bir proteindir. Esnek ve yapışkan bir yapıdadır. Hamuru elinize aldığınızda yapışmasının sebebi aslında budur. Başlıca buğday, çavdar ve arpada bulunduğu gibi bazı yulaf türlerinde de bulunur. Bir ürün buğday içermiyorsa glutensiz demek değildir. Bunun yanında “bütün tahıl çeşitleri gluten içerir” düşüncesi de doğru değildir. Örneğin mısır, pirinç, kinoa, karabuğday ve bazı yulaf çeşitleri gluten içermezken bir buğday çeşidi olmayan çavdar ve arpa gluten içerir.

     Gluten içermeyen yiyeceklerin her zaman daha sağlıklı olduğuna dair yanlış bir algı söz konusu. Toplumumuzda gluten ve karbonhidratlara karşı bir korku var. Niyeyse zayıflamak için hep önce ekmek kesilir. Fakat bir de şu açıdan bakalım. Glutensiz ürünlere çiğnenebilirliğini ve lezzetini korumak için yağ ve şeker eklemesi yapılabiliyor. Bazı glutensiz tariflerde, rafine glutensiz tahıllar kullanılıyor. Bu da ürünün lif ve besleyicilik özelliklerini azaltabiliyor. Aslına bakarsanız yalnızca glutensiz bir diyete başlamakla zayıflamak veya incelmek beraberinde gelmiyor. Tıpkı ekmeği kestiğinizde giden kiloların kalıcı olmaması gibi…

     Peki gluten içermeyen yiyecekler kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

     Glutensiz beslenmek kilo vermenize yardımcı olabilir evet ama bunun temel nedeni aslında karbonhidrat tüketiminizi azaltmaktır. Bu sorunun asıl cevabı ise ne yediğinizin farkında olmanız ve her zaman olduğu gibi dengeyi sağlamanız, çünkü vücudumuzda her şeyin fazlası yağa dönüşüyor Yani bilinçsizce yapılan bir “glutensiz diyet” hamlesi kilo alınmasına sebep olabilir. Bizim gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenen bir toplumda glütensiz beslenmek oldukça zor. Kendinize bu diyeti tercih etme nedeninizi sorun. Aksi takdirde kısıtlı ve yasaklarla dolu bir diyet, sonrasında yeme bozukluklarını da akabinde beraberinde getirebilir.

     Eğer glutensiz beslenmek zorundaysanız veya bu diyet türünü tercih ettiyseniz kazanmanız gereken özelliklerden biri de besin etiketi okumayı öğrenmek olmalı.

h.ozgegorunmezoglu@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Özlem | 27 Mayıs 2021 11:17

    Yazarın emeğine sağlık, biz okurlar için faydalı oluyor...

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Tem

YAZA MERHABA

02Haz

EYVAH CİLDİM YAŞLANIYOR!

27May
16May

MADEN SUYU MU İÇELİM, SODA MI?

11May
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş