AİLENİN ÇOCUKLARIN BENLİĞİNE ETKİSİ - Melek DERİN ÇOBAN

AİLENİN ÇOCUKLARIN BENLİĞİNE ETKİSİ


Çocuklarda olumlu benlik algısı temelleri ailede atılır!

İnsanın benliğinin oluşması, yani kendisi ile ilgili yargıları, inanışları, dünya üzerindeki varlığının farkında oluşu, kendini algılayışı erken çocukluk döneminde başlar. Bu oluşum aile ve sosyal çevrenin çocuğa tavır ve tepkileri ile şekillenir. Bu şekillenme olumsuz yönde olursa benlik karışıklığına hatta kaybına sebep olabilir. Kişi çocuklukta aldığı tepkiler sebebi ile kendini değersiz hissedecek, sevilmediğine inanacak, başarısızlığı, beceriksizliği, yaramazlığı kendine etiket yapacak ve hayatı boyunca kendisiyle ilgili olumsuz benlik algısı yaşayacaktır.

Peki olumlu benlik algısının temellerini nasıl atarız?

-Çocuğa olan sevgimizi hem söylemle hem bedensel temas kurarak hissettirmeliyiz.

-Önemli gördüğümüz bir işle uğraşırken bile çocuğumuzun bize ihtiyacı olabileceğini unutmamalı ve iletişim talebini geri çevirmemeliyiz.

-Çocuğu diğer aile üyeleri ya da akranları yanında eleştirmemeli, yaramaz, tembel, saygısız, terbiyesiz gibi etiketler yapmamalıyız.

-Çocuğu hiçbir konuda kardeş veya arkadaşlarıyla kıyaslamamalıyız.

-Çocuğa kızdığımızda bağırmak isteriz ancak sakin kalıp ‘şu an biraz öfkeliyim, sakinleşmek için sessiz kalmaya ihtiyacım var’ gibi cümleler ile duygularımızı ifade etmeliyiz.

-Çocuğun her hareketini takip edip, ev ya da kıyafeti kirlenecek diye engellememeli; risklere karşı önlem alıp keşfetmesine izin vermeliyiz.

-Çocuğun yaşadığı korku, endişe, üzüntü gibi olumsuz duyguları ile heyecan, sevinme, başarı gibi olumlu duygularına ortak olmalı, duygusunu inkar etmemeliyiz.

-Çocuğun oyun ihtiyacı ve isteğini önemsemeli, buna fırsat yaratmalı, onunla aynı heyecanı yaşayıp oyuna odaklı olmalıyız. Böylece geçirilen zaman çocuğa kendini kıymetli, saygın, sevgi duyulan hissedecektir.

**En önemlisi çocuğu minyatür boyutlarda yetişkin olarak görmek yerine, her durum ve duyguyu ilk defa tecrübe edecek olan ve bununla başetme yollarını bizden öğrenecek olan biricik evladımız olduğunu unutmamalıyız.

Melek DERİN ÇOBAN.

 #cocukhayatinoznesi Instagram hesabımdan ve çocuk kitapları okuduğum YouTube kanalımdan takip edebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Ayşe Yılmaz | 07 Mayıs 2021 21:46

    Yazılarınızı ilgiyle okuyorum

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Kas
21Ekm

ANNE SEVER BABA DÖVER Mİ?

20Eyl

ÖĞRENCİLERE TEHDİTLER SAVURMAK

23Ağs
17Tem
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş