NE GÜZEL KUMANDAN, NE GÜZEL ORDU - İncilay KUŞOĞLU

NE GÜZEL KUMANDAN, NE GÜZEL ORDU


     Bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açan atanın torunu olmaktan ne kadar gurur duysak azdır. Kaç millete nasip olmuştur böyle bir durum?

     Bir şeyi istemek ve onu elde etmek için insanlar var güçleriyle çalışıp çabalarlar. Akla hayale gelmeyen yollar denerler, çareler üretirler. Yaş kaç olursa olsun farketmez; ister genç, ister yaşlı.

     İşte İstanbul’un fethi de buna en güzel örnektir. İslamiyet’ten gelen manevi ruh, ata genlerinden gelen asillik, vatanseverlik birleşince bin yıllık koskoca imparatorluk sona erdirilmiştir.

     Surları yıkan güçlü toplar yaptırarak, gemileri karadan yürüterek, kaliteli bir savaş taktiği uygulayarak yaşı küçük, zekası büyük kumandan Fatih Sultan Mehmet tarih yazmıştır. Hem de nasıl tarih ? Taşa kazınan yazı gibi silinmeyen, çelik gibi sağlam bir tarih.

     Yüzyıllar öncesinden peygamberimizin, ‘İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, ordu ne güzel ordudur’ diyerek alınmasını istediği İstanbul’u Bizanslılardan almak bir Müslüman Türk komutan ve ordusuna nasip olmuştur.

     Yıl 1453. Tarihin dönüm noktalarından biri. Fetihten sonra çok güçlü bin yıllık imparatorluk tarihe karıştı. Türkler Asya ve Avrupa topraklarında hakimiyet kurdular. Osmanlı İmparatorluğu hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Dünyanın bir numarası oldu. Ortaçağ bitti, Yeniçağ başladı.

     Burada şuna da değinmeden geçemeyeceğim. Fatih Sultan Mehmet, Hocası Akşemseddin Hazretleri’ne çok bağlıydı ve ona saygıda kusur etmezdi. Savaş taktiği konusunda onun da bilgilerine başvurdu.

     Din aşkı, vatan aşkı çok yüce olan bir milletin ferdi, evladı olmak yeryüzündeki en gurur verici bir özelliktir, diyorum. Ne dersiniz?

     Yaşam devam ettikçe nice Fatihler yetişecektir, nice Fatih anneleri olacaktır.

kusogluincilay@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 2

  • Neslibengisu | 29 Mayıs 2021 22:09

    “Kostantîniyye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır! Onu fetheden askerler ne güzel askerlerdir!” (Hadis-i Şerif) Hz. Muhammed (S.A.V.) bu topraklarda doğmak böyle peygamberin ümmeti olmak büyük şeref kaleminize sağlık hocam

  • zehra betül | 29 Mayıs 2021 21:17

    çok güzel bir yazı. kaleminize sağlık hocam. inşaallah Fatih’in torunu olmaya yakışır bir nesil oluruz ve yetiştiririz????

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

SEVGİ DİLLERİ

12Kas

UMUT

03Kas

OYUN

25Ekm

ANLAMAK

14Ekm

NARSİST

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş