NE NEYE SEBEP OLABİLİR? - Melek DERİN ÇOBAN

NE NEYE SEBEP OLABİLİR?


“Bir daha küfredersen seni polise veririm.”

     Hiçbir ebeveyn evladının küfretmesini hatta duymasını istemez. Ne kadar dikkat etsek de duymasına engel olamayız. Erken çocukluk döneminde her yeni kelimeyi tekrar tekrar kullanarak deneyimleyen çocuklar küfrü de birilerine karşı kullanacaktır. Bu kelimenin anlamını bildiklerini göstermez. Böyle durumlarda tehdit etmek işe yaramaz. Sadece çocuğun korkup paniğe kapılmasına, sizden uzaklaşma düşüncesinin verdiği endişeyi yaşamasına ve polislerin ceza olarak verilecek kötü insanlar oldukları inancına sebep olur. Bu korkular ile küfür ettiğini duymazsınız artık ama bu doğru davranışı edindiğini göstermez. Bunun yerine ilk küfrettiği an itibari ile bu kelimelerin doğru olmadığını, öfkeyi farklı cümleler ile ifade etmek gerektiğini belirtebilir ve sabırla devam etmelisiniz.

       “Üstünü kirletirsen seni bir daha parka getirmem

     Tehdit cümleleri büyük küçük herkesi rahatsız eder ve kışkırtır. Bu tarz cümleler çocuğu yönetmeyi kontrol altında tutmayı kolaylaştırdığı için hemen çıkabilir ağızdan. İşe yarar bir süre ancak etkisini yitirir zamanla ve çocuğa baskı, aşağılanma, kısıtlanma hissettirdiği için hırçınlık denilen türde davranışlara yol açabilir. Otoriteyi sert bir şekilde ortaya koymaktan başka bir işe yaramayan bu cümleler yerine yumuşak bir sesle kıyafetlerini kirletmesini istememe nedenini açıklayabiliriz. Ya da bir neden yoksa en iyisi kirlenmek gelişimin bir parçası diye düşünmeliyiz.

        “Bir daha ki sefere daha çok çalışır daha iyi puan alırsın.”

        Çok masum ve destekleme amacıyla kurulan bu cümle çocuğun üstünde baskı hissetmesine neden olabilir. Hem kendisi ile ilgili başarısız ve yetersiz duygusu geliştirebilir hem de ailesine karşı mahcup hissedebilir. Çocuğa baskıcı bir sorumluluk yükleyen bu cümle yerine çalışmasına ve harcadığı emeğe odaklanıp yaşadığı duyguya ortak olmak çocuğa iyi gelecektir.

     “Hadi bakalım izin vermiyorum. Dışarı çık da görelim.”

      Tam bir meydan okuma cümlesi. İster evladımız ister bir başkası olsun karşımızdakini bize meydan okumaya davet eder böyle cümleler. Ebeveyn tarafından kışkırtılan çocuk kendi özgürlüğünü ortaya koymak, hakettiği saygıyı görebilmek için hiç aklında olmayan isyankar davranışlar sergileyebilir. Bu cümleler yerine yumuşak anlayışlı bir sesle neden izin vermediğimizi ifade etmeliyiz.

       Devamı haftaya????

       Instagram sayfam olan @cocukhayatinoznesi’ni takip etmeyi unutmayın.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş