NASIL OLSA - İncilay KUŞOĞLU

NASIL OLSA


 

      Bu ifadeyi bugün kaç defa söylediniz ya da duydunuz? Hiç dikkat ettiniz mi?Bundan sonra günlük konuşmalarımızda ne kadar yer aldığına dikkat edin bakalım.

  Peki ne amaçla söylendiğine de dikkat ettiniz mi?

   “Nasıl olsa” ,ifadesi bana göre çoğu zaman “Çantada keklik” ifadesi yerine kullanılıyor.Yani her zaman elimin altında,her an ona ulaşırım,her dediğimi yaptırırım, beni kırmaz,beni çevirmez ,demek oluyor.

  Bir evde aile içinde , işyerinde,kurumda, arkadaş çevresinde ,komşular arasında,siyasette birilerinin birilerine “nasıl olsa” ,dedikleri vardır.

-Nasıl olsa o evde,geç gitsem de olur.

-Nasıl olsa o markete gider ,ben gitmesem de olur.

-Nasıl olsa faturaları o öder,ben ilgilenmesem de olur.

-Nasıl olsa evi ona temizletirim, hayır demez.

-Nasıl olsa o bizden,diğerlerine yakın duralım.

-Nasıl olsa o bizden,bize zarar gelmez.

-Nasıl olsa benim yerime yazılarımı halleder.

-Nasıl olsa iki tatlı dille işlerimi ona yaptırırım.

-Nasıl olsa benim karım beni affeder,aleme devam edeyim.

     Bitmeyen nasıl olsalar……..

       İyi niyetli,hayır demeyi bilmeyen,yardımsever ,hoşgörülü  kişiler farkında olmadan “Nasıl olsacılar” ı çoğaltıyorlar.İyilikten maraz doğar derler ya öyle oluyor.Özünde iyilik olan iyilik yapmaktan ,hoşgörülü olmaktan kolay kolay vazgeçmez,değişmez yani.Sırtındaki ağır yükü taşır da taşır.

  Sevgili nasıl olsacılar şunu da unutmayın ki ;insanoğlunun nokta koyduğu bir olay veya bir zaman olur ,noktayı koyuverir. Nasıl olsalar, “Nasıl da oldu”ya döner.Çünkü her insanın sabrının taştığı an olur.  Nasıl olsa ,diyenlere “Dur!” der.

 İnsanlar sosyal varlıktır.Toplumda yaşar ,birbirlerine her zaman ihtiyaçları olur.Yardımlaşırlar.Destek olurlar.İnsanı insan yapan özellik budur.Ancak dozunu ayarlayamayıp yardımlaşmayı insan kullanma haline getirenler, insan olma sınırını aşıyorlar.Kul hakkına giriyorlar.İyi niyetler suistimal edilmiş oluyor. Allah-ü Teala kul hakkıyla geleni affetmeyeceğini ayetlerde belirtmiş.

"Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez."     Nisâ Suresi; 36

  Peygamberimiz Hz.Muhammed (as) ,koskoca peygamber olduğu halde eşinden su istemezmiş.Hatta bazen söküğünü bile kendi dikermiş.Ev işlerinde kızına ,eşine yardım etmiştir.Devesini kendi bağlarmış.Kölesiyle birlikte iş yaparmış.

Peygamberimizi ve ayetleri hatırlayıp “ nasıl olsa”ları bir tarafa bırakmalı mı acaba?

   Son olarak diyorum ki sevgili eşler,kardeşler,iş arkadaşları ,komşular,yöneticiler kısacası herkes;çevremizdeki ,yakınımızdaki insanların iyi niyetlerini kullanarak sırtlarına binmeyelim.Onlara kendilerini değersiz hissettirmeyelim. Yardımlaşalım,dayanışma içinde olalım.Hep onlardan vericilik beklemeyelim.

       Var mısınız?

 

 

 

kusogluincilay@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Oca

NASIL OLSA

31Ara

YENİ YIL

16Ara

MAHŞERİN DÖRT ATLISI

08Ara

GÜLÜMSE

22Kas

SEVGİ DİLLERİ

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş