AYNA AYNA - İncilay KUŞOĞLU

AYNA AYNA


     Ayna ayna söyle bana, benden daha güzeli var mı dünyada?

    Kaç kişi oturup bu soruyu soruyor aynaya? Bence hiç kimse. Bu cümle sadece masallara ait. Aynanın karşısında apar topar kıyafetimize bakarız, kadınlarımızın bazıları makyajını yapar. Aynayla sohbet etmeden gider.

    İçinizden deli miyim, aynayla mı sohbet edeceğiz, diyenleri duyar gibiyim. Evet evet, aynayla sohbet edeceğiz.

    Sabah kalkınca bir aynaya bakın. Ya da gece yatmadan önce. Ne görüyorsunuz? Karşınızda kim var? O kişi size neler söyleyecek, düşünceleri neler ne yapmak veya ne yapmamak istiyor. Kim onu incitmiş, kim ona ne söylemiş, size anlatsın. Yüzündeki ifade ne anlatıyor, bir bakın. Sen, aynadaki sana içini dök, rahatla. O da sana döksün içini. Karşılıklı konuşun. Birkaç hafta sonra kendinizdeki olumlu değişiklikleri göreceksiniz.

    Yaş elli, altmış oturup aynaya bakıyoruz. Aynaya mı bakıyoruz yoksa kendimize mi, geçmişimize mi?

Geçmişten bugüne kadar yaşadıklarımıza, yaşamadıklarımıza bakıyoruz. Yıllar bizden neler almış, bize neler katmış onu görüyoruz. Ah gitti gençlik, gitti ömür diyoruz.

   Rahmetli Kayahan'ın şarkısındaki gibi:

Aynanın karşısına geçip geçip,

Kaderime ağladım içip içip,

Demeyelim. Ahlı vahlı şarkılarla kendimizi avutmayalım.

    Evlatlarımıza ya da eşimize isyan ederiz, ben sizin için saçımı süpürge ettim, siz de bana bunun karşılığı şunu yaptınız, bunu yapmadınız diye veryansınlar ederiz. Etme, saçını süpürge etme. İsyanları edeceksen de saçını süpürge etme. Önce kendine süpürge et. Kendin asla sana ihanet etmez. Her kim olursa olsun günün birinde illa ki yapılan iyilikleri, fedakarlıkları unutuyor. İyilikte, fedakarlıkta dozu kaçırma. Çünkü devamlı yaptığında karşındakini narsistleştiriyorsun. Senin görevin ,yapacaksın tabi ki ,haline geliyor iş.

     Yatırımı önce kendimize yapalım. Kendimizle başbaşa kalalım, yememize içmemize dikkat edelim, ruh sağlığımıza, beden sağlığımıza dikkat edelim. Kendimizle iyi geçinmek, anlaşmak, kendimize iyi bakmak demek çevremize de ışık saçmaktır. Çevremize de faydalı olmak demektir.

     Kendimiz, kendimiz derken de asla bencil olmayacağız, ailemize, çevremize duyarlı olacağız. İnsan sosyal bir varlık olduğu için kendini çevresinden soyutlayamaz da.

    "Geldi geçti ömrüm benim, şol yel esip geçmiş gibi.

     Hele bana şöyle geldi, bir göz yumup açmış gibi."

     Ne güzel söylemiş Yunus Emre.

      Aynanın karşısına geçtiğinizde; güçlü, sağlıklı, kendisini seven, keşkeleri, ahları olmayan birini görmek sizin elinizde. Hayat sizin elinizde. Ona şekli siz verirsiniz.

      Evet sevgili heykeltıraşlar, malzeme sizde, sanat sizde.

 

kusogluincilay@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 2

  • Neslihan 83 | 29 Eylül 2021 20:54

    Hocam haklısınız en çok kendimize değer verip kendimizi sevmeliyiz

  • Samet dikkaya | 29 Eylül 2021 11:14

    Çok güzel olmuş İncilay Hocam elinize emeğinize Sağlık inşALLAH ????????

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

SEVGİ DİLLERİ

12Kas

UMUT

03Kas

OYUN

25Ekm

ANLAMAK

14Ekm

NARSİST

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş