MADEN SUYU MU İÇELİM, SODA MI? - Hafize Özge GÖRÜNMEZOĞLU

MADEN SUYU MU İÇELİM, SODA MI?


Geçen haftaki yazımda Ramazan Bayram’ı için beslenme önerilerinde bulunmuştum. Umarım hepiniz mutlu ve rahat bir mideyle güzel bir bayram geçirmişsinizdir. Bu haftaki yazımda ağır yenen yemeklerden, tatlılardan ve pidelerden sonra soframıza konuk olan maden sularından ve sodadan bahsedeceğim.

Öncelikle maden suyu soda, soda da maden suyu demek değildir. Biri doğalken diğeri ise kısaca karbondioksitlenmiş sudur.

Hangisi doğal?

Maden suyu adından da anlayabileceğimiz üzere jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilen sulardır. Yani doğaldır. Soda ise içilebilir nitelikte olan suya karbondioksit eklenerek insan eliyle elde edilir.

Hangisini tercih etmeliyiz?

Vücudumuzun sıvı ihtiyacını doğru kaynaktan sağlamak hayati bir öneme sahip. Ter ile birlikte kaybolan elektrolitleri dengelemek için doğru tercih doğal maden suyudur!

Maden suyunun sağlımıza katkıları neler?

Maden suyu alkali özelliği sayesinde midenin asit yapısını nötralize eder, dengeler, hazmı kolaylaştırır. Ayrıca yerin katmanlarından çıkıyor olması sebebiyle vücudun mineral ihtiyacını karşılamaya da yardımcı olur. Sodanın ise mineral içeriği ya çok düşüktür ya da içeriğinde hiç mineral bulunmamaktadır. Maden suyunun içeriğinde bulunan kalsiyum kemikleri güçlendirir, magnezyum kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir. Bikarbonat mide ve sindirim sistemimiz için gereklidir. Florür ise dişleri güçlendirir. Bu mineraller dışında diğer mineraller açısından da dengeli bir yapıya sahiptir. Ayrıca kabızlığa iyi gelir.

Maden suyu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle maden suyu içeriğindeki sodyum miktarına dikkat etmek oldukça önemlidir. Fazla miktarda alınan sodyum, idrarla atımı sırasında kalsiyumun da vücuttan atımına sebep olmaktadır. Bu nedenle maden suyu alırken sodyum içeriği düşük, magnezyum ve kalsiyum içeriği yüksek olan ürünü tercih etmek gerekir.

Kimler maden suyunu dikkatli tüketmelidir?

Toplumumuzda tuz tüketimi genel olarak yüksektir. Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyonu, böbrek hastalıklarını ve mide ülserini tetikler. Bu hastalıklara sahip olan kişiler maden suyu alırken yüksek sodyum içeriğine sahip olanları tercih etmemelidirler. Özellikle yüksek tansiyon hastaları, kalp hastaları ve böbrek hastaları maden suyu tüketimini sınırlandırmalı ve kontrollü bir şekilde tüketmelidirler. Hekimlerini ve diyetisyenlerini tükettikleri miktar konusunda bilgilendirmelidirler.

Kilo verme ya da kilo kontrolü açısından maden suyu ne derece etkili?

Çoğunlukla kişi kendini aç hissettiği zamanlarda aslında susuz kalmış olabiliyor. Bu noktada durup aç mı yoksa susuz mu olduğunuzu sorgulamanızda fayda var. Bir bardak su veya maden suyu içerek açlığınızı yeniden gözden geçirin. Bunun dışında bazı danışanlarımdan maden suyu içtiklerinde açlık hissi yaşadıklarına dair geri dönüşler almaktayım. Bu gibi durumlarda maden suyunu direkt olarak tüketmek yerine içinde maden suyu içeren içecekler hazırlayabilirsiniz.

Tarif

Örneğin; 1 dilim kavun, yarım yeşil elma, 4-5 dal taze naneyi blenderden geçirip üzerine 1 şişe maden suyu ve biraz limon ekleyerek içebilirsiniz. *

*Tarif Dilara Koçak’a aittir. 

h.ozgegorunmezoglu@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Tem

YAZA MERHABA

02Haz

EYVAH CİLDİM YAŞLANIYOR!

27May
16May

MADEN SUYU MU İÇELİM, SODA MI?

11May
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş