YAZA MERHABA - Hafize Özge GÖRÜNMEZOĞLU

YAZA MERHABA


DİYET SEZONU AÇILDI, YAZA MERHABA!

Sıcakların başlamasıyla birlikte artık yaza giriş yaptık diyebiliriz. Bir önceki yazımda glütensiz beslenmenin zayıflamak kullanılabilirliği konusunda sizleri kısaca bilgilendirmiştim. Şimdi de zayıflamak için doğru bilinen yanlışlardan bahsedelim istedim. Gerek çevremin gerek danışanlarım bana sık sık yönelttiği sorulardan ve yanlış algılardan yola çıkarak sizlerle doğruları konuşalım.

Tarayıcınıza “zayıflama diyeti” yazdığınızda internette çıkan sonuçların tek bir besin üzerinden oluşturulmuş basit ama bir o kadar da tehlikeli diyetler olduğunu göreceksiniz. Ancak maalesef mucizevi besin yoktur, besinler ilacınızdır ve size fayda sağlayabilmesi için çeşitlilik şart!

  1. EKMEĞİ KESTİM

Günümüzde geldiğimiz noktada ekmek oldukça korkulan bir besin haline geldi. Kilo vermek isteyenler ilk olarak ekmeği keserler. Kilo verirler mi? İlk başta evet. Kalıcı mıdır? Hayır. Karbonhidratlar, vücutta su tutulumu sağlar. Ekmeği kesmek demek vücudunuzda tutulan suyun kısa süreli olarak kaybı demektir. Eğer özel bir intolerans durumunuz yoksa uzun süreli olarak tamamen ekmeği kesmek lif alımınızı düşürür, bağırsaklarınızda yaşayan yararlı bakteri sayınızı azaltır, B grubu vitaminlerde eksikliğe yol açarak sinir sistemi ve deri sağlığında kayba yol açar. Vitaminler tahıl tanelerinin kabuk ve rüşeyminde bulunurlar. Bu noktada zayıflama diyetlerinde ekmeğe de yer vardır; tam ve çok tahıllı ekmeklere!

  1. DETOKS YAPIYORUM

Artık çok sık detoks kavramını duyuyoruz. İnsan vücudu çok gelişmiş bir organizmadır. Organlarımız 200 bin yıldır bizlerle birlikte gelişerek muhteşem bir uyum sağlamışlardır. Karaciğer, akciğer, deri gibi organlar vücuttan toksinleri atar yani detoks yaparlar. Detoks çayları, kaynatılıp içilen otlar, form çaylar, peki bunlar ne yapıyor? Yalnızca vücuttaki ödemi kısa süreli, burası önemli kısa süreli olarak atıyor. Bu ürünlerin sürekli kullanımı özellikle karaciğer ve bağırsaklarda büyük hasara yol açabilmekte. Bunun dışında bilimsel alt yapısı yok denecek kadar az, ticari bir sektör. Bilimsel anlamdaki tek detoks zehirlenmelerde ve madde bağımlılığı tedavileri sırasında yapılır. Gerçek bir detoks istiyorsanız; sigarasız hayat, aktif ve sağlıklı bir yaşam!

  1. FİT TARİFLER TÜKETİYORUM

Bal kullanılan bir tarifin şeker kullanılanla aynı hatta miktara göre daha fazla olabileceğini biliyor musunuz? Ya da fit tariflerde kullanılan Hindistan cevizi yağının doymuş yağ olduğunu? Hatta fit tariflerde nasılsa fit diye tüketiminiz artıyor olabilir mi? 3 dilim fit kek ile 1 dilim normal kekin kalorisi aynıysa fit tarife ihtiyacınız olduğunu size düşündüren nedir? 1 dilim kek yiyin gitsin!

Şekersiz bir tarifin içerisinde bal veya pekmez varsa o tarif şekersiz değildir. Çünkü bal da pekmez de şekerdirir, doğal şeker. Üstelik şekere kıyasla yüksek sıcaklıklarda fırında pişmesi de kanserojen ürünlerin açığa çıkmasına neden olmakta. Bazen bazı şeyleri zorlamamak gerek. Canınızın çektiği şeyi yemek gerek. Eğer kendimi durduramam çok yerim korkunuz varsa altta yatan psikolojik bir sorun olabilir veya yeme bozukluğu olabilir. Zayıflama süreci kendinizi kısıtlandırdığınız bir süreçse, bu sağlıklı bir süreç değildir. Fizyolojik olarak doyuma ulaşmanın yanında ruhsal olarak kendinizi iyi hissetmeniz ve doymanız da bir o kadar önemli!

  1. AVOKADO, CHIA, YULAF, HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞSIZ DİYET OLMAZ

Zayıflama sürecinin en büyük handikaplarından biri de kişilerin her zaman yedikleri dışında, başka besinler tüketeceğine ya da tüketmeyeceğine(!) odaklanması. Kalıcı olarak zayıflamanın temelinde 3 şey yatar. İlki belli bir miktar kalori kısıtlaması, ikincisi karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli öğünler, üçüncüsü de fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmak. Bunun dışından ekstra eksantrik ve pahalı ürünlere ihtiyacınız yok.

  1. LİMONLU SU

Limonlu suyu zayıflatır mı? Sanırım artık hepiniz biliyorsunuz ki cevap hayır..

Canınız istiyorsa ya da su içmekte zorlanıyorsanız tabi ki için. Özellikle reflünüz varsa 3 defa düşünün öyle için. Ancak kilo vermek için içiyorsanız. İçmeseniz de olur.

  1. YATMADAN ÖNCE YOĞURT YEMEK GÖBEK YAĞLARINI ERİTİR

Öncelikle böyle bir başlıkla karşılaştığınızda yağların erimediğini bilin. Özellikle kadınlar östrojen hormonundan dolayı vücutlarında yağ depolamaya meyillidir. Yatmadan hemen önce yediğiniz herhangi bir besin, o saatlerde artık kendini uyku moduna almış yavaşlayan sistemler için “depo” anlamına gelir. Yani yağları eritmez! Yoğurdunuzu ara öğünlerde ya da ana öğünlerde tüketmekte fayda var.

Bunun gibi sayabileceğimiz daha pek çok efsane var. Zayıflamanın temelinde yatanlardan bahsetmiştim ama tekrar hatırlatalım. Kalıcı olarak zayıflamanın temelinde 3 şey yatar. İlki belli bir miktar kalori kısıtlaması, ikincisi karbonhidrat, protein ve yağ açısından dengeli öğünler, üçüncüsü de fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmak..

h.ozgegorunmezoglu@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Tem

YAZA MERHABA

02Haz

EYVAH CİLDİM YAŞLANIYOR!

27May
16May

MADEN SUYU MU İÇELİM, SODA MI?

11May
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş