Ramazan Bayramı’nda Beslenme Önerileri - Hafize Özge GÖRÜNMEZOĞLU

Ramazan Bayramı’nda Beslenme Önerileri


Çok değerli Kentte Yaşam Okurlarımız. Hepinize merhaba.

Sayfamdaki ilk yazımda öncelikle içinde bulunduğumuz ve Ramazan Ayı’nın sonunda bayrama kavuşacağımız anlara saatler kala bir diyetisyen olarak 30 gün süren orucun ardından beslenme düzenimizdeki değişikliklerin nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Bundan böyle beslenme üzerine değişik konularla sizlerle birlikte olacağım.  

Ramazan Ayı boyunca gün içinde tüketilen öğün sayısı azalırken beslenme düzeninde de bazı değişikler ortaya çıkmakta ve bu süreçte metabolizma yavaşlamaktadır. Hatta uzun süreli açlık nedeniyle daha hızlı kilo bile alınabilmektedir. Ramazan’ın bitmesi ve bayramın gelmesi ile bir anda öğünler artmakta ve kişilerde psikolojik olarak daha fazla yeme eğilimi ortaya çıkabilmektedir. Aslında Ramazan ayının hemen ardından aşırı yemek şişkinlik, kabızlık, kan şekeri dalgalanmaları gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden vücudunuza biraz zaman tanıyarak yeni düzene adapte olmasına katkı sağlamalısınız. Bunun için az az, sık sık yiyerek metabolizmanızın hızlanmasına odaklanabilirsiniz.

Ramazan Ayı Sonrası Fayda Sağlayacak Öneriler:

  • Ramazan ayından sonra normal beslenme düzenine geçişte dikkat edilmesi gereken en önemli şey bayram kahvaltısıdır ve mutlaka yapılmalıdır. Yeterli, hafif ve dengeli bir kahvaltı vücudu yeni bir güne ve yeni bir düzene hazırlayacaktır. Yumurta, peynir, zeytin, tam tahıllı ekmek, mevsim yeşillikleri, domates ve salatalık gibi çiğ sebzelere kahvaltı sofranızda yer verebilirsiniz.
  • Vücudu yeni düzene alıştırmak ve metabolizma hızını yükseltmek için gün içinde hafif, ara öğünler yapmaya özen göstermelisiniz. Yapacağınız ara öğün, bir sonraki öğünde iştah kontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ara öğünlerde taze ve kuru meyvelere, ceviz, çiğ badem ve fındık gibi kuru yemişlere, süt, kefir, yoğurt gibi besinlere yer verebilirsiniz.
  • Sofrada bulunan tüm yemeklerden, salatadan, mezelerden ortadan birer kaşık almak yerine hepsini tabağınızda buluşturun. Bu sayede yediklerinizin miktarı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bu şekilde hem midenizin hem gözünüzün doymasını sağlamış olursunuz.
  • Şerbetli tatlılar sizin için vazgeçilmezse mümkün olduğunca yemek istediğiniz miktarın yarısını yemeye özen gösterin. Ardından gelecek öğünde sebze ağırlıklı beslenerek kalori dengesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ana öğünlerinizle birlikte tatlı yemektense ara öğünlerde tatlıyı tercih etmekte fayda var.
  • Çay, kahve, soda, gibi içeceklerin yanında, su tüketimini de dengelemeyi unutmamalısınız. Yeterli miktarda tükettiğiniz su, metabolizmanın yeni düzene alışmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca metabolizmanızın hızlanmasına ve vücudunuz temizlenmesine de yardımcı olacaktır. Kabızlık, mide krampları, hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin engellenmesi açısından su tüketimi oldukça önemlidir.
  • Yasakların kalkmasıyla birlikte virüsten korunmak için önemler alarak yürüyüşe çıkabilir veya riskli grupta iseniz evde egzersiz yapabilirsiniz.

h.ozgegorunmezoglu@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Tem

YAZA MERHABA

02Haz

EYVAH CİLDİM YAŞLANIYOR!

27May
16May

MADEN SUYU MU İÇELİM, SODA MI?

11May
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş