KOÇLUK NEDİR? YAŞAM KOÇU KİMDİR? - İncilay KUŞOĞLU

KOÇLUK NEDİR? YAŞAM KOÇU KİMDİR?


        Kelime anlamı olarak koçluk “coaching”; birini, bir yerden bir yere götürme anlamına gelir. Koçluk ülkemizde henüz yeni gelişen, duyulan bir meslektir. Serbest meslek (seviye 6) grubundadır. Resmi gazeteyle de tanımlanıp onaylanmıştır.

        Koçluk hizmeti pek çok alanda yapılmaktadır. Her koçun mutlaka temel koçluk eğitimini ve yaşam koçluğu eğitimini alması gerekmektedir. Eğitim almadan “Yaşam koçuyum.” diye ortaya çıkanlara itibar etmeyin.

        Koçlukta hizmet alan kişiye danışan denmesi yanında, en doğru tanım “müşteri” olarak belirlenmiştir.

        Koçluğun esas amacı bireyde farkındalık oluşturmaktır.   

        Bireylerin kendileri için seçtikleri hedeflere ulaşmalarında performanslarını artırarak iş, okul ve özel yaşamlarında kaliteli ve etkin sonuçlar elde etmelerini hedefleyen mesleki bir yardımdır.

        Hayalleri plan yapan, planları da gerçeğe dönüştüren kişilere yaşam koçu adı verilir. Yaşam koçları insanları da mevcut durumlarından kendi kapasiteleri doğrultusunda ileri noktalara taşımaktadır. Koçların görevi danışanların (müşterilerin) sahip olduğu beceriler, yaratıcılık ve yetenekleri de geliştirmek amacıyla destek olmaktır.

        Bir yaşam koçu, hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda rehberiniz ve yol arkadaşınızdır. Doğru ve ulaşılabilir hedefler belirlemenizi, hedefe giderken yolda gerekli eylemleri gerçekleştirmenizi, hedefe odaklanmanızı sağlarken, size destek olmak, zamanında etkili geribildirimler vererek, motivasyonunuzu sağlama noktasında yardımcı olur.

       “Bir yaşam koçu, bize yapabileceklerimizi yaptıran kişidir.” / Ralp Waldo Emerson

       YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR, NE DEĞİLDİR?

       Yaşam koçluğu beden ve akıl hastalıkları ile ilgilenmez.

       Danışanın kişilik haritasını çıkartarak, doğru ve yanlışlarını görmesine yardımcı olur.

       Yaşam koçu, danışanın kendini yeniden şekillendirme sürecinde yol haritası çizer. Danışanını büyük bir ilgi ve dikkatle dinler.

       Yaşam koçu, danışanında yeni, güçlü, pozitif duygu ve düşünceler yaratarak onun değişimini destekler.

       Yaşam koçu, danışanına sorumluluk verir. Danışanını asla yargılamaz, eleştirmez ve zorlamaz. Danışanına daima enerji, güç ve motivasyon sağlar.

       Yaşam koçu seanslarda ve çalışmalarında sıfır sorumluluk alır. Çünkü bir yaşam koçu asla danışanını yönlendirmez, yönetmez, asla akıl vermez. Yaşam koçluğu çalışmalarında tüm sorumluluk danışandadır.

       Bir yaşam koçu güçlü bir motivasyon ustasıdır. Her seansta danışanını daha güçlü ve kendine güvenen bir insan haline getirmek için onu motive eder.

      Yaşam koçu, danışanına akıllı sorular sorarak, danışanının farkındalığını geliştirir.

      Yaşam koçu danışanı ile sohbet halinde olur. Bu sohbetler ile danışanın dünyasına girer, onunla uyumu yaratır. Empatik bir dinleyicidir.

       Yaşam koçu danışanının duygusal banka hesabına güven, anlayış ve sevgi yatırarak, danışanına psikolojik oksijen verir. Zira bilir ki, karşısındaki insanın tek isteği anlaşılmak, sevilmek ve saygı duyulmaktır.

        (Not: Koçlukla ilgili kaynaklardan faydalanılmıştır.)

kusogluincilay@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

SEVGİ DİLLERİ

12Kas

UMUT

03Kas

OYUN

25Ekm

ANLAMAK

14Ekm

NARSİST

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş