İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞUN ÇOCUĞUMUZA ETKİSİ - Melek DERİN ÇOBAN

İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞUN ÇOCUĞUMUZA ETKİSİ


Çocuğum olunca ona karşı sonsuz bir sevgi beslememe, onu herşeyden koruma iç güdüsüne sahip olmama rağmen en önemli şeyden koruyamayacağımı düşündüm. İçimdeki çocukluğumdan...

    Bedenimiz bize sormadan gelişir büyür, beynimiz de öyle ya da böyle yeterli olgunluğa ulaşır. Peki ya ruhumuz büyür mü, gelişir mi; eğer öyleyse nasıl olur, ne etkiler bugün kü ruhumuzu?

    Hatırladığımız çok az şey vardır 7 yaş öncesinden, ama bu o dönemlerin önemsiz olduğunu göstermez, aksine hayatımızın en önemli dönemleridir. Çoğu yetişkin çocuğun karnının doyması, üşüyüp hasta olma ihtimalini herşeyin üstünde tutar. Oysaki ruhumuz midemizden, fizyolojimizden daha çok ihtiyaç duyar doymaya ve sıcak kalmaya. Hayatınız boyunca ve özellikle ebeveyn olduktan sonra kendinizde değersizlik hissinizin açığa çıktığını ya da birden katı bir kişiliğe dönüştüğünüzü veya anlam veremediğiniz duyguların içinde savrulduğunuzu duyumsamış olabilirsiniz. Neden böyle hissediyorum neden buna engel olamıyorum düşüncelerini ya da bitmek bilmeyen öfkenizi hissediyor olabilirsiniz. Sebebi çocuğunuzun yaşı ile sizin çocukluğunuzdaki o yaş hislerinizin paralel olması olabilir. Bilimsel araştırmalar da bunu öngörüyor.

     Çocuk ile kaliteli vakit geçirmek için yapılan bir etkinlik düşünün. Birlikte kurabiye yapmak olsun. Kafanızda tasarladınız senaryoyu, dökülen dökülür kırılan kırılır önemli değil diye düşündünüz hatta ama öyle mi oldu. Çocuk henüz beceriksiz elleri ile döküyor, oyun oynuyor hamurla. İstediğiniz şekli yapamıyor ısrarla ve yükseliyor içinizde çocukluğunuzun sizi yaralayan anıların duygusu ve çıkıyor ağzınızdan “bırak bırak beceriksiz, nasıl yapamıyorsun bu kadar basit bir şeyi, bak böyle yapılır anlamıyor musun” cümleleri. Gitti bütün güzel an. Henüz kendini tam olarak ifade edemese de eleştirilmek, aşağılamak sarsar küçük kalbini, sırf sizi kızdırmamak için ya vazgeçer ya da içine atar duygularını istediğiniz şekilde yapmaya çalışır. O anda ya da sonrasında bir rahatsızlık hissi oluyor mu sizde? Ne yaptım, neden yaptım? Neden öfkeliyim? Soruları geliyor mu zihne?

    Arkadaşlarınızla ve çocukları ile buluştunuz ve tüm çocuklar uyum içindeyken sizin çocuğunuz oyun bozan veya sürekli huysuzlanan modda. Onu rahatsız eden bir şey olmalı diye düşünmeden hemen gelir düşünceler ve kıyaslama cümleleri çıkar ağızdan.” Herkes ne güzel oynuyor sen neden böyle yapıyorsun”. Çocuk bu tepkiyle karşılaşınca davranışlarının sebebine odaklanmayı bırakın kendini diğerlerinden değersiz ve sorunlu hisseder. Sonradan fark etsekte hatamızı o anda çocuğa hissettirdiğimiz duyguları değiştiremez, özür dilemek bile o anı silemez.

   Hatalar yapılır, yanlış tepkiler verilir tabiki.Hepimiz zorlu zamanlardan geçeriz zaman zaman ancak bu dönemlerde çıkar asıl tepkilerimiz, asıl ruhumuz, asıl benliğimiz ortaya. Nereden geldiğini bilemediğimiz ve hiç istemeden verdiğimiz bu tepkiler çocukluğumuzun aynası ve yansımalarıdır. Sadece çocuğumuza değildir kesinlikle bu yansıma ama en çok ona olur ve en çok ona zarar verir.

     Bazen de sebepsiz öfke krizlerini çocuğumuzda gözlemleriz. Anlam veremediğimiz tepkisel davranışlar sergileyen çocuk aslında ebeveynlerinin bilinçaltına hapsettiği öfke, korku gibi duyguları kendine yükleyip açığa çıkarıyor olabilir. Hiç belli etmediğimizi sandığımız zamanlarda bile çocuklar ortamdaki veya içimizdeki enerjiyi fark eder ve dışa vurur. Belki de bu çocukluğumuz ile çocuğumuzun kurduğu bir çeşit iletişim sonucudur ve belki de bilincinde olmadan bizim küçükken veremediğimiz tepkiyi çocuğumuz aracılığıyla açığa çıkarıyoruz. Hem bizim yansımalarımız hem de çocukların zaten var olan duygularını nasıl ifade edeceklerini bilemeyişi ebeveynlerin işini zorlaştırıyor. Ancak burda önemli olan tepkisiz kalmak değil doğru tepkiyi doğru zamanda verebilmek.

   Bunun gibi birçok paylaşımımı Instagramdaki @cocukhayatınoznesi sayfamdan takip edebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Kas
21Ekm

ANNE SEVER BABA DÖVER Mİ?

20Eyl

ÖĞRENCİLERE TEHDİTLER SAVURMAK

23Ağs
17Tem
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş