DUYGU SAĞLIKLI BİR ŞEYDİR KORKMAYIN! - Melek DERİN ÇOBAN

DUYGU SAĞLIKLI BİR ŞEYDİR KORKMAYIN!


      8 yaşındaki Ahmet kardeşi olduğunda çok kolay kabullendi. Kardeşini sahiplenip sanki bu dünyaya onun abisi olmak için gelmiş gibiydi. Anne babası ve etraf onu takdir ediyor ve bu davranışlarını ödüllendiriyordu. Her şey çoğu anne babanın istediği gibiydi. Ahmet çok olgun ve zorluk çıkarmayan bir çocuktu. Harika bir küçük adamdı Ahmet.

     10 yaşındaki Rümeysa annesi; babası ile ayrılacaklarını söylediğinde sessiz kalıp odasına geçti ve ödevini yapmaya başladı. Annesi rahatlamıştı, düşündüğü gibi bir tepki gelmedi kızından, çok kolay olmuş, Rümeysa çok olgun davranmıştı.

     5 yaşındaki Bulut; arkadaşının ona ait olan oyuncağını elinden almasına tepki vermemiş, kenara geçip başka bir oyuncak seçmişti. Anne ve babası tarafından sorun çıkarmayan uyumlu bir çocuk olduğu için takdir görmüştü.

   Sınıf arkadaşları tarafından alay edilen 11 yaşındaki Esma; onlara hiçbir şey söylemeyip sanki bundan rahatsız olmuyor ya da umursamıyor gibi davranıyordu. Belki de rahatsızlığını dile getirse bununla da alay edeceklerine emindi. Öğretmeni Esma’nın tepki vermeyişini onları umursamamasına ve olgunluğuna bağlıyordu.

     17 yaşındaki Azra babasıyla matematik dersi çalışırken; babasının onun matematikte berbat olduğu söylemlerine sessiz kalıyordu. Babası gerçekleri söylediğini çok çalışırsa başarılı olabileceğini iddia ediyordu.

      Bu çocuklar dışında herkes herşeyin yolunda olduğunu düşünüyor, sessizliği böyle yorumluyordu. Tepki yoksa duygu yoktur sanıyorlardı belki de. Oysaki bu çocuklar ya anneden ya babadan ya da ikisinden de gördüklerini yapıyordu. Duygularını bastırıyorlardı. Bu çocukların hepsi aslında kendini uyuşturmuştu. Şimdi ve gelecekte acı çekmemek için bu çocukların hepsi kendini uyuşturmuştu.

     Aslında normal olan Ahmet’in kardeş kıskançlığının farkedilir olması; Rümeysa’nın ebeveynlerinin boşanmasına bağırıp ağlayarak, kaybetme korkusu yaşaması; Bulut’un hoşlanmadığı durumlar karşısında öfke krizleri yaşaması; Esma’nın arkadaşlarının hatasını yüzüne vurması; Azra’nın babasına isyan edip yalnız kalmak istediğini haykırması. Çünkü her duygu kutsaldır ve açığa çıkarılması sağlıklıdır.

    Yetişkinlere zor anlar yaşatabilecek bu duygusal ifade ve boşalımlar aslında çocukların kişilik ve geleceklerine yatırımdır. Çocuklar durum ve olaylara abartılı tepkiler verebilirler. Bunu şımarıklık ya da ilgi çekme olarak değerlendirmek basitleştirmek olur. Onları duygularını yaşayabilmeleri için özgür bırakmak gerekir. Kardeş kıskançlığını şimdi yaşamazsa gelecekte büyük ilişkisel sorunlar yaşanılması çok muhtemeldir. Aşağılanmak kimsenin hoşuna gitmez; bunu yetişkinlerin bildiği şekilde değil de olmadık zamanlarda olmadık hareketlerle gösterebilir, bırakın yaşasın o duyguyu. Boşanma haberini alan çocuk sizi suçluyor mu bırakın savunmayı rahatlasın, sakinleşsin.

   Çocuklarımıza minik sorular ve yönlendirmeler ile duygularını tanımalarını ve nasıl ifade edebileceklerini öğretebiliriz. Bunun ilk adımı bu konuda iyi bir rol model olmaktır. Eğer biz üzüntü, korku, sevinç ve endişelerimizi dile getirmekten kaçınırsak çocuklar duyguların korkunç olduğunu, gizli olması gerektiğini düşünür. Çocuğumuz beklenenden olgun karşıladı diyorsak normal görmeyip neler hissettiğini sormalı, bunun sevgiyi ve aradaki ilişkiyi değiştirmeyeceğini sık sık ifade etmeli, ona güven vermeliyiz. Duygular güvenli ortamda meydana çıkar çünkü.

   Korkmayın ağlasın, tepinsin, sizi suçlasın vs.; yanında olduğunuzu bilirse sakinleşecektir. Duygusal ifade veya tepki varsa arada güvenli bir bağ vardır, ilişki sağlıklıdır. Kendi duygunu da onun duygusunu da kucakla. Her duygu kutsaldır çünkü.

     

    

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ağs

ÇOCUĞU ÖVMEK DENGE İSTER

10Tem
13Haz

YAVAŞLAMAK HERKESE İYİ GELİR

24May

SEVGİ Mİ? ALIŞVERİŞ Mİ?

30Mar

ROL MODEL Mİ? ÖZENTİ Mİ?

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş