19 MAYIS - İncilay KUŞOĞLU

19 MAYIS


      19 Mayıs deyince tüyleri diken diken olmayan var mıdır? 

      19 Mayıs neyin başlangıcıydı? Kurtuluşumuzun başlangıcıydı. Bugünlerimizin başlangıcıydı.

       Çok güçlü olan imparatorluk çeşitli entrikalarla, beceriksizlikle çökmeye mahkum kalmıştır. Altı yüzyıl adaletin, hoşgörünün timsali olan Osmanlı Devleti yok oluyordu. Osmanlı Devleti’nin yok olması demek Türklerin yok olması demekti.

       Konfüçyus, “En büyük başarı hiç yere düşmemek değil, her düşüşten sonra ayağa kalkmaktır” demiş. İşte Türk Milleti de yine bir düşüşten sonra ayağa kalkıyordu ve başarıyordu.

       Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı artık Osmanlı İmparatorluğunu iyice güçsüz duruma düşürmüştü. İşte tam bu sırada orduda özellikle Çanakkale Savaşı’nda kendini gösteren güçlü komutana Anadolu’ya gitme görevi verildi. Kimdi bu komutan? Mustafa Kemal Atatürk’tü tabi ki de.

       Artık ufukta güneş parlayacaktı. Samsun’dan güneş doğuyordu.  Güçlü komutan Mustafa Kemal, üstün zekasıyla vatansever Türk Milletini örgütleyip, ülkeyi dört bir taraftan saran düşmanları yurdumuzdan çıkarma planları yaptı.

       Türk halkı maddi sıkıntılar içindeydi. Ülke işgal altındaydı. Resmen can çekişiyordu. Boks maçında yere düşen rakip gibi son sayılar saydırılıyordu. İşte bu zor anda Atatürk, Türk Milletiyle devleti ayağa kaldırdı. Şerife Bacılar, Kara Fatmalar çocuklarını bırakıp cepheye yardıma koştular. Dedelerimiz, babalarımız aç, susuz, ayakkabısız cepheye koştu. Tüm millet seferber oldu. Vatan deyince Türk Milleti’nin bahanesi olmaz.

       Büyük komutan “Geldikleri gibi giderler” dedi ve ülkenin dört bir tarafındaki düşman kovuldu. 9 Eylül 1922’de İzmir’den son kalanlar temizlendi.

       Adı “Kurtuluş Savaşı -İstiklal Harbi” olan kurtuluş mücadelesi başarıyla sonlandı.

       Kurtuluş Savaşı tüm dünya Türkleri için önem taşıyordu. Çünkü biz, tüm Türklerin temsilcisiyiz. Bağımsızlığımız elden gitmemeliydi.

       Göktürklerden sonra Türk adıyla kurulan yeni devletimizin adı Türkiye oldu. Kaşgarlı Mahmud eserinde Türk soyunun Nuh Peygamberin torunu Türk’e (Yafes’in oğlu) dayandığını yazmıştır. Yani önderimiz bize dedemizin adını armağan etmiş.

        Mustafa Kemal Atatürk, bu özel günü Türk gençlerine armağan ederek onların bağımsızlık meşalesini her zaman ileriye taşımalarına dikkat çekmiştir.

        Bugünün diğer bir önemi de Atatürk’ün doğum günü olmasıdır. “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” diyerek ayrı bir önem katmıştır. Doğum günün kutlu olsun kıymetli önderimiz.

       Bugünümüz için çok teşekkürler.

       Çok teşekkürler vatan uğruna bugüne kadar can veren analarımız, babalarımız, evlatlarımız.

        Ruhlarınız şad olsun.

        NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

kusogluincilay@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

SEVGİ DİLLERİ

12Kas

UMUT

03Kas

OYUN

25Ekm

ANLAMAK

14Ekm

NARSİST

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş