KADIN DEĞİŞİNCE ANNELİK DEĞİŞTİ - Melek DERİN ÇOBAN

KADIN DEĞİŞİNCE ANNELİK DEĞİŞTİ


    Toplumun yaşadığı gelişim ve değişiklikler en çok kadınlar üzerindeki algıların değişmesine sebep olmuştur. Kadının toplum içindeki yeri, saygınlığı yine kendinden büyük kadınlar ve etrafındaki erkekler tarafından belirlenmiştir. En eski toplumlarda kıymetli görülen kadın zamanla ataerkil toplumların yaygınlaşması ile gözden düşmeye başlamış ve bu düşüş ne yazık ki aratarak devam etmiştir.

    Modern hayatın başlaması ile birlikte bu modernliğe en geç layık görülen yine kadınlar olmuş ve günümüz post-modern tarzda bile yeri tam olarak neresi bilinmemektedir. Eski çağlardan bu yana kadına biçilmiş en belirgin görev çocuk doğurup büyütmek ve ev işlerini yapmaktır. Bu görev de yine hatta hala erkeklerin görevleri kadar kutsal sayılmamakta ve azımsanan bir görev sayılmaktadır.

    Kutsal sayılan anneliğin bu tür algı ve bazı söylemler ile küçültülmesi tezat bir durumdur. Modern hayatta kendi yerini belirlemek ve buna değer katmak kadının kendine düşmüştür. Anneliği 9 ay karnında taşıyıp sonlanan bir olgu gibi görülmemesi yine annelerin anneliği ele alıp doğru tanımı yapmalarıyla gerçekleşecektir.

    Kadının yaptığı işin hakkını araması, anneliğin bilgeliğine ulaşması, sadece taşırken değil çalışırken, gezerken, temizlerken, içi kan ağlarken, eğlenirken, gülerken her an yapılan bu kutsal görevin tanımı da yeri de anneler eli ile belirlenecektir.

    Kadının anneliğinin değeri yetiştirdiği evlatların kıymetini bilerek, en çok da oğulları bu konuda bilinçli saygılı yetiştirerek bilinecektir. Bugünün kız çocukları yarının anneleri, bugünün erkek çocukları yarının babaları olacağı düşüncesinden hareketle anneliğin değeri, saygınlığı zaten kendiliğinden önem sırasında birincidir.

   Yarının anne ve babalarını değer veren, görevi paylaşan, hakkını veren olarak yetiştirmek için bugün anneliğe sahip çıkmalı; sabırla, sevgiyle, neşeyle, tadını çıkararak, hayatımıza her bir yaşantıdan biraz katarak, kendimizi de unutmadan, en büyük değeri kendimize vererek her anı değerli kılmalıyız.

    Unutmayın kadın anne olur ve bir topluma ışık olur yavruları. Anneye kıymet topluma kıymet katar. Her gün anneler günü kutlu olsun!

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Kas
21Ekm

ANNE SEVER BABA DÖVER Mİ?

20Eyl

ÖĞRENCİLERE TEHDİTLER SAVURMAK

23Ağs
17Tem
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş