Hayatı Sevmek - İncilay KUŞOĞLU

Hayatı Sevmek


   Hayat, söylenildiğinde, duyulduğunda insanın içinde bir hareketlenme meydana getiren kelime.

Hayat canlılık demek, varoluş demek.

  Kimimiz hayata sımsıkı tutunur, kimimiz de yerde mi gökte mi bilmeden yaşar gideriz. Kimi yere düşünce kalkar, hayat yarışına devam eder. Kimi de düştüğü yerde kalır, kalkmaya bile yeltenmez, sürünür gider. Kalkmak istemeyenler genellikle kimlerdir? En yakınından darbe yiyenler, en sevdiğini kaybedenler, maddî olarak çökenler……... Daha pek çok sıralayabiliriz.  

   Aslında kalkmak istemeyenler ruhen çöken kişilerdir. Direnci zayıf kişilerdir. Hayatı sevmeyen, hayattan zevk almayan kişilerdir.

  Yaratıcımız bize bu hayatı bahşettiyse en güzel şekilde yaşamalıyız. Hayatı sevmenin yollarını aramalıyız. Bu yollar neler olabilir?

  Kendi varlığımızdır. Varız ve yaşıyoruz. Ne kadar yaşarız bilemeyiz. Güzel yaşantılar biriktirelim.

  Hayatı sevme sebeplerimizden birisi sevdiğimiz insanların olması olmalı.

 Kazançlarımız var. Maddi olarak kimseye muhtaç olmadan yaşayabiliyorsak zenginiz demektir. Çevremiz tarafından sevilen, saygı gösterilen bir kişiysek zenginiz demektir.

  Bu arada kaybettiklerimiz de kazançlarımız olabilir. Nasıl mı? Kaybettiklerimiz geleceğe bakış açımızı değiştirir. Kaybettiklerimizden ders alırız.

  Geleceğe bakarak güzel hayaller kurun. Hedefler belirleyin. Çocuklarımızın büyüdüğünü, iyi yerlerde olduklarını düşünün. Mal varlığınızın yaptığınız akıllı yatırımlarla arttığını hayal edin.

   Düşüncelerimize bakalım. Düşünceler duygularımızı, duygularımız bakış açımızı belirler, bakış açımızı değiştirir. Bu yüzden düşüncelerinizi sevimli hale getirin. Olumlu düşünceler içinde olun.

   Tüm yaşamınıza bakın. Hayatı sevmek için bahaneler arayın. Hayatı severseniz yaşamınız güzelleşir.

   Hayatı sevme yollarımızdan, sebeplerimizden biri de sona bakmaktır. Hayat bizim için de bir gün son bulacak. Onun için güzel yaşamaya bakın.

  Mevlana demiş ki:

- Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin?

-Aklın başına geldiğinde pişman olacağın bir işi sakın yapma.

 Allahü Teala bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

      Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim Salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz. (Nahl Suresi, 97. ayet)

 Güzel günler, güzel hayatlar sizlerin olsun. Güzellikler sağanak yağmur gibi yağsın.

 

 

 

kusogluincilay@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

  • Lilyum19 | 18 Ağustos 2021 23:37

    Yine yazınız her zamanki güzel olmuş, yaşama dair tespitleriniz çok doğru örnek alıp yaşamımıza dahil etmemiz lazım

YAZARIN SON 5 YAZISI
13Nis
12Nis
11Nis
01Nis

BERGEN

08Mar

OLMAZSA OLMAZIMIZ: KADIN

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş