ELVEDA - İncilay KUŞOĞLU

ELVEDA


 Gidenler kalanlara elveda diyerek ayrılır. İnsanoğlu pek çok kişiye, pek çok yere elveda demiştir. Geçmişine elveda, evine elveda, ailesine elveda, toprağına elveda.........

Kısacası elvedalar pek çok.

 Bilim kurgu filmlerinde unutulmayan sahneler vardır. Bunlardan birisi de koskoca sımsıcak bir çöl. Git git bitmiyor. Su yok, bir tane ağacı bırak ot yok. Adam susuz, halsiz bir şekilde orayı geçmek için ölüm kalım savaşı veriyor. Çölü geçiyor, demir yığını diyebileceğimiz koloniler veya evler olan bir yere geliyor. Orada da sıcaklık var, su kıtlığı var. Bunları izlerken, anlatırken sıkıntı basıyor.

  İnsanoğlu sınırsız zekasıyla sınırsız senaryolar yazıyor. Yazdıklarını önce filme, sonra da gerçeğe dönüştürüyor. Robot savaşlarıyla yok olma, virüsle yok olma ve çölleşmeyle yok olma...........

    Yeryüzündeki en acımasız varlık da insan, en merhametlisi de insan. Bir taraftan insanlık adına iyi şeyler yapılırken diğer taraftan da kötü şeyler yapılır.

   Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

-Merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.

- Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur.

  Şu günlerde içimizi yakan, milletimizin derdi, dünyanın derdi olan orman yangınları var. Ormanın yakılması demek insanların yakılması demektir. Hayvanların yakılması demektir. Dünyada oksijenin yok edilmesi demektir. Toprağın yok edilmesi demektir. Kısacası film senaryoları gerçekleştiriliyor. İnsan kendi kıyametini kendisi hazırlıyor. Masum insanlar, masum hayvanlar, bitkiler can çekişiyor. Ekolojik denge tamamen bozuluyor.

    Elveda hayat, elveda dünya, elveda kültür, elveda toprak, elveda orman, elveda insan sevgisi, elveda hayvan sevgisi, elveda merhamet.

 Güzel günlere "Merhaba" diyebilme ümidimiz kaldı mı?

kusogluincilay@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

  • Neslihan | 10 Ağustos 2021 17:59

    Kaleminize sağlık hocam her birliktelik sonunda bi şekilde elvedalar olur

YAZARIN SON 5 YAZISI
13Nis
12Nis
11Nis
01Nis

BERGEN

08Mar

OLMAZSA OLMAZIMIZ: KADIN

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş